آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار فرهنگی
خبرگزاری برترین ها
97/08/12 13:37
کد خبر 9723573018
پ پ پ پ

سریال «حوالی پاییز» و کلیشه‌ای به‌نام «بازیگر خارجی»! ‏


اوایل دهه٨٠ بود که تلویزیون جدی‌تر به یکی از شگرد‌های جذب مخاطبش پرداخت. صداوسیما ‏در سریال‌های خود از بازیگران خارجی بهره برد یا از بازیگران ایرانی که نقش یک فرد خارجی ‏را بازی می‌کنند، استفاده کرد.

روزنامه شهروند - ریما محمدزاده: اوایل دهه٨٠ بود که تلویزیون جدی‌تر به یکی از شگردهای جذب مخاطبش پرداخت. صداوسیما‏در سریال‌های خود از بازیگران خارجی بهره‌برد یا از بازیگران ایرانی‌ که نقش یک فرد خارجی‏را بازی می‌کنند، استفاده کرد.

سریال «حوالی پاییز» و کلیشه‌ای به‌نام «بازیگر خارجی»! ‏

حالا تلویزیون باز هم سراغ این شگرد قدیمی‌اش رفته. این بار دست‏روی بازیگری گذاشته که لبنانی است و بی حاشیه هم نیست.

گفتم حاشیه، این را هم اضافه کنم‏که حضور این بازیگر در قاب سیمای جمهوری اسلامی حاشیه‌دار است. وگرنه بنده خدا حاشیه خاصی‏ندارد! یک بار مردی خواسته به او تجاوز کند و این بازیگر هم مقاومت کرده و در ادامه شجاعانه داستان‏این«قصد تجاوز» را علنی کرده است.

ماجرای«حوالی پاییز» چیه؟

«حوالی پاییز» مجموعه تلویزیونی است که این روزها به جای«دلدادگان» به قاب شبکه٣‏آمده. کارگردان این سریال‎‎حسین نمازی‎‎و تهیه‌کننده آن‎‎سعید پروینی‎‎است. این سریال با نام اولیه‎‎‏‏‏«بازگشت» محصول‎‎سیمافیلم‎‎است.«حوالی پاییز» در ۲۱ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای تولید شده.

این سریال‏ملودرامی عاشقانه به نویسندگی نمازی و براساس طرحی از معصومه بیات، روایتگر یک داستان‏عاشقانه اسـت:«پسری کـه عاشق یک دختر عرب می‌شود و تمام داستان نیز حول این عشق گردش دارد‏و شخصیت‌ها با مرکزیت این زوج عاشق هر کدام داستان‌های خود را دنبال می‌کنند.»‏

«آن ماری سلامه» کیست؟

آن ماری سلامه یکی از هنرپیشه‌هاي مشهور عرب است. او در‌سال ١٩٩٠ در شهر فاریای لبنان به دنیا‏آمده و ٢٨ساله است. سلامه در رشته هنرهای نمایشی تحصیل کرده و دارای فوق لیسانس این رشته‏است. او نخستین تجربه بازیگری خود را در‌سال ٢٠١٦ با فیلم سینمایی ریشه تجربه کرده. سلامه در‏ادامه و در‌سال ٢٠١٧ با حضوری موثر در فیلم وین کنتی گامی به سوی شهرت برداشت و به محبوبیت‏رسید.

یکی از نکاتی که حضور او در فیلم‌های ایرانی را جدی‌تر می‌کند، تسلط نسبی او به زبان‏فارسی است. او پیش از این هم در‌سال ۱۳۹۳ در فیلم آوازهای سرزمین من به کارگردانی عباس رافعی‏ایفای نقش کرده بود‎.‎‏ آن ماری سلامه توانست با بازی در این فیلم تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم‏بزند.‏

