آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار سیاسی
خبرگزاری خبرگزاری میزان
97/08/21 16:55
کد خبر 9723630298
پ پ پ پ

اروپا هر چه سریع‌تر به تعهدات خود در برجام عمل کند


خبرگزاری میزان- رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران با تأکید بر اینکه اروپا باید هر چه سریع‌تر به تعهد خود در برجام عمل کند، گفت که عدم تعهد اروپا می‌تواند موجب بی‌ثباتی در منطقه شود.

اروپا هر چه سریع‌تر به تعهدات خود در <a class="tag-link" href="/tag/%d8%a8%d8%b1%d8%ac%d8%a7%d9%85">برجام</a> عمل کندبه گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، سیدکمال خرازی وزیر خارجه اسبق کشورمان و رئیس شورای راهبردی روابط خارجی که برای شرکت در همایش«پاریس برای صلح» در پایتخت فرانسه به سر می‌برد، با«دومینیک دو ویلپن» نخست‌وزیر پیشین فرانسه در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این ملاقات، مسائل منطقه، رابطه ایران و اروپا، سیاست‌های آمریکا و وضعیت امروز اروپا به تفصیل مورد بحث قرار گرفت.

دو ویلپن در این ملاقات تأکید کرد که فرصت خوبی برای پایان جنگ در یمن ایجاد شده و باید جلوی کشتار و گرسنگی یمنی‌ها توسط عربستان سعودی و امارات گرفته شود.

وی درباره سیاست‌های آمریکا گفت: آن‌ها به دنبال یکجانبه‌گرایی و از بین بردن سازمان‌هایی هستند که بعد از جنگ جهانی دوم شکل گرفته و ایجاد شکاف بین شرق و غرب اروپا یکی از اهداف آن‌هاست.

نخست‌وزیر پیشین فرانسه گفت: دنیا امروز در وضعیت پیچیده‌ای قرار گرفته و نیاز به ابتکارات جدیدی دارد. اوضاع در خاورمیانه به بن‌بست رسیده و اتحاد‌های جدید در حال شکل‌گیری است.

دو ویلپن اضافه کرد: بعید نیست که خاورمیانه در یکی دو سال آینده و با توجه به زمان نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با بحرانی روبرو شود، لذا کشور‌هایی که در منطقه دنبال ثبات هستند، باید دقت و هوشیاری لازم را به کار گیرند.

وی افزود: اعتماد‌ها از بین رفته است، ولی اگر کشور‌های منطقه امنیت و ثبات را دنبال کنند و از ابتکارات جدید بهره ببرند، اروپا نیز آمادگی همکاری خواهد داشت.

خرازی نیز در این ملاقات با اشاره به مسائل منطقه و به ویژه خروج آمریکا از برجام و تعهدی که اروپایی‌ها در قبال این توافق بر عهده دارند، افزود: لازم است اروپا هر چه سریع‌تر به تعهد خود عمل کند و تعهد به برجام، نشان خوبی است که آیا می‌توان برای ابتکارات دیگر به اروپا اعتماد کرد یا خیر.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تأکید کرد: عدم تعهد اروپا می‌تواند موجب بی‌ثباتی در منطقه شود.

خرازی دیروز هم با«اخضر ابراهیمی» فرستاده ویژه سابق دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان و سوریه و بنا به درخواست وی در محل سفارت ایران دیدار کرد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی قبل از پاریس نیز سفری به اتریش داشت و در مجمع اروپایی در اتریش سخنرانی کرد و با رئیس جمهور پیشین اتریش نیز دیدار و گفتگو کرد.

وزیر خارجه اسبق ایران همچنین در نشستی با شخصیت‌ها و نخبگان سیاسی اتریش مسائل منطقه و روابط ایران و اروپا را بررسی و تحلیل کرد.

انتهای پیام/


اخبار مرتبط

محبوب ترین های اخبار سیاسی