آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار سیاسی
خبرگزاری ایسنا
96/10/09 12:08
کد خبر 9544439242
پ پ پ پ

افزایش قیمت حامل‌های انرژی مطابق شرایط اقتصادی جامعه خواهد بود


افزایش قیمت حامل‌های انرژی مطابق شرایط اقتصادی جامعه خواهد بودسخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت که تلاش دولت و مجلس این است افزایش قیمت حاملهای انرژی مطابق شرایط اقتصادی جامعه باشد.

به گزارش ایسنا، علی اصغر یوسف نژاد در جمع خبرنگاران در تشریح نشست امروز کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ گفت: در تبصره ۱۸ لایحه بودجه پیشنهادی سال ۹۷ اشاره شده که با افزایش قیمت حاملهای انرژی به ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد برسیم و این بعلاوه ۱۵ هزار میلیارد تومانی که از صندوق اخذ می‌شود و ۵۰ درصدی که از دولت و بانکها اضافه می شود رقم ۷۴ هزار میلیارد تومان نیز خواهد شد که برای اشتغال و تولید اختصاص می یابد.

وی افزود: عده‌ای می گفتند براساس لایحه بودجه بنزین ۱۵۰۰ تومان و گازوئیل ۴۰۰ تومان مبنا قرار گیرد البته این اعداد در لایحه نیست و ما این نوید را به جامعه می دهیم که تلاش این است که اعداد و ارقام حامل‌های انرژی مطابق شرایط  اقتصادی جامعه باشد و رشد با شیب تند در قیمت حاملهای انرژی نداشته باشیم. این مسئله در فرمایشات آقای نوبخت، زنگنه و نمایندگان مطرح شد و در جای خود در این‌باره تصمیم گیری خواهیم کرد.

یوسف نژاد اظهار کرد: در برنامه ششم این اختیار به دولت داده شده که تا سال ۱۴۰۰ قمیت حاملهای انرژی به ۹۵ درصد فوب خلیج فارس برسد. اما به هر حال امروز کمیسیون تلفیق مصوبه ای در این زمینه نداشت.

وی خاطرنشان کرد: جهت گیری کمیسیون تلفیق و دولت در اظهارنظرهایشان این است که فشار کمتری از نظر اقتصادی بر مردم تحمیل شود. مخصوصا قشر کم درآمد و فقیر و اینکه نهایتا مصوبات ما براساس واقعیات به صحن علنی مجلس ارجاع شود. تلاش ما این است که آنچه تصمیم می گیریم به مصلحت و منفعت مردم و در جهت ایجاد اشتغال باشد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۷ در ادامه خاطرنشان کرد: کل بودجه پیشنهادی دولت برای سال، ۱۱۹۴ هزار میلیارد تومان بوده که ۸۱۳ هزار میلیارد تومان برای شرکتهای دولتی، بانک‌ها و بیمه، ۳۶۸ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت، ۶۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی و تملک دارایی، ۱۰۱ هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت و ۱۲۸ هزار میلیارد تومان از محل مالیات است. همچنین قیمت نفت ۵۵ دلار و دلار ۳۵۰۰ تومان پیش بینی شده است.

وی یادآور شد: بعد از جلسه با رئیس مجلس و تصویب آیین نامه کمیسیون تلفیق امروز سومین جلسه این کمیسیون برگزار شد و قرار شد در مورد شش موضوع اصلی شناسایی شده گزارش هایی از سوی دولت، مرکز پژوهشها و همچنین نمایندگان ارائه شود تا به درک و تفاهم نسبی و کلی راجع به مسائل اصلی در بودجه برسیم.

نماینده مردم ساری در مجلس هدفمندی یارانه‌ها، حاملهای انرژی، رفاه اجتماعی، وضعیت صندوقها، اشتغال، بازار کار، بازار ارز و بدهی دولت به بخش خصوصی و دولتی را از جمله این مسائل عنوان و خاطرنشان کرد: در جلسه صبح امروز وزیر نفت توضیحاتی درباره بخش انرژی، حاملهای انرژی و نفت ارائه کرد و پیش بینی های خود را در زمینه تولید نفت در سال آینده و قیمت نفت مطرح کرد. نمایندگان هم دیدگاه های خود را بیان کردند. همچنین وزیر کار در مورد هدفمندی و خصوصا تبصره ۱۴ که مربوط به حذف دهک‌ها است توضیحاتی داد و اینکه چطور درباره حذف یارانه ۳۴ میلیون نفر به نتیجه رسیدند. البته هنوز در مورد کلیات تصمیم گیری نشده است.

یوسف نژاد ادامه داد: کمیسیون تلفیق فردا کلیات لایحه بودجه ۹۷ را به رای خواهد گذاشت و پس از تصویب کلیات وارد بخشهای درآمدی و هزینه‌ای لایحه بودجه خواهد شد. البته مصوبه کمیسیون تلفیق به منزله حکم قطعی و حتمی برای اجرا نیست بلکه پایه تصمیم گیری در صحن علنی و در واقع نتیجه تعامل و مشارکت فکری دولت و کمیسیون تلفیق است و تصمیم نهایی در صحن علنی مجلس اتخاذ می شود و پس از تایید شورای نگهبان تبدیل به قانون می شود.

وی در پایان گفت که در جلسه بعدازظهر کمیسیون تلفیق موضوع اشتغال، بدهی دولت و بازار ارز با حضور مسئولان مربوطه در کمیسیون تلفیق مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

انتهای پیام


اخبار مرتبط

محبوب ترین های اخبار سیاسی