آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار خارجی
خبرگزاری انتخاب
97/10/18 16:11
کد خبر 9724088747
پ پ پ پ

پنتاگون: خروج نظامیان آمریکایی از سوریه مبتنی بر شرایط است و جدول زمانی ندارد


شان رابرتسون، سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای گفت: عملیات اراده قاطع یک چارچوب تایید شده برای خروج نظامیان از سوریه دارد و اکنون وارد اجرای آن برنامه خروج شده است. این چارچوب مبتنی بر شرایط است و جدول زمانی دلخواه ندارد. این چارچوب با شماری از عوامل شامل آب و هوا تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir):

 

سخنگوی پنتاگون اعلام کرد،‌ ائتلاف آمریکایی ضد داعش روندی چند مرحله‌ای برای خروج نظامیان آمریکایی از سوریه را تایید کرده است که مبتنی بر شرایط است و جدول زمانی ندارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل،‌ شان رابرتسون، سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای گفت: عملیات اراده قاطع یک چارچوب تایید شده برای خروج نظامیان از سوریه دارد و اکنون وارد اجرای آن برنامه خروج شده است. این چارچوب مبتنی بر شرایط است و جدول زمانی دلخواه ندارد. این چارچوب با شماری از عوامل شامل آب و هوا تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

این بیانیه تازه‌ترین به‌ روزرسانی از برنامه کاهش نیروهاست که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در ۱۹ دسامبر اعلام کرد. مقام‌های دولت آمریکا آن زمان گفتند که او دستور آغاز تخلیه نیروها ظرف ۳۰ روز را صادر کرده است.

ترامپ همچنین گفته بود داعش در سوریه شکست خورده است اما ۳۱ دسامبر در عقب‌نشینی واضح گفت این گروه عمدتا از بین رفته است. رئیس‌جمهوری آمریکا بعدا جدول زمانی خروج را برای چهار ماه تمدید کرد اما جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا یکشنبه گفت نیروهای آمریکا تا زمان شکست آخرین داعشی در سوریه می‌ماند. به گفته بولتون، این طرح خروج همچنین موجب شد تا دولت واشنگتن به دنبال دریافت تضمینی از ترکیه باشد تا نیروهای کرد در سوریه را که متحد آمریکا هستند، هدف حمله قرار ندهد.

در تازه‌ترین بیانیه پنتاگون همچنین آمده است، ایالات متحده به تامین حمایت از عملیات ائتلاف مذکور در سوریه ادامه خواهد داد و همزمان مشغول خروج نظامیان به روشی قدرتمند، قاطع و هماهنگ می‌شود تا از ایمنی و حفاظت نیروهای آمریکایی اطمینان به عمل آورد.

سخنگوی پنتاگون با اشاره به نگرانی‌ها بابت امنیت عملیاتی گفت، وزارت دفاع آمریکا درباره جزئیات تحرکات نیروها یا جدول زمانی صحبتی نخواهد کرد اما طرح‌هایی برای "به‌ روزرسانی دوره‌ای درصد پیشرفت خروج تجهیزات از سوریه" وجود دارد. به گفته او عملیات اراده قاطع تغییری نکرده است و نیروهای آمریکایی به مبارزه تا زمان دستیابی به هدف شکست پایدار داعش ادامه می‌دهند.

سخنگوی پنتاگون گفت: ما به همکاری با شرکا و متحدانمان برای تضمین شکست پایدار داعش از طریق حفظ دستاوردهای نظامی و ارتقای صلح و ثبات منطقه‌ای ادامه خواهیم داد. ما از تک‌تک اعضای این ائتلاف که در مبارزه علیه داعش مشارکت کردند، قدردانی می‌کنیم.


اخبار مرتبط