آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار فرهنگی
خبرگزاری خبرگزاری میزان
96/01/01 03:10
کد خبر 9541990237
پ پ پ پ

ساخت مستند بدون دغدغه، تلف کردن وقت و منابع است


ساخت مستند بدون دغدغه، تلف کردن وقت و منابع است
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، در نشستی با حضور محسن یزدی، مدیر مركز مستند سوره حوزه هنری و مستند سازان استان یزد در خصوص تعامل و بهره‌مندی فیلمسازان یزدی از امكانات این مركز گفتگو و تبادل نظر شد.

مدیر مركز مستند سوره در این نشست، با اشاره به حضور بسیاری از مستندسازان مستعد كشور در شهرستان‌ها گفت: همه مراكز تولید اثر موظفند تمركز امكاناتی كه متأسفانه در تهران وجود دارد را به همه نقاط كشور برسانند. به نظر من این حداقل عدالت است و نتایج خوبی هم در پی خواهد داشت. ما در مركز مستند سوره تلاش می‌كنیم تا استعدادهای شهرستانی بیشتر شكوفا شوند.

محسن یزدی مهمترین هدف مركز مستند سوره را پیوند مستند با منافع ملی و تقویت مستندسازانی دانست كه به این نگاه اعتقاد دارند.

وی با اشاره به برنامه‌‌های این مركز برای توسعه و ارتقای مستند فاخر در مراكز استانی، پیگیری مستندهای تولیدی در شهرستان‌ها، كشف استعدادها و ایجاد زمینه مناسب تولید اثر برای آنها را از جمله برنامه‌های این مركز برشمرد.

این مقام مسئول مهمترین اولویت مركز مستند سوره را پرداختن به موضوعات و مسائل مردم و كشور ذكر كرد و افزود: در ساخت مستندهای تاریخی هم فعال شده‌ایم و علاقه‌مندیم این جریان را ادامه دهیم. همچنین افزایش تولید با مستندسازان مراكز استانی غیر از تهران نیز در اولویت‌های ما قرار دارد.

وی درخصوص كیفیت و كمیت آثار تولیدی در مراكز استانی گفت: در هر استانی استعدادهای مختلفی وجود دارد. برخی استان‌ها در انیمیشن، بعضی در داستانی، تعدادی در مستند و برخی نیز در یك یا چند مورد مستعد هستند. البته همه استان‌ها در موارد یاد شده در یك سطح نیستند اما در واقع دیدن برخی آثار در استان‌ها قابل تحسین است.

مدیر مركز مستند سوره با بیان اینكه متأسفانه به علت مشكلات مالی سیر تولید اثر در استان‌ها كمی با كُندی پیش می‌رود، ادامه داد: به رغم مشكلات مالی، هنوز هم در استان‌هایی كه انگیزه وجود دارد كارهای خوبی در حال تولید است و به نظرم بودجه همه مسأله ما نیست.

یزدی درمورد وظیفه یك مستندساز در قبال اسلام، انقلاب و ارزش‌ها اظهار داشت: ساخت مستند بدون دغدغه، تلف كردن وقت و منابع است. همه آدم‌ها در این زمینه مسئول هستند؛ چه مستندساز و چه غیر مستندساز. مستند برای مستند یا هنر برای هنر یك حرف كاملا بی منطق و بی ربط است.

این مستندساز به اهمیت و تأثیر فیلم مستند در معرفی انقلاب اسلامی و صدور پیام آن به جهان اشاره و خاطرنشان كرد: متأسفانه آثار مناسب در این زمینه زیاد تولید نشده‌ و همین‌هایی هم كه تولید شده امكان پخش مناسب ندارد.

وی با برشمردن ویژگی‌های یك مستند فاخر و ارزشمند افزود: مستند باید جذاب بوده و دارای فرم و محتوای خوب باشد و بتواند مخاطب را با خود همراه كند. من مستندهایی كه غبار از روی مسایل مهم فراموش شده برمی‌دارد و به مردم اعتماد به نفس می‌دهد را خیلی می‌پسندم.
در این نشست مقرر شد مستندسازان نمونه آثار تولیدی خود را به مركز مستند سوره ارسال و پس از سطح سنجی، با مشاركت آن مركز اقدام به تولید اثر كنند.

انتهای پیام/


اخبار مرتبط