آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار اقتصادی
خبرگزاری تابناک
97/07/19 03:03
کد خبر 9723435342
پ پ پ پ

از «لغو توقیف ۵ میلیارد دلار بانک مرکزی در ایتالیا» تا «کشوری که تورم سالانه اش به ۴۸۸۸۶۵ درصد رسید»


این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس، هفته را با سبزپوشی به پایان رساند، عرضه نفت خام در بورس تا پایان مهرماه، سهام خودروسازان الکتریکی چین، ۲۲ درصد جهش کرد، بخشنامه دولت صادارت کاشی سرامیک به عراق را متوقف کرد، کاهش صادرات ایران، بهای نفت را افزایش داد، بازار اوراق مسکن؛ تثبیت «اوراق» در کانال جدید، کاهش ۴۰ درصدی تولید نفت آمریکا در خلیج مکزیک و خیز اوپل برای تولید خودرو‌های برقی را در بر دارد.

پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش«تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس، هفته را با سبزپوشی به پایان رساند، عرضه نفت خام در بورس تا پایان مهرماه، سهام خودروسازان الکتریکی چین، ۲۲ درصد جهش کرد، بخشنامه دولت صادارت کاشی سرامیک به عراق را متوقف کرد، کاهش صادرات ایران، بهای نفت را افزایش داد، بازار اوراق مسکن؛ تثبیت«اوراق» در کانال جدید، کاهش ۴۰ درصدی تولید نفت آمریکا در خلیج مکزیک و خیز اوپل برای تولید خودروهای برقی را در بر دارد.

لغو توقیف ۵ میلیارد دلار بانک مرکزی در ایتالیا

رییس مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری اعلام کرد: دادگاه استیناف رم درخواست حدود 5 میلیارد دلاری عده ای از خواهانهای امریکایی را برای توقیف اموال بانک مرکزی رد کرد. به گزارش ایرنا، محسن محبی افزود: به دنبال تلاش مستمر مر‌کز و وکلای بانک مرکزی در ایتالیا دستور توقیف اموال بانک مرکزی در ایتالیا لغو شد. وی تاکید کرد: رای دادگاه امریکا هنوز در ایتالیا شناسایی نشده اما دادگاه رم در ایتالیا در ژوین 2018 صرفا با درخواست خواهان های امریکایی و بر اساس قوانین ایتالیا دستوری برای تامین خواسته صادر کرده بود و کلیه اموال بانک مرکزی را موقتا توقیف کرده بود.

بورس، هفته را با سبزپوشی به پایان رساند

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه، همانند روز گذشته با افزایش ۱۶۸ واحدی معادل ۰.۰۹ درصد به رقم ۱۸۱ هزار و ۱۵ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۴۹ واحدی معادل ۰.۰۹ درصد به رقم ۵۲ هزار و ۹۰۵ واحد رسید. شاخص کل هم وزن همانند روز‌های قبل با افت ۵۴۹ احدی معادل ۱.۸۳ درصد، عدد ۲۹ هزار و ۴۳۹ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با کاهش ۳۸۸ واحدی معادل ۱.۸۳ درصد به رقم ۲۰ هزار و ۸۰۶ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور بر خلاف روز قبل، ۲۴۱ واحد کاهش معادل ۰.۱۲ درصد را رقم زد و به سطح ۱۹۳ هزار و ۸۴۴ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با ۱۰۲ واحد کاهش معادل ۰.۰۷ درصد به رقم ۱۳۶ هزار و ۶۷۴ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با ۱۴۲۱ واحد افزایش معادل ۰.۴۱ درصد همراه بود و عدد ۳۴۴ هزار و ۵۷۲ واحد را به نمایش گذاشت.

