آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار سیاسی
خبرگزاری خبرگزاری دانشجو
97/08/01 19:41
کد خبر 9723507943
پ پ پ پ

بیش از ۶۰۰ هزار زائر ایرانی وارد عراق شدند/ برپایی ۲ هزار موکب در ایران و عراق


دبیر ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه تاکنون ۶۵۵ هزار زائر اربعین کشورمان از مرزهای زمینی و هوایی به عراق سفر کردند، گفت: ۵۸ درصد زائران اربعین حسینی از مرز مهران خارج شدند.

بیش از ۶۰۰ هزار زائر ایرانی وارد عراق شدند/ برپایی ۲ هزار موکب در ایران و عراق

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، شهریار حیدری دبیر ستاد مرکزی اربعین با حضور در برنامه شبکه خبر با اشاره به حجم ترافیک در برخی مرزهای ایران، اظهار داشت: در ۱۰ روز اخیر ۶۵۵ هزار زائر از مرزهای زمینی و هوایی به عراق سفر کردند که ۵۸ درصد از مرز مهران، ۲۸ درصد از مرز شلمچه، ۱۱ درصد از مرز چذابه و ۳ درصد به صورت هوایی تردد داشتند.

وی با بیان اینکه بسیاری از زائران از مرز مهران عبور کردند، افزود: با توجه به حجم بالای زائران در مرز مهران، بهتر است سایر زائران اربعین مرزهای چذابه و شلمچه را برای سفر اربعین انتخاب کنند.

تقسیم‌بندی زائران اربعین استان‌ها برای خروج از کشور

حیدری با اشاره به تقسیم بندی استان‌ها برای خروج زائران از کشور، گفت: خروج زائران استان‌های تهران، البرز، قم، قزوین، گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، لرستان، ایلام، خراسان رضوی، خراسان شمالی و اصفهان از مرز مهران پیش‌بینی شده است که البته به دلیل عدم بازگشایی مرز خسروی، زائران استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمانشاه، اردبیل، زنجان، همدان و کردستان نیز از مرز مهران خارج می‌شوند، بر همین اساس حجم ترافیک در این مرز بیشتر است.

دبیر ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه زائران خراسان رضوی، خراسان شمالی و اصفهان می‌توانند از مرزهای چذابه و شلمچه نیز تردد داشته باشند، به صدور ویزای اربعین اشاره و خاطر نشان کرد: صدور ویزای اربعین در ۱۷ استان کمتر از ۲۴ ساعت و در ۶ استان کمتر از ۴۸ ساعت پس از تحویل مدارک است؛ اما در استان‌هایپرجمعیت مثل تهران صدور ویزا تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد.

دلایل تأخیر در صدور روادید برخی زائران اربعین

وی با اشاره به اینکه پس از ثبت‌نام در سامانهسماح و تحویل مدارک به مراکز حج و زیارت یا پلیس+ ۱۰ روند صدور ویزا آغاز می‌شود، گفت: در این امر برخی از شرکت‌های گردشگری هم مشارکت دارند که البته برخی از این مراکز پس از تحویل مدارک توسط زائران، منتظر تجمیع مدارک بودند تا بعد برای صدور ویزای آن‌ها اقدام کنند و همین امر موجب شد ویزای بعضی از زائران تا ۵ روز طول بکشد.

حیدری با بیان اینکه مبنای ما برای صدور ویزا از زمانی است که بعد از ثبت نام در سامانهسماح مدارک خود را تحویل دهند، افزود: اگر کسی ثبت‌نام کند و مدارک خود را چند روز بعد تحویل دهند نباید توقع داشته باشد که ویزای آن‌ها از همان موقع که در سامانهسماح نام‌نویسی کردند، صادر شود.

توزیع ارز زائران اربعین در ۵۱ نقطه و ۲۵۰ باجه

دبیر ستاد مرکزی اربعین در ادامه به تخصیص ارز به زائران اربعین اشاره کرد و گفت: دینار محل داد و ستد در کشور ما نیست و تنها در حد نیاز زائران تأمین می‌شد اما امسال با نوسانات قیمت ارز به دنبال راهکارهایی برای تسهیل سفر زائران بودیم. در ابتدا سعی در تأمین ارز داشتیم که بعد از جلسات مستمر با دولت عراق، قرار شد مقداری ارز در اختیار بانک ملی ایران در عراق قرار گیرد که این امر صورت پذیرفت. البته سعی داشتیم این مبلغ داخل کشور تأمین شود که قوانین دولت عراق این اجازه را نداد.

وی با بیان اینکه توصیه می‌کنیم زائران تا جایی مقدور است ارز رایج عراق را از داخل کشور تهیه کنند، خاطر نشان کرد: در ۵۱ نقطه و ۲۵۰ باجه یا ایستگاه کاری در نقاط مختلف عراق و نقاط خروجی مرزها نه داخل خاک ایران، دینار برای زائرانی که نام‌نویسی کردند، توزیع می‌شود.

برپایی ۲ هزارموکب اربعین در ایران و عراق

حیدری با اشاره به اینکه خدمات بانکی در کشور عراق است و ما نمی‌توانیم اقدام خاصی داشته باشیم، گفت: ستاد اربعین تأکید دارد تا هر چه می‌توان سفر اربعین برای زائران ارزان شود.  از ۱۰ ماه قبل کمیته حمل و نقل ستاد اربعین نیز چارچوب خود را مشخص کرد. سال گذشته چون اتوبوس‌هاپر می‌رفتند و خالی برمی‌گشتند، توافق شد هزینه‌ها از دو برابر وضعیت عادی از زائر دریافت شود اما در روزهایی ماشین‌ها پر می‌روند و پربرمی‌گردند باید همان مبلغ اولیه اخذ شود.

وی در ادامه با بیان اینکه ما برای عدم وجود خلأ در پذیرایی زائران برنامه‌ریزی کردیم، افزود: حدود ۲ هزارموکب در ایران و عراق خدمت‌رسانی می‌کنند که ۶۰ درصد در داخل کشور و ۴۰ درصد در خاک عراق برپا شده است که خدمت‌رسانی اینموکب‌ها تا سه روز بعد از اربعین استمرار دارد.

حیدری با اشاره به لزوم توجه به گزارش‌های هواشناسی و موارد بهداشتی، گفت: امیدواریم زائران زمان را به خوبی مدیریت کنند و سفر خوبی داشته باشند.


اخبار مرتبط

محبوب ترین های اخبار سیاسی