آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار فرهنگی
خبرگزاری ایسنا
97/10/19 17:44
کد خبر 9724097032
پ پ پ پ

ورود خودروها به بازار با افزایش ۱۰ میلیون تومانی


اعلام قیمت جدید محصولات پرتیراژ از سوی گروه صنعتی ایران خودرو یکی از مهمترین اخبار اقتصادی ایسنا بود بر اساس این اعلام به طور میانگین محصولات این شرکت با افزایش۱۰ میلیون تومانی همراه بوده است.

به گزارش ایسنا، در حالی خبر افزایش قیمت محصولات ایران خودرو منتشر شد که سازمان حمایت از ماه‌ها پیش در حال بررسی قیمت خودرو با توجه به افزایش قیمت ارز بود و اعلام کرده بود که قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی نهایی شده و به زودی اعلام خواهد شد، مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از اعلام این قیمت‌ها در ۱۳ دی ماه خبر داده بود که در نهایت امروزاین نرخ‌ها منتشر شد. 

حذف صفرهای ظاهری

رونمایی از اسکناس ۵۰ هزار تومانی جدید خود بابی شد که تلاش برایحذف صفر از پول ملیبر سر زبان‌ها افتاده تا اینکه چند روز پس از آن همتی خبر از تدوین لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به دولت خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این موضوع در دولت و مجلس تصویب شده و اقدامات اجرایی آن به زودی آغاز شود این روزها نیز کارشناسان مختلفی در این زمینه اظهار نظر کرده و معتقدند که این سیاست با اثرات کوتاه‌مدت و بلندمدت نباید عجولانه انجام شود. در واقع این طرح به عنوان یکی از سیاست‌ها و ابزارهای مالی در صورت کنترل تورم و نقدینگی می‌تواند از اولویت نخست برخوردار شود. اما امروزهمتی در حاشیه جلسه هیات دولت حذف صفرها را یک کار ظاهری دانسته و گفت که می‌دانیم حذف چهار صفر از پول ملی تاثیری در رشد و تورم ندارد.

روند کاهشی در انتظار بازار سکه

گر چه قیمت‌ سکه در بازار امروز روند افزایشی داشته، اما شدت رشد آن کاسته شده وبه گفته رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران انتظار کاهش قیمت در آینده بیشتر شده است. همچنین هر عدد سکه تمام بهار آزادی طرح جدید سه میلیون و ۷۶۸ هزار تومان و سکه طرح قدیم سه میلیون و ۶۵۱ هزار تومان معامله شد.

اما امروز بانک‌ها نرخ خرید دلار را اندکی کاهش داده و به ۱۰ هزار و ۷۸۲ تومان رساندند و هر یورو را ۱۲ هزار و ۳۵۵ تومان خریداری کردند. قیمت فروش یورو مسافرتی از سوی بانک‌ها نیز بدون کارمزد ۱۲ هزار و ۷۱۶ تومان و با احتساب کارمزد بانک حدود ۱۳ هزار تومان بود.جزئیات بیشتر را در این جا مشاهده کنید.

هندی‌ها به روپیه پول نفت ایران را پرداخت می‌کنند

آغاز تسویه پول نفت ایران توسط هند  نیز یکی دیگر از اخبار مهم اقتصادی بود که بر اساس آن هند برای نخستین بار از زمان بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه تهران، پرداخت پول نفت ایران به روپیه را آغاز کرده است. در دور قبلی تحریم‌های آمریکا علیه ایران، هند ۴۵ درصد از پول واردات نفت ایران را به روپیه پرداخت می‌کرد و پرداخت مابقی آن به یورو انجام می‌گرفت، اما این بار دهلی‌نو توافقی با تهران امضا کرده که تحت آن، تمامی پول خرید نفت را به روپیه پرداخت خواهد کرد. توافق مذکور به هند کمک خواهد کرد تراز تجاری میان دو کشور را که به نفع ایران بود، بهبود دهد.

سیر نزولی معاملات مسکن

معاملات مسکن در تهران نسبت به ماه گذشته تفاوت چندانی نداشته و حدود ۵.۵ درصد کاهش یافته است.رئیس اتحادیه مشاوران املاکبا اشاره به کاهش ۶۷ درصدی معاملات تهران در ۱۷ روز ابتدای دی‌ماه نسبت به زمان مشابه سال قبل گفت که سرعت افت ماهیانه قراردادهای خرید و فروش گرفته شده و به تدریج شاهد ثبات قیمت و ثبات معاملات خواهیم بود.

انتهای پیام