آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار سیاسی
خبرگزاری خبرگزاری میزان
97/10/02 11:26
کد خبر 9723885590
پ پ پ پ

انتشار جامع‌ترین اطلس اجتماعی کشور تا پایان امسال


خبرگزاری میزان- رئیس شورای اجتماعی کشور گفت: اطلس اجتماعی دارای سطوح دسترسی مختلفی است و در اختیار مدیران قرار می گیرد و بخشی هم در کانال های خبری و انتشار عمومی قرار می گیرد.

انتشار جامع‌ترین اطلس اجتماعی کشور تا پایان امسالبه گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان،«تقی رستم‌وندی» صبح امروز در حاشیه یازدهمین شورای اجتماعی کشور و در جمع خبرنگاران گفت: جلسه امروز شورای اجتماعی به بررسی سیاست های سلامت اجتماعی کشور اختصاص داشت.

وی ادامه داد: سال گذشته در جلسه شورای اجتماعی که با حضور رییس جمهور برگزار شد بعد از ارائه سند سلامت روانی در کشور، مصوب شد که سندی هم برای سیاست های سلامت اجتماعی تنظیم شود که امروز اولین جلسه تنظیم این سیاست ها آغاز شد و ادامه هم می یابد.

رئیس شورای اجتماعی کشور  با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما بیشتر گفتمان آسیب های اجتماعی طی چند سال اخیر رواج پیدا کرده است، گفت: اولین ویژگی تدوین این سیاست ها این خواهد بود که باید بر گفتمان سلامت اجتماعی تاکید بیشتری کنیم و در قانونگذاری و تدوین اسناد و سیاست ها، سلامت اجتماعی را مقدم بدانیم. در صورت تحقق سیاست های سلامت اجتماعی حتما در حوزه پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی، توفیق زیادی خواهیم داشت.

رستم وندی خاطرنشان کرد: نتیجه جلسه این شد که هم در جلسه اینده، نتایج پیمایش سلامت اجتماعی در کشور در صحن شورا مطرح شود و هم ارتباط دبیرخانه سلامت اجتماعی که در سازمان بهزیستی مستقر است بااعضای شورا ادامه بیابد و نتایج تکمیلی اخذ شود و بااجماع و توافق حداکثری سیاست های سلامت اجتماعی در کشور تدوین شود .

رئیس شورای اجتماعی کشور ت در پاسخ به این سوال که آیا نهادی برای ارائه آمار دقیق در حوزه آسیب‌های اجتماعی در کشور وجود دارد یا خیر، گفت؛ آسیب اجتماعی یک واژه کلی است و مصادیق زیادی دارد و برای هرکدام از آسیب ها دستگاه و نهادی متولی جمع آوری و پایش آمار است، مانند ازدواج و طلاق که سازمان ثبت احوال در کشور متولی آن است. آمار مربوط به مواردی مثل سرقت و قتل را از ناجا اخذ می کنیم و برای خودکشی هم آمار را از پزشکی قانونی و قوه قضاییه می گیریم.

وی بیا کرد: تا نهادها وظایف ذاتی و حرفه ای خود را در ارتباط با استخراج و پایش آمار انجام می دهند، مشکلی در این رابطه نخواهیم داشت.

وی گفت: از سه سال قبل وزارت کشور یک مرکز رصد اجتماعی دارد که در این مرکز آمار مرتبط با همه دستگاهها در ذیل هرکدام از آسیب‌ها بررسی می شود. اخر امسال هم یک اطلس که می توان گفت جامع ترین اطلس اجتماعی کشور است و آسیب های اجتماعی هم در آن کاملا امده است و نقشه ها و آمار و نمودارها در آن آمده، برای اولین بار منتشر می شود.

رستم وندی همچنین افزود: اطلس اجتماعی دارای سطوح دسترسی مختلفی است و در اختیار مدیران قرار می گیرد و بخشی هم در کانال های خبری و انتشار عمومی قرار می گیرد.

رئیس شورای اجتماعی کشور درباره نظر وزیر در خصوص انتخابات و سلامت اجتماعی گفت: بحث انتخابات سیاسی است و یک جنبه اجتماعی هم دارد. نظر آقای وزیر این بود که ما باید همه ابعاد سلامت اجتماعی را در نظر بگیریم که یک بعد آن می تواند مشارکت اجتماعی باشد که جنبه اجتماعی و سیاسی دارد.

وی در پایان تاکید کرد: کشور ما دارای دموکراسی و مردمسالاری پایدار در ۴ دهه گذشته بوده است و مردم همواره در انتخابات‌ها مشارکت داشته اند. نظر آقای وزیر هم این بوده که ما باید همه ابعاد پیشگیرانه و ابعاد مداخله و اقدام برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی را ببینیم. یکی از متغیرها نشاط اجتماعی و مشارکت سیاسی مردم در حوزه های اجتماعی بود که محور اصلی پیام ایشان همین بود.

انتهای پیام/


اخبار مرتبط

محبوب ترین های اخبار سیاسی