آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار اقتصادی
خبرگزاری خبرگزاری میزان
97/07/28 11:31
کد خبر 9723480631
پ پ پ پ

تیلاپیا با چه توجیهی وارد می‌شود!/صرف بیش از ۶ میلیون دلار ارز برای واردات ماهی ممنوعه + جدول


خبرگزاری میزان- واردات تیلاپیا از بهمن ماه سال گذشته ممنوع شد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد در ۵ ماهه نخست سال جاری بالغ بر ۲ هزار و ۵۱ تن فیله منجمد تیلاپیا از کشور چین وارد ایران شده است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، ماهی تیلاپیا از چندین سال پیش به دلیل صرفه اقتصادی مورد توجه بسیاری از تاجران بوده و همه ساله ارز قابل توجهی را از کشور خارج می‌کرد.

با وجود انتقادات بسیار در راستای واردات این نوع ماهی و آسیب وارده به تولید ماهی در داخل کشور واردات آن در بهمن ماه سال گذشته با دستور حسن صالحی رئیس سازمان شیلات ممنوع شد.

واردات ۲ هزار و ۵۱ تن فیله منجمد تیلاپیا در ۵ ماه

با وجود ممنوعیت واردات این نوع ماهی بررسی آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۵ ماهه نخست سال ۹۷ نشان می‌دهد که در این مدت بالغ بر ۲ هزار و ۵۱ تن فیله منجمد تیلاپیا از کشور چین وارد ایران شده است.

براساس واردات این حجم تیلاپیا به کشور ۶ میلیون و ۷۷۲ هزار و ۷۵۲ دلار ارز از کشور خارج شد که رقم ریالی آن بالغ بر ۲۸۲ میلیارد و ۴۲۶ میلیون و ۳۰۴ هزار و ۸۰۰ ریال در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

بررسی‌های دقیق‌تر نشان می‌دهد در فروردین ماه سال جاری ۲۷۳ تن، در اردیبهشت ماه ۶۵۲ تن، خرداد ماه ۴۱۵ تن، تیر ماه حدود ۳۵۶ تن و مرداد ماه ۳۵۱ تن ماهی تیلاپیا به صورت فیله منجمد وارد کشور شده است.

با این حال باید دید واردات این نوع ماهی با وجود ممنوعیت به چه دلیل بیش از ۶ میلیون دلار ارز را به خود اختصاص داده و با وجود تولید بالای محصولات آبزی در کشور به طور پرورشی و دریایی چه توجیهی برای آن وجود داشته است.

تیلاپیا با چه توجیهی وارد می‌شود!/صرف بیش از ۶ میلیون دلار ارز برای واردات ماهی ممنوعه + جدول

انتهای پیام/


اخبار مرتبط

محبوب ترین های اخبار اقتصادی