از «لغو توقیف ۵ میلیارد دلار بانک مرکزی در ایتالیا» تا «کشوری که تورم سالانه اش به ۴۸۸۸۶۵ درصد رسید»

عرضه نفت خام در بورس تا پایان مهرماه

بعد از بررسی‌های انجام شده و درحالی که قول رخ دادن این اتفاق در هفته جاری داده شده بود، شرکت ملی نفت ایران در نظر دارد تا پایان مهرماه سال جاری اقدام به عرضه یک میلیون بشکه نفت خام در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران کند. به گزارش ایسنا، در پیش‌اطلاعیه‌ای که از سوی شرکت ملی نفت ایران منتشر شده آمده است:«در راستای تحقق بند ۱۳ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، مبنی بر ایجاد تنوع در روش‌های فروش نفت و مشارکت بخش خصوصی و همچینن اجرای بند (ح) ماده ۴ قانون پنج ساله برنامه ششم توسعه کشور، شرکت ملی نفت ایران در نظر دارد تا پایان مهرماه سال جاری اقدام به عرضه یک میلیون بشکه نفت خام در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران کند که اطلاعیه عرضه مربوطه طی هفته آینده از طریق سایت شرکت بورس انرژی منتشر خواهد شد.

سهام خودروسازان الکتریکی چین، ۲۲ درصد جهش کرد

پس از این که بایلی گیفورد یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذار در شرکت تسلا، ۱۱.۴ درصد از سهام شرکت چینی نیو را خریداری کرد و سهام این خودروساز الکتریکی چینی ۲۲ درصد جهش کرد. پس از انتشار خبر این سرمایه‌گذاری از بلومبرگ و مشخص شدن این که حالا این شرکت مدیریت سرمایه انگلیسی، ۸۵.۳ میلیون سهم از شرکت نیو را در تملک خود دارد، سهام شرکت چینی رشد خود را آغاز کرد. بایلی گیفورد، بزرگترین شرکت خارجی تسلا است و ۹ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد؛ بزرگترین سهام‌دار تسلا، مدیر اجرایی ارشد آن، ایلان ماسک است که مالک ۲۰ درصد از سهام شرکت است. سهام این شرکت سازنده خودروهای الکتریکی چین، ۲۲ درصد جهش کرد و به قیمت  ۷.۳۹ دلار رسید. حتی بعد از بسته شدن بازارهای اصلی، ارزش سهام این شرکت ۶ درصد دیگر در معاملات غیر رسمی بالا رفت. این درحالی است که قیمت کنونی سهام شرکت نیو تنها نصف رکورد همیشگی آن، یعنی ۱۳.۸۰ دلار است، که دو روز پس از اولین ارائه عمومی سهام، ثبت شده بود. شرکت نیو که سهام آن ماه گذشته در بورس نیویورک لیست شد، اعلام کرده بود که در نظر دارد در ابتدا برای بازار چین خودرو بسازد؛ اما در آینده امیدوار است که بازار خود را به اتحادیه اروپا و آمریکا هم گسترش دهد./مهر

بخشنامه دولت صادارت کاشی سرامیک به عراق را متوقف کرد

رئیس انجمن تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان کاشی و سرامیک  با گلایه از اینکه بخشنامه جدید دولت در پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان را ملزم به بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور نموده است، اظهارداشت: این بخشنامه صادرات صنعت کاشی و سرامیک را به کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان متوقف کرده است. بهنام عزیز‌زاده در گفت و گو با تسنیم، با اعلام اینکه فعالان این صنعت در صادرات محصولات خود به کشورهای عراق و افغانستان و پاکستان ریال دریافت می کنند، افزود: ما چگونه باید به ازای صادراتی که ریال دریافت کرده ایم به دولت دلار بپردازیم. وی با بیان اینکه حدود 90 صادرات صنعت کاشی و سرامیک به این سه کشور است، گفت: با ابلاغ این بخشنامه امکان صادرات برای صنعت کاشی و سرامیک نیست و آنها ملزم به کاهش تولید یا تعطیلی واحدهای تولیدی خود شده اند زیرا بازار ساخت و ساز در داخل کشور راکد بوده و تولیدکنندگان از طریق صادرات هزینه های خود را جبران می‌کردند.

