آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار فرهنگی
خبرگزاری ایسنا
97/06/31 12:24
کد خبر 9723286804
پ پ پ پ

بازخوانی اسناد دیداری و شنیداری نیاوران برای نخستین‌بار


بازخوانی اسناد دیداری و شنیداری نیاوران برای نخستین‌بار«در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب برای نخستین بار اسناد دیداری و شنیداری مرکز اسناد مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران بازخوانی می‌شود.»

به گزارش ایسنا، سید رحمت‌اله رئوف حنان - مدیر مجموعه نیاوران - با اعلام این خبر گفت: اسناد دیداری و شنیداری مرکز اسناد این مجموعه با هدف ساماندهی این اسناد به صورت دیجیتالی و سهولت در خدمات‌رسانی به پژوهشگران و مراجعه‌کنندگان به این واحد برای نخستین بار بازخوانی می‌شود.

وی افزود: اسناد به جای مانده در بین اموال و آثار کاخ‌های مجموعه نیاوران، به دلیل روایت بخش‌هایی از رویدادهای بیرونی و درونی دربار پهلوی که مرتبط با تاریخ معاصر ایران‌ است، ارزش خاصی دارند و باید برای استفاده عموم فرهیختگان مورد توجه قرار گیرند. به همین دلیل باید به سمت دیجیتال‌سازی اسناد پیش برویم تا علاوه بر نسخه اصلی، تصویرهای اسکن شده از آثار نیز ثبت، ضبط و نگهداری شود تا محققان به راحتی بتوانند از تصاویر دیجیتالی استفاده کنند.

او با بیان این‌که پروژه ساماندهی اسناد تصویری شامل عکس‌های این مرکز از تیر ماه سال جاری در دو فاز آغاز شده است، افزود: در این پروژه حدود ۶ هزار قطعه عکس ساماندهی و در نرم افزار جام ثبت شده است، در ادامه این اقدام، با تجهیز این مرکز به دستگاه اسکنر تخصصی، امکان اسکن حدود دو هزار اسلاید و چهار هزار نگاتیو موجود در این مرکز نیز فراهم شده است.

مدیر مجموعه نیاوران افزود: اسکن فیلم‌های قدیمی در قالب‌های مختلف مانند اسلاید و نگاتیو می‌تواند بهترین راه برای حفظ و نگهداری این اسناد باشد، به منظور حفظ این اسناد از آسیب‌های ناشی از گذر زمان، این مجموعه اقدام به بازخوانی و دیجیتال‌سازی آرشیو دیداری و شنیداری خود کرده است.

به گفته‌ی رئوف، شرایط مخزن این مرکز به گونه‌ای است که نوسانات دما، رطوبت و نور تحت کنترل قرار گرفته تا کمترین آسیب ممکن به اسناد و مدارک وارد شود.

بنا بر گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، این مجموعه با تأمین قطعات مورد نیاز امکان بازخوانی حدود سه هزار و ۷۰۰ صفحه گرامافون را در این مرکز فراهم کرده است.

اسناد موجود در این مرکز شامل آلبوم‌های عکس متعلق به دوره پهلوی، نگاتیو، اسلاید، اسناد دست‌ نوشته‌های مشخص خانواده پهلوی دوم و همچنین مدارک مربوط به امور داخلی دربار، صفحات گرامافون و نوارهای صوتی شامل آثار موسیقی کلاسیک، جاز، سنتی، پاپ، قصه، شعر، آوازهای کودکان و ادبیات معاصر همانند اشعار نیما یوشیج و اخوان ثالث و همچنین فیلم‌های ویدئویی شامل تصاویری از مناظر کاخ‌های نیاوران و مراسم رسمی، تشریفاتی و غیره است. این مرکز با هدف طبقه‌بندی، ساماندهی، بازیابی، آسیب‌شناسی، ترمیم، حفاظت و حراست از اسناد دوران پهلوی دوم در تاریخ دوم خرداد ماه ۱۳۸۳ همزمان با هفته بزرگداشت میراث فرهنگی افتتاح شد.

انتهای پیام


اخبار مرتبط