ماجرای تجاوز در کشورش چه بود؟

‏«از خواب بیدار شدم و با دیدن او در اتاقم وحشت زده شدم. با تمام قدرت فریاد کشیدم و امیدوار بودم که‏همسایه‌ها برای نجاتم بیایند. نگهبان ساختمان که سوریه‌ای بود با حمله به من سعی کرد لباس‌هایم را از‏تنم دربیاورد. من مقاومت کردم و او را هل دادم. او عذرخواهی کرد و از من خواست که او را ببخشم.‏من که آدرنالین زیادی ترشح کرده بودم با حرف او کمی آرام شدم، اما در همین لحظه او دوباره به من‏حمله‌ور شد. با مقاومت من او بالاخره تصمیم به فرار گرفت‎.‎‏»

این سطرها ماجرای قصد تجاوز سرایدار‏خانه آن ماری سلامه است. این بازیگر جهان عرب که با شوک و درد زیاد جسمانی روبه‌رو شده بود‏تصمیم گرفت در برابر این ماجرا سکوت نکند‎.

سریال «حوالی پاییز» و کلیشه‌ای به‌نام «بازیگر خارجی»! ‏

او با پلیس همکاری کرد و پلیس هم توانست مرد نگهبان‏را که فراری شده بود دستگیر کند. پس از آن‌که جزییات این حادثه وحشتناک به‌طور گسترده توسط‏سلامه منتشر شد، هزاران کاربر به این داستان واکنش نشان دادند و حرکت او را شجاعانه خواندند.

او‏جامعه را به ایستادگی در برابر مجرمان و انتشار این گونه خبرها دعوت کرد.‏

کارگردان در مورد«سلامه» چه می‌گوید؟

حسین نمازی، کارگردان«حوالی پاییز» درباره چگونگی انتخاب سلامه گفته:«ابتدا قصد داشتم سراغ‏یک بازیگر دورگه ایرانی بروم که با زبان عربی هم آشنایی داشته باشد‎.

مشکل این‌جا بود که این افراد‏در گفتن دیالوگ‌های عربی مشکلی نداشتند، اما دیدم هنگام ادای دیالوگ‌های فارسی و وقتی قرار می‌شود‏به زبان فارسی صحبت کنند، نمی‌توانند شبیه به کسی باشند که این زبان را بلد نیست و تازه یاد گرفته‏است و لحنشان تصنعی می‌شد‎.‎‏

سریال «حوالی پاییز» و کلیشه‌ای به‌نام «بازیگر خارجی»! ‏

براساس همین دلایلی که گفتم، ابتدا سراغ بازیگرانی رفتیم که به فارسی‏هم تسلط داشتند؛ اما به نتیجه مطلوبمان نرسیدیم و شروع به جست‌وجو در کشورهای عربی و از میان‏بازیگران شاخصشان کردیم‎. در نهایت تصمیم گرفتیم بازیگری پیدا کنیم که استعداد فارسی‌آموزی خوبی‏داشته باشد و بعد از تست گرفتن‌های متعدد درنهایت به سلامه رسیدیم‎.»

خارجی‌ها در سریال‌های تلویزیون

پیر داغر: او سرگرد بهروز فتاحی«مدار صفر درجه» بود. داغر بازيگری عرب زبان و مقيم بيروت‏است که مدرك بازيگری‌اش را از دانشگاه عالی بيروت گرفته.‏

ناتالی متی: او با کاراکتر سارا آستروس در«مدار صفر درجه» نقش ایفا کرد. متی یک بازیگر‏فرانسوی است که در رشته‎تئاتر‎‎دانشگاه سوربن‎‎تحصیلاتش را به پایان رسانده.‏

منگ‌هان: او در«پایتخت ٣» به قول کاراکترهای این سریال«ماهان» بود.‌ هان پیش از این در چین‏به عنوان مجری در تلویزیون فعالیت داشته.‏

گلوریا‌هاردی: او نقش رها را در سریال«کیمیا» برعهده داشت.‌ هاردی در فرانسه در کلاس‌های‏بازیگری شرکت می‌کرده.‏

سریال «حوالی پاییز» و کلیشه‌ای به‌نام «بازیگر خارجی»! ‏