کاهش صادرات ایران، بهای نفت را افزایش داد

پایگاه اینترنتی روزنامه اقتصادی 'لزاکو' روز چهارشنبه در گزارشی با اشاره به خروج آمریکا از برجام، تاکید کرد که ترس مصرف کنندگان نفت از کاهش صادرات نفت ایران، بهای طلای سیاه را در بازارهای جهانی افزایش داده است. در این گزارش آمده است: بهای نفت در بازارهای جهانی دیروز به علت نگرانی از کاهش عرضه این محصول از سوی ایران و همچنین تاثیرات منفی طوفان قریب الوقوع خلیج مکزیک بر پالایشگاه های آمریکا افزایش یافت. نفت برنت به عنوان یکی از مهمترین مراجع قیمت گذاری این محصول در بازارهای جهانی با شصت و یک صدم درصد افزایش، به هشتاد و پنج دلار و 21 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت نیز در بازار مبادلات آتی نیویورک با چهل و سه صدم درصد افزایش، به هفتاد و پنج دلار و 32 سنت رسید. لزاکو افزود: مصرف کنندگان نفتی جهان نگران وضعیت عرضه نفت ایران در ماه های آینده هستند.

کاهش ۴۰ درصدی تولید نفت آمریکا در خلیج مکزیک

اداره ایمنی و محیط زیست آمریکا با استناد به گزارش ۲۷ شرکت، اعلام کرد تولیدکنندگان نفت در منطقه خلیج مکزیک در جنوب آمریکا، در پی نزدیک شدن توفان مایکل به ایالت فلوریدا آمریکا، تولید نفت را ۴۰ درصد و تولید گاز را ۲۸ درصد کاهش داده‌اند. این تعطیلی‌ها معادل تولید روزانه ۶۷۰ و ۸۳۲ بشکه نفت و تولید روزانه ۷۲۶ میلیون فوت مکعب گاز در آمریکاست./رویترز از هیوستن

بازار اوراق مسکن؛ تثبیت«اوراق» در کانال جدید

هر ورقه«تسه» اسفند 95(تسه9512) دیروز با رشد یک درصدی به قیمت 62 هزار و 30 تومان معامله شد. به‌رغم رشد ارزش سررسیدهای اسفند 95 در روز گذشته، غالب سررسیدهای این بازار افت محدود قیمت را تجربه کردند. اما نکته جالب‌توجه در معاملات دیروز، تثبیت قیمت اکثر سررسیدها در کانال 62 هزار تومانی بود. به بیان دیگر، توزیع جریان نقدینگی بین سررسیدهای مختلف و زورآزمایی عرضه و تقاضا در شرایطی نسبتا برابر زمینه‌ساز کاهش دامنه نوسان قیمت در این بازار شد. پس از افت و خیز قابل‌توجه قیمت سررسیدهای مختلف طی دو هفته نخست مهرماه، به نظر می‌رسد تعادلی نسبی بر معاملات اوراق حاکم شده است. البته فضای متعادل بازارهای موازی در برقراری آرامش اوراق تسهیلات بی‌تاثیر نبود. در هفته‌های اخیر متناسب با تلاطم بازارهای ارز و سهام، جریان نقدینگی در بازار اوراق تسهیلات نیز دچار ضعف و قوت‌هایی شد.

خیز اوپل برای تولید خودروهای برقی

شرکت خودروسازی اوپل اعلام کرد که در راستای افزایش تمرکز بر تولید خودروهای شاسی‌بلند و برقی درصدد است تا به تولید سه مدل از محصولات خود خاتمه دهد و سه مدل دیگر را تولید و عرضه کند. اوپل تاکید کرده است که توقف فروش این مدل‌ها موجب افزایش کارآمدی این خودروساز و توانایی برای رعایت کردن محدودیت‌های جدید آلایندگی خواهد شد. خودروهایی که از سال ۲۰۱۹ در این شرکت به تولید نخواهند رسید مدل‌های کارل، آدام و کسکید خواهد بود. قرار است سه مدل نسل جدید«کورسا»، مدل شاسی‌بلند«موکا» و ون«ویوارو» از اوایل سال ۲۰۲۰ وارد خط تولید اوپل شوند. این در حالی است که خریداران می‌توانند نسل جدید کورسا برقی را از تابستان سال آینده ثبت‌سفارش کنند. اوپل اعلام کرده است که تلاش می‌کند تا خودروهای شاسی‌بلند ۴۰ درصد از سهم فروش محصولات این خودروساز را شامل شوند. این در حالی است که اکنون تنها ۲۵ درصد از مجموع فروش اوپل به خودروهای شاسی‌بلند اختصاص دارد./دنیای اقتصاد
 
