آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار سیاسی
خبرگزاری خبرگزاری میزان
97/07/29 18:01
کد خبر 9723492040
پ پ پ پ

پرسش و پاسخ ۱۰ نماینده و ظریف؛ از امارات تا جمهوری‌آذربایجان/ ۳ نماینده قانع نشدند


خبرگزاری میزان- سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به حضور وزیر خارجه در جلسه عصر امروز این کمسیون برای پاسخ به سوالات نمایندگان گفت: ظریف در این جلسه تاکید داشت که اقدامات امروزه امریکا همراهی و اجماع سایر کشور‌ها را به دنبال ندارد.
پرسش و پاسخ ۱۰ نماینده و ظریف؛ از امارات تا جمهوری‌آذربایجان/ ۳ نماینده قانع نشدندعلی نجفی‌خوشرودی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ظریف وزیر امور خارجه در این جلسه حاضر شد و به سوالات تعدادی از نمایندگان پاسخ داد.
وی افزود: در این جلسه آقایجعفرپور نماینده لارستان سوالی درباره علت بی‌توجهی به حقوق بازرگانان و صرافان ایرانی شاغل در امارات متحده عربی و عدم دفاع موثر از حقوق شهروندی آن‌ها پرسید که در ادامه آقای ظریف در پاسخ به این سوال ضمن تاکید بر وجود چنین دغدغه‌ای در وزارت خارجه تصریح کرد که ایرانیان مقیم خارج از سرمایه‌های کشور هستند لذا همه تلاش خواهیم کرد تا حقوق شهروندان ایرانی حفظ شود.
وی افزود: همچنینی در این جلسه آقای ظریف به این نکته اشاره کرد که برخی از کشور‌های منطقه از جمله امارات، روابط دوستانه‌ای با ایران ندارند و این وضعیت بر ایرانیان مقیم آن کشور نیز تاثیر گذاشته است. علیرغم این توضیحات نماینده سوال کننده از پاسخ‌های وزیر قانع نشد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: همچنین در این جلسهقاضی‌پور نماینده ارومیه نیز سوالی را از وزیر خارجه مطرح کرد و در جریان این سوال گفت بعد از سفر چند ساعته رئیس جمهور رژیم صهیونیستی به کشور آذربایجان یکی از نمایندگان مجلس این کشور اظهارات ضد ایرانی را مطرح کردند چرا وزارت خارجه و سفیر ایران در باکو با این اظهارات برخورد نکرده است؟ وزیر امور خارجه در پاسخ به قاضی‌پور به پروتکل نحوه موضع‌گیری‌ها و پیگیری‌ها اشاره و تاکید کرد که به این اظهارات از کانال‌های مختلف از جمله از طریق سفیر ایران در باکو اعتراض شده است.
وی افزود: همچنین درباره این سوال قرار شد نمایندگان سوال کننده بعد از مشاهده مستندات مربوط به اقدامات انجام شده درباره قانع شدن و یا نشدن اعلام نظر کنند.
نجفی با اشاره به سوالساداتی نژاد نماینده کاشان درباره دلیل عدم موضع‌گیری نماینده کشورمان در محکومیت نقض حقوق مسلمانان میانمار گفت: همچنین این نماینده سوالاتی درباره اقدامات وزارت خارجه درخصوص موضع‌گیری خصمانه غربی‌ها در حمایت از آشوبگران حوادث دی ماه ۹۶ و اقدامات پیشگیرانه در قبال ارائه اسنادی همچون ۲۰۳۰ مطرح کرد. مقرر شد آقای ساداتی نژاد بعد از دریافت پاسخ کتبی وزارت خارجه نظرش را اعلام کرد.
