آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار فرهنگی
خبرگزاری ایسنا
97/09/06 12:14
کد خبر 9723725394
پ پ پ پ

کوشنر خواستار بزرگ جلوه دادن حجم معامله تسلیحاتی با عربستان شده بود


کوشنر خواستار بزرگ جلوه دادن حجم معامله تسلیحاتی با عربستان شده بوددو تن از مقام‌های آمریکایی و سه تن از مقام‌های سابق کاخ سفید می‌گویند، بی‌تمایلی ترامپ برای تحت فشار گذاشتن رهبری عربستان در قتل جمال خاشقجی از قرارداد تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری آمریکا و آل سعود ناشی می‌شود که با دستور مشاور و داماد رئیس‌جمهوری آمریکا میزان آن افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری ای‌بی‌سی، این مقام‌ها می‌گویند، جارد کوشنر، داماد و مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا برای تحکیم نمادین ائتلاف جدید میان دولت ترامپ و عربستان، مقام‌های وزارت دفاع و وزارت خارجه آمریکا را تحت فشار قرار داد تا این رقم را با تبادلات تسلیحاتی که در بهترین حالت آرمانی می‌شد، بزرگ جلوه دهند.

به گفته یک مقام سابق شورای امنیت ملی آمریکا، جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا از تقلای کوشنر حمایت به عمل آورد و در نهایت یادداشت تفاهم را تایید کرد.

براساس گفته یک مقام دولتی مطلع، کوشنر چندین هفته پیش از نشست مه ۲۰۱۷ در عربستان به همکاران در جلسه شورای امنیت ملی گفته بود: باید تا جایی که می‌توانیم به آنها بفروشیم. 

یکی دیگر از مقامات ایالات متحده اعلام کرد، بین کوشنر و وزارت دفاع و مقامات دولتی در مورد چگونگی رسیدن به رقم بالاتر گفت‌وگوهایی وجود داشت زیرا مقامات در ابتدا به کوشنر گفتند که در واقع، آنها در حدود ۱۵ میلیارد دلار معاملات جاری در دست دارند که براساس علاقه دولت عربستان به سامانه دفاع هوایی تاد و حفظ و نگهداری سایر سیستم‌هاست. اما حتی آن قرارداد هم اجرایی نشده است. سعودی‌ها از ضرب‌الاجل ماه سپتامبر برای یکی از آیتم‌های گران‌تر این لیست که سامانه دفاع موشکی تاد بود، اجتناب کردند.   

یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: کاخ سفید، وزارت امور خارجه و وزارت دفاع با همتایان سعودی خود، به طور خستگی‌ناپذیر کار کرده‌اند تا درباره سلاح‌هایی که در این یادداشت‌تفاهم ذکر شده است، براساس "تجزیه و تحلیل دقیق الزامات سعودی و راهکارهای مطلوب آمریکا" به جمع‌بندی برسند.

این سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا تاکید کرد: این سطح بی‌سابقه‌ای از همکاری و تلاش است که مستقیما به "یادداشت استعلام" رسید. این تفاهم شامل مشخصات کالا و محصول، مقدار مورد نیاز، نحوه حمل، امور مربوط به بانک و سایر جزئیات است. دولت آمریکا در زمینه فروش تسلیحاتی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار که در مه ۲۰۱۷ اعلام شد، در حال پیشرفت است.  

کوشنر درباره این مطلب هنوز اظهارنظری نکرده است. داماد رئیس‌جمهوری ترامپ بر پایه دوستی با محمد بن سلمان، ولیعهد جنجالی عربستان، مقصد اولین سفر ترامپ را ریاض انتخاب کرد. روابط آمریکا با عربستان از آنجایی پیچیده شد که سیا گزارش داد این ولیعهد دستور قتل جمال خاشقجی را صادر کرده است. با این حال ترامپ با رد گزارش سیا مدعی شد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به چنین نتیجه‌ای نرسیده است.

از زمانی که ماتیس و بن سلمان این قرارداد را در ریاض به امضا رساندند، پیشرفت چندانی در زمینه خرید ادوات نظامی و تسلیحاتی که در قالب توافق‌های تسلیحاتی ذکر شده و به امضا رسید، حاصل نشده است. براساس اعلام وزارت دفاع آمریکا، از ۱۱۰ میلیارد دلار اصلی، سعودی‌ها تنها "نامه پیشنهاد و پذیرش" به ارزش حدودی ۱۴.۵ میلیارد دلار برای تجهیزات شامل بالگرد، تانک، کشتی، تسلیحات و آموزش به امضا رسانده‌اند.

براساس "یادداشت استعلام" که به دست ای‌بی‌سی نیوز رسید و یک مقام سابق کاخ سفید تایید کرده است، برچسب‌ قیمت‌های میلیارد دلاری برای این معاملات مبهم نمایان است که فراتر از قرارداد امضا شده است. بسیاری از جزئیات درباره کمیت و نوع تسلیحات دفاعی خریداری شده، لیست نشده‌اند و برای تحویل پس از ۲۰۲۲ یا تاریخ‌هایی که "بعدا مشخص می‌شوند" معین شده است. تصویر این یادداشت استعلام نشان می‌دهد که این توافق بار حقوقی اندکی دارد. 

سناتور دیوید سیسیلین، عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید: چنانچه جارد کوشنر حجم این توافق تسلیحاتی را بزرگ جلوه داده باشد، باید بررسی کنیم که این کار به چه علتی صورت گرفته است. کنگره باید آن را بررسی کند و بحث تحریم رژیم سعودی را پس از بررسی روابطمان با ریاض، جدی‌تر دنبال کند و کمک به سعودی‌ها در یمن را که یک بحران انسانی بزرگ ایجاد کرده است، قطع کند.

انتهای پیام 


اخبار مرتبط