ثبت نام جدید سهام عدالت تکذیب شد
 
پیرو انتشار خبرهایی در فضای مجازی با این عنوان که "خبر فوری: کسانی که سهام عدالت ثبت نام نکرده اند یا به دلایلی سهام خود را دریافت نکرده اند جهت دریافت کد سهام و ثبت نام به لینک سهام مراجعه کنند"، سازمان خصوصی سازی ضمن رد این شایعات اعلام کرد: این سازمان هیچگونه برنامه و مجوز قانونی برای ثبت نام جدید از افراد برای دریافت سهام عدالت ندارد و مخاطبان باید مراقب سوءاستفاده افراد سودجو در این رابطه باشند.

خروج ارز برای واردات بیش از ۲۲ هزار تن ماهی‌های زنده زینتی به کشور

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۵ ماهه نخست سال ۹۷ نشان می‌دهد که در این مدت ۲۲ هزار تن ماهی‌های زنده زینتی از ۳ کشور جهان وارد ایران شده است. بر اساس آمار گمرک واردات ۲۲ هزار تن ماهی‌های زنده زینتی باعث خروج ۳۸۶ هزار و ۱۴۷ دلار یا به عبارتی یک میلیارد و ۵۳۳ میلیون و ۶۱ هزار و ۴۶۴ تومان شده است. واردات انواع ماهی‌های زنده زینتی از کشور‌های اندونزی، تایلند، مالزی صورت می‌گیرد. آمار‌ها گویای آن است که کشور اندونزی با واردات ۸ هزار تن و به ارزش ۱۴۶ هزار و ۱۶۵ دلار و به ارزش ۵۷۳ میلیون و ۹۲۱ هزار و ۷۲۸ تومان بیشترین واردات را به خود اختصاص داده است.

کشوری که تورم سالانه اش به ۴۸۸۸۶۵ درصد رسید

یکی از اعضای کنگره ونزوئلا (که تحت اداره گروه مخالف دولت است) خبر داد که در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر، تورم قیمت مصرف‌کننده ونزوئلا به ۴۸۸۸۶۵ درصد رسیده است. به این ترتیب، ابرتورم این کشور عضو اوپک با افت گسترده شرایط اقتصادی به شتاب گرفتن خود ادامه می‌دهد. طبق گفته آنجل آلوارادو، نماینده مجلس مخالف دولت، تورم روزانه ونزوئلا به ۴ درصد رسیده است و تورم ماهیانه که در ماه آگوست ۲۲۳ درصد بود، در ماه سپتامبر به ۲۳۳ درصد افزایش پیدا کرده است. نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا، در تلاش برای تثبیت قیمت‌ها، ۵ صفر را از ارز ونزوئلا که بولیوار نام دارد، حذف کرد و حداقل دستمزد را ۳۰۰۰ درصد تقویت کرد و دستمزدها را به ارز دیجیتال دولتی پترو مرتبط کرد. پس از این‌که بعد از آغاز سقوط اقتصادی ونزوئلا در ۳ سال پیش، بانک مرکزی این کشور ارائه داده‌های اقتصادی را متوقف کرد، قانون‌گذاران مجلس این کشور که مخالف دولت هستند، به تنها منبع منتشر کننده وضعیت شاخص‌های اقتصادی ونزوئلا، تبدیل شده‌اند. صندوق بین‌المللی پول تخمین زده است در سال ۲۰۱۸ تورم قیمت مصرف‌کننده در ونزوئلا به ۱۰۰۰۰۰۰ درصد برسد. به نقل از مهر، پس از انتخاب مجدد مادورو در ماه می، او در پاسخ به انتقادات گفت که انتخابات این کشور آزاد و عادلانه بوده است و این وضعیت نتیجه جنگ اقتصادی‌ای است که رهبری آن را گروه‌های مخالف و صاحبان شرکت‌هایی که عمدا قیمت‌ها را بالا می‌برند، به عهده دارند./رویترز

 

 


اخبار مرتبط