آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار فرهنگی
خبرگزاری خبرگزاری میزان
97/05/25 14:05
کد خبر 9723166603
پ پ پ پ

دانه های انار، روایتی زنده از دوران اسارت و دفاع مقدس


خبرگزاری میزان- کتاب "دانه‌های انار" شامل ۱۲ فصل است که به خاطرات آزاده حسین کرمی از سال ۵۹ تا ۶۹ درباره دفاع مقدس و اسارت می‌پردازد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، کتاب "دانه‌های انار" شامل ۱۲ فصل است که به خاطرات آزاده حسین کرمی از سال ۵۹ تا ۶۹ درباره دفاع مقدس و اسارت می‌پردازد.

"دانه های انار" توسط انتشارات سوره مهر در ۶۱۴ صفحه، قطع رقعی و با قیمت ۴۰ هزار تومان روانه بازار نشر شده و تاکنون استقبال خوبی از این اثر به عمل آمده است.

کرمی در مقدمه کتاب آورده است: بار‌ها و بار‌ها در خصوص نوشتن خاطرات دوران اسارتم تصمیم گرفتم؛ اما انگیزة کافی برای این کار نداشتم. زیرا اگر قرار بود خواندن آن باعث سرگرم شدن تعدادی از خوانندگان شود، عوامل سرگرم‌کنندة بسیار، از کتب مختلف تا سایت‌های متعدد و رسانه‌های صوتی و تصویری، برای این کار وجود دارد.

دانه های انار، روایتی زنده از دوران اسارت و دفاع مقدس

به همین دلیل، به‌رغم اینکه برخی مطالب را در اسارت روی تکه‌کاغذ‌هایی یادداشت کرده بودم، ضرورتی برای نوشتن احساس نمی‌کردم. اما وقتی شنیدم مُرادم به هم‌بندانم توصیه کرده که خاطرات خود را ثبت کنند دریافتم که نوشتن خاطرات اسارت صرفاً داستانی نیست که تعدادی خواننده را سرگرم و آن‌ها را مشغول کند.

روایت اسارت عبرت‌ها و تجاربی دارد که با هزینه‌های بسیار به دست آمده و ثبت نکردن آن شاید مسئولیت داشته باشد.

در بخشی از این کتاب میخوانیم: قبل از ظهر، سوت گرفتن غذا به صدا در آمد. اما در آسایشگاه ۱۳ همچنان بسته بود. از پشت پنجره یددیم عراقی‌ها با چند نفر از بچه‌های آسایشگاه‌های دیگر آمدند و در را باز کردند و گفتند غصعه‌های غذا را بیرون بگذارید. بعد هم در را بستند.

یقین کردیم تنبیه ما فراتر از چند ساعت حبس و محرومیت از بیرون باش است. بچه‌هایی که برایمان ناهار آوردند، به دستور عراقی‌ها، سطل توالت را برای تخلیه و سطل آب را برای پر کردن بردند و آوردند.

دانه های انار، روایتی زنده از دوران اسارت و دفاع مقدس

سهمیه غذا را هم نصف کرده بودند. البته خیلی هم بد نبود. ما به دلیل حبس شدن راکد بودیم و بی تحرک. با وضعیت پیش آمده و دسترسی نداشتن به سرویس‌های بهداشتی و. شاید هم بهتر بود کمتر غذا بخوریم.

گفتنی است امروز مراسم رونمایی کتاب "دانه‌های انار" با حضور خانواده شهدا و جانبازان پنجشنبه ۲۵ مردادماه درشهر بروجرد استان لرستان برگزار می‌شود.

این مراسم رونمایی با مشارکت بنیاد شهید و امور ایثارگران استان لرستان در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/


اخبار مرتبط