آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار علم و فناوری
خبرگزاری فارنت
96/10/07 21:38
کد خبر 9544429831
پ پ پ پ

سورس کد اولین سیستم‌عامل گرافیکی اپل سال آینده به‌صورت عمومی منتشر خواهد شد


َApple Lisa

زمانی که صحبت از تکنولوژی اپل باشد، این شرکت ابداً شفاف عمل نمی‌کند؛ اما از سال بعد می‌توانید کد یکی از انقلابی‌ترین سیستم‌عامل‌های کمپانی را برای خود دانلود کرده و ببینید که دستیابی به آن چطور ممکن شده است.

سیستم‌عامل موردبحث، همان سیستم‌عامل کامپیوتر 10000 دلاری اپل یعنی Apple Lisa است که در سال 1983 میلادی کار خود را آغاز کرد؛ این دستگاه دارای اولین رابط کاربری اپل بوده و یکی از اولین کامپیوترهای کامل در طول تاریخ است.

این خبر توسط Al Kossow یک نگه‌دارنده نرم‌افزار درموزه تاریخ کامپیوتر به اشتراک گذاشته‌شده و قرار است که به‌صورت رایگان کد این سیستم‌عامل به اشتراک گذاشته شود. در حال حاضر سورس کد سیستم‌عامل Lisa و اپلیکیشن‌های آن بازیابی شده و تحت بررسی اپل است. بعدازاینکه این کار به پایان برسد، موزه سندی جهت توصیف اهمیت و تأثیر ویژه پروژه Lisa را به همراه سورس کد سیستم آن، در سال 2018 میلادی منتشر خواهد کرد.

امروزه Lisa به خاطر اینکه به نام دختر استیو جابز نام‌گذاری شده است شناخته می‌شود؛ البته وی در ابتدا این تصور را رد و امتیاز متوسطی در حیطه «پدر نمونه» کسب کرد. در آن زمان جابز ادعا کرد که Lisa مخفف «Local Integrated System Architecture» یا «معماری یکپارچه محلی سیستم» است، البته برخی از مهندسان اپل (که در جریان کامل ماجرا هستند) به شوخی می‌گفتند که شاید Lisa مخفف «Let’s Invent Some Acronym» یا «بیایید یک اسم اختراع کنیم» است.

درنهایت جابز اعتراف کرد که این کامپیوتر را به نام دخترش نام‌گذاری کرده است، درست همان‌طور که اعتراف کرد Lisa دخترش است. در بیوگرافی رسمی جابز، استیو به Walter Isaacson گفت: مشخصاً این کامپیوتر با توجه به دخترم نام‌گذاری شده است. حالا در سال 2017 میلادی، تصور می‌شود بین 30 تا 100 کامپیوتر Lisa اصلی هنوز وجود دارند؛ احتمالاً در حراجی‌ها نیز باقیمت خوبی به فروش می‌رسند.

علت قیمت بالای Lisa این است که اندکی بعد از شروع به کار این کامپیوتر، دستگاه با مدل بهتر و ارزان‌تری جایگزین شد که اپل آن را به‌رایگان برای هرکسی که کامپیوتر خود را برمی‌گرداند، تعویض می‌کرد. سپس این سیستم‌های مرجوعی، توسط اپل نابود می‌شدند.