آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار علم و فناوری
خبرگزاری ایسنا
97/05/10 09:12
کد خبر 9723054203
پ پ پ پ

ترکیه: طبق نشست سوچی، ادلب یکی از عناصر کلیدی توافق آستانه است


ترکیه: طبق نشست سوچی، ادلب یکی از عناصر کلیدی توافق آستانه است
نشست سوچی
دهمین دور مذاکرات سوری آستانه بعد از ظهر روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه پایانی ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن صلح سوریه در جلسه در هتل رادیسون بلو شهر سوچی روسیه پایان یافت.

به گزارش ایسنا، وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به برگزاری دهمین دور مذاکرات سوری کشورهای ضامن صلح در سوریه در شهر سوچی روسیه اعلام کرد: تحولات میدانی و یافتن راه حل‌های سیاسی برای بحران سوریه از موضوعات اصلی این نشست میان هیئت‌های سه کشور ترکیه، ایران و روسیه بود. در این بیانیه آمده است: در همین چارچوب، طرفین تاکید کردند که ادلب به عنوان منطقه کاهش تنش، یکی از عناصر کلیدی توافق آستانه است و باید قابلیت‌های آن حفظ شود. در بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه ادعا شده است: در این نشست بر لزوم مقابله با تهدیدهایی که یکپارچگی سیاسی و تمامیت ارضی سوریه و همچنین تهدید گروه‌های جدایی طلب که امنیت ملی کشورهای همسایه را خدشه دار می‌کند، تاکید شد. به گزارش العالم، در بیانیه وزارت امور خارجه همچنین آمده است که در حاشیه این نشست بر بررسی موضوع آزادی دستگیرشدگان در چهارمین نشست کار گروه  سوریه تاکید شد. خبرگزاری آناتولی طی خبری اعلام کرد که هم در این نشست و هم در گفت‌وگوهای حاشیه آن با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، درباره تلاش برای ایجاد کمیته قانون اساسی و تداوم گفت‌وگوها در نشست ماه سپتامبر در ژنو تاکید شد. این رسانه همچنین اعلام کرد که در این نشست همچنین بر بازگشت امن پناهجویان سوری بر سرزمین خود تاکید شد.

شبکه المیادین نیز گزارش داد، کشورهای ضامن آتش‌بس در سوریه (ایران، روسیه و ترکیه) در بیانیه پایانی دور دهم مذاکرات آستانه که در سوچی روسیه برگزار شد، بر ادامه مبارزه با تروریسم در سوریه و وحدت، حاکمیت و استقلال این کشور تاکید کردند.

آنها همچنین توافق کردند که مذاکرات جدیدی درباره کمیته قانون اساسی سوریه در سپتامبر در ژنو برگزار کنند.

همچنین در این نشست توافق شد که نشست عالی‌رتبه‌ای درباره سوریه در ماه نوامبر سال کنونی برگزار شود.

دور دهم مذاکرات آستانه از روز دوشنبه در شهر سوچی روسیه با دیدارهای دوجانبه میان هیئت‌های شرکت کننده آغاز شد. این مذاکرات شاهد گفت‌وگوهای مفیدی درباره تشکیل کمیته قانون اساسی بود.

در پیش‌نویس بیانیه سوچی که پیش از این منتشر شد، آمده بود که تمامی طرف‌ها بر مشخص کردن مفهوم مبارزه با تروریسم در سوریه برای از بین بردن داعش،‌ النصره و القاعده تاکید دارند.

کشورهای ضامن توافق کردند تا اقداماتی در راستای اعتمادسازی میان دو طرف درگیر از طریق حل مساله بازداشت شدگان با کمک صلیب سرخ و سازمان ملل انجام دهند.

در این پیش‌نویس بیانیه تاکید شده بود کشورهای ضامن با هرگونه اقداماتی برای از بین بردن حاکمیت سوریه و کشورهای مجاور مخالفند و از جامعه جهانی به ویژه سازمان ملل می‌خواهند کمک‌هایشان به سوریه را افزایش دهد.

در این بیانیه تأکید شد که کشورهای ضامن به تلاش‌های خود برای تقویت مذاکرات سوری – سوری و رسیدن به حل و فصل سیاسی تلاش می‌کنند.

استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه که در این نشست حضور داشت، برای برگزاری مذاکرات رسمی با ایران، روسیه و ترکیه از ماه سپتامبر آینده در ژنو جهت نهایی کردن کمیته قانون اساسی سوریه تلاش می‌کند.

انتهای پیام


اخبار مرتبط