وی به سوال کریمی قدوسی نماینده مشهد اشاره و اظهار کرد: آقایکریمی قدوسی سوالی پیرامون نتیجه سفر‌های گروه‌های اقتصادی در معیت وزیر خارجه را مطرح کرد. پاسخ وزیر خارجه این بود که این سفر‌های تیم اقتصادی هیچ هزینه‌ای برای وزارت خارجه ندارد. همچنین آقای ظریف بر اهمیت دیپلماسی اقتصادی تاکید داشت و اینکه در این سفر‌ها قرارداد‌های تجاری خوبی منعقد می‌شود. در نهایت مقرر شد گزارش کاملی از اقدامات وزارت خارجه ارائه شود تا نماینده سوال کننده نظراتش را اعلام نماید.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سوالعباسی نماینده رودسر مبنی بر دلیل توجه دستگاه دیپلماسی به برجام و عدم توجه به حوزه‌های دیگر از جمله روابط با همسایگان، گفت: وزیر خارجه در پاسخ به این سوال اقدامات و برنامه‌های این وزارتخانه برای پیگیری و توسعه روابط با کشور‌های مختلف بویژه حوزه همسایگان را تشریح کرد که از طرق مختلف از جمله برقراری روابط دوستانه با مقامات کشور‌های مختلف از ظرفیت‌ها برای تقویت روابط با آن‌ها بهره‌برداری می‌شود. نماینده سوال کننده از پاسخ‌های وزیر قانع شد.
نجفی بیان داشت: در ادامه این جلسهکواکبیان نماینده تهران سوالی پیرامون دریای خزر را مطرح کرد که وزیر خارجه با اشاره به چندین دور مذاکرات کارشناسی و جمع‌بندی صورت گرفته در کشور، روند و دستاورد‌های کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را تشریح کرد که اخیرا به امضای روسای جمهور پنج کشور ساحلی دریای خزر رسیده است. نماینده سوال کننده در نهایت درخواست استمهال برای طرح سوال و اعلام نظر پیرامون آن را مطرح کرد.
نجفی در ادامه با اشاره به سوالحاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر درباره اینکه چرا نسبت به طرح دعاوی ظالمانه از طرف آمریکا علیه ایران در محاکم قضایی این کشور اقدام نمی‌شود گفت: وزیر خارجه در پاسخ به این سوال ضمن اشاره به سازوکار‌ها و قوانین و حقوق داخلی در آمریکا تاکید داشت که مسئولیت این کار با وزارت خارجه نیست و مرکز حقوقی بین‌المللی مسئولیت دعاوی ایران را دارد. البته وزارت خارجه نیز پیگیری‌ها و اقدامات خود را انجام می‌دهد. در این باره نیز قرار شد نماینده سوال کننده نظرش را اعلام کند.
نجفی با اشاره به سوالپورمختار نماینده بهار و کبودرآهنگ درباره اقدامات صورت گرفته جهت محور قرار دادن اقتصاد و توسعه ملی و همچنین ارتقای جایگاه ایران و ایرانی در صحنه جهانی گفت: پاسخ وزیر خارجه ناظر بر فعالیت سفارتخانه‌های ایران در خارج کشور با تمام ظرفیت خود و اینکه توسعه دیپلماسی اقتصادی از مهم‌ترین دستور‌های وزارت خارجه است. همچنین آقای ظریف به محدودیت‌های اعتبار و بودجه‌ای این وزارتخانه تاکید و اشاره کرد فعالیت نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور متاثر از مولفه‌های مختلف است. علی‌رغم این توضیحات نماینده سوال کننده از پاسخ قانع نشد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به سوالصباغیان نماینده مهریز اشاره کرد و افزود: آقای صباغیان این سوال را مطرح کرد که چرا علی‌رغم اجرای تمامی تعهدات دولت در قرارداد برجام، طرف مقابل به اکثر تعهداتش عمل نکرده و آمریکا هم از آن خارج شده است؟ چرا ادعای برد- برد عملی نمی‌شود؟ پاسخ وزیر خارجه تبیین روند مذاکرات برجام و هماهنگی‌های داخلی در این خصوص بود. اینکه خروج آمریکا از برجام موید آن است که آمریکایی‌ها در برجام احساس شکست کرده‌اند، همزمان در این مدت آمریکا از یونسکو، شورای حقوق بشر، کنوانسیون پاریس و... خارج شده است. ضمن اینکه امروز اقدامات آمریکا همراهی و اجماع سایر کشور‌ها را ندارد. علی‌رغم این توضیحات نماینده سوال کننده از پاسخ قانع نشد.
وی آخرین سوال این جلسه را مربوط به سوالذوالقدر نماینده میناب دانست و اظهار داشت: این نماینده این سوال را مطرح کرد که چرا نمایندگی‌های ایران در حوزه خلیج فارس به سختی روادید می‌دهند؟ پاسخ آقای ظریف این بود که تاکید ما بر تسهیل در صدور روادید است. پیگیری‌های لازم نیز در این خصوص انجام خواهد شد. در نهایت نماینده سوال کننده از پاسخ قانع شد.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط