آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار اقتصادی
خبرگزاری خبرگزاری تسنیم
95/12/20 10:59
کد خبر 9541905313
پ پ پ پ

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند


گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم در پرونده«مرور 43 ماه"کلید"ی» در نظر دارد، طی ماه‌های آخر دولت یازدهم مروری بر مهمترین وقایع اقتصادی، تصمیمات دولت و دستگاه‌ها و اظهارات و وعده‌های مسئولان در حدود  43 ماهی که از این دولت گذشته، داشته و آنچه را بر اقتصاد کشور گذشته تحلیل کند.

شماره 5 پرونده 43 ماه"کلید"ی به سیاست آزادسازی نرخ بلیت هواپیما در دولت یازدهم می پردازد.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، تا همین چند وقت پیش دست‌اندرکاران و فعالان حوزه حمل‌ونقل نرخ بلیت پروازهای داخلی را با قیمت یک پُرس چلوکباب مقایسه می‌کردند. مقایسه‌ای از باب ارزانی. تا تقریبا دو سال پیش ارزانی تنها ویژگی‌ حمل‌ونقل هوایی مسافری کشور نبود، تاخیرات و کیفیت نازل خدمات دو ویژگی بارز پروازی داخلی از دیرباز بوده است. در وانفسای ظلم‌هایی که بر مردم در حمل ونقل هوایی می‌رفت زمزمه‌های آزادسازی نرخ بلیت هواپیما با چاشنی انتقاد از عملکرد دولت دهم در این زمینه از نیمه دوم سال 92 آغاز شد.

از بهار سال 92 (خردادماه) موضوع آزادسازی نرخ بلیت هواپیما وارد فاز جدی‌ شد. در آن زمان حمیدرضا پهلوانی رییس وقت سازمان هواپیمایی کشوری با اعلام این‌کهآزادسازی قیمت‌ها منجر به ارتقای خدمات پروازی می‌شود،‌گفت:‌در حال حاضر سوخت هواپیما به نوعی یارانه‌ای است که دولت به ایرلاین‌ها می‌دهد، از این رو در ازای این یارانه دولت بلیت هواپیما را بر اساس نیازها و شرایط جامعه تعیین می‌کند. این مسئله نیز باعث شده در روند اجرا با مشکلاتی مواجه شویم.  به‌طور قطع چنانچه آزادسازی بلیت انجام شود این مشکل نیز برطرف خواهد شد. البته برنامه آزادسازی قیمت بلیت برای اجرا باید از طریق مجلس و دولت به سازمان هواپیمایی کشور ابلاغ شود.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

*قیمت بلیت هواپیما و چلوکباب
اواخر تیرماه 92 رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی با انتقاد از دخالت دولت در قیمت گذاری بلیت هواپیما، گفت: نرخ بلیت هواپیما با قیمت یک پرس چلوکباب برابری نمی‌کند و به همین دلیل قیمت بلیت هنوز جذابیت دارد.عبدالرضا موسوی افزود:‌ وقتی قیمت یک پرس چلوکباب در برخی نقاط تهران 60 تا 65 هزار تومان است، قطعا بلیت 100 هزار تومانی هنوز جذابیت دارد. بروید یک عکس از لیست قیمت رستوران‌ها بگیرید و آنرا با نرخ بلیت هواپیما مقایسه کنید. آیا قیمت بلیت یک هواپیما که یک نفر را 1000 کیلومتر ظرف یک ساعت جابجا می‌کند با یک دست چلوکباب واقعا برابری می‌کند.  این ضعفی است که در سیستم داریم و تا زمانی که قیمت تعیین می‌شود وضعیت ایرلاین‌ها همین است. قطعا قیمت‌ها باید آزاد شود و عرضه و تقاضا تعیین کننده نرخ بلیت باشد.

وی با اشاره به این‌که بر اساس برنامه پنجم باید از اول امسال نرخ بلیت هواپیما شناور می‌شد، یادآور شد: متاسفانه به این بند قانونی توجه نمی‌شود و قیمت‌ها هنوز در اختیار دولت است، اگر یک سری آزادسازی صورت گیرد هم به نفع ایرلاین‌هاست و هم مردم.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

*راست و پوست‌کنده

اوایل شهریور ماه سال 92 آخوندی وزیر تازه وارد راه و شهرسازی در یک برنامه زنده تلویزیونی با اشاره به این‌که نوسازی ناوگان هوایی خوب نبوده است، گفت: در حال حاضر 18 ایرلاین به ظاهر خصوصی در کشور داریم، اما همه این بنگاه‌ها از نظر مالی مشکل دارند و توسعه در این بخش نداشته‌ایم و مرتب کاهش یافته است.
وی با بیان این‌که در این زمینه نیز باید با مردم«راست و پوست کنده سخن بگوئیم» گفت: سهم حمل‌ونقل هوایی از حمل‌ونقل کشور 3 درصد است  که 40 درصد این میزان نیز مربوط به کارمندان دولت است. بر اساس ماده 161 قانون برنامه پنجم توسعه باید در سال سوم این برنامه (امسال)قیمت‌ها آزادسازی می‌شد، اما هنوز اتفاقی در این زمینه روی نداده است.

*آخوندی: موافق آزادسازی همه قیمت‌ها هستم

اواخر تابستان 92 وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که داستان موش و گربه حوزه خُرد و کلان اقتصاد باید تمام شود، گفت:‌دولت باید به‌عنوان یک استراتژی کلی از هرنوع عملیاتی خارج شود و فقط تنظیم‌کننده مقررات باشد. در حوزه تنظیم مقررات باید از مداخله در قیمت‌گذاری خارج شویم و در همه حوزه‌ها به‌سمت آزادسازی قیمت‌ها حرکت کنیم، چراکه مداخلات دولت به‌زیان مصرف‌کنندگان و بهره‌برداران بوده است.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند
"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

اواسط مهرماه 92رئیس وقت سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به آزادسازی قیمت‌های بلیت هواپیما گفت: با توجه به بسترسازی‌های انجام شده در سال گذشته با آزادسازی قیمت‌ها نرخ‌ها ظرف یک سال به حالت طبیعی بر می‌گردد.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیز در همان روزها با اشاره به این‌که زمینه‌ها و شرایط آزادسازی قیمت بلیت هواپیما در گزارشی تقدیم وزیر راه شده است،گفت: آزادسازی به‌معنای افزایش قیمت‌ها نیست، بلکه با این کار نرخ برخی مسیرهای پروازی با هزینه سفر جاده و ریل برابر می‌شود. پرورش با اشاره به برگزاری جلسه‌ای با حضور وزیر راه و شهرسازی در خصوص آزادسازی قیمت بلیت هواپیما، گفت:‌ در این نشست که مجموعه بخش هوایی کشور حضور داشت، آقای آخوندی نظر مساعدی روی آزادسازی قیمت بلیت و اجرای ماده 161 برنامه پنجم داشت.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

*افزایش نرخ‌ها با آزادسازی

اوایل مهرماه سال 92  نظر موسوی رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی در برابر آزادسازی نرخ بلیت هواپیما و تاثیرات آن بر عملکرد ایرلاین‌ها تغییر کرد:« آزادسازی قیمت بلیت هواپیما به‌طور قطع افزایش می‌یابد. حکایت رقابت دولت و بخش خصوصی مانند مبارزه دو کشتی‌گیر است که یکی دوپینگ کرده و دیگری باید با زور خودش مبارزه کند.

وی تصریح کرد: خیلی از افرادی که در دولت کار می‌کنند به خاطر اعمال سلایق شخصی و شاید یک سری مسائل دیگر در طرح‌ها، نقشه‌ها، دستورالعمل و آئین‌نامه اجرایی دست دولت را باز گذاشته‌اند و دولت می‌تواند در هر جایی  اظهارنظر کند، چراکه اینها گلوگاه‌هایی است که می‌توانند گلوی بخش خصوصی را فشار بدهند. فرض کنیم با آزدسازی دولت سوخت تحویلی به ایرلاین‌ها را از 700 تومانی به 2100 تومان افزایش دهد میانگین مصرف سوخت هر ساعت پرواز 40 لیتر است یعنی به ازای هر مسافر در یک ساعت به ازای هر صندلی با نرخ کنونی 28 هزار تومان هزینه دارد. حال اگر نرخ سوخت 3 برابر شود در یک مسیر یک ساعته هزینه سوخت به ازای هر صندلی به 84 هزار تومان افزایش می‌یابد،بنابراین با آزادسازی قیمت بلیت هواپیما نرخ‌ها حتما افزایش می‌یابد.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

پس از رییس انجمن شرکت‌های هواپیمایی نوبت به دبیر وقت این انجمن رسید. غوابش با اشاره به این‌که با آزادسازی قیمت سوخت هواپیما فعالیت ایرلاین‌ها متوقف می‌شود،گفت: معتقدم ایرلاین دولتی در ایران نداریم، مسئله مهم صنعت حمل‌ونقل هوایی وجود قوانین دست و پاگیر برای شرکت‌های مالک است.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

آبان‌ماه 92 قائم‌مقام وقت وزیر راه و شهرسازی در امور هوانوردی با اعلام این خبر که قیمت بلیت هواپیما تا نوروز 93 آزادسازی می‌شود، گفت:آزادسازی قیمت بلیت هواپیما جزء سیاست‌های برنامه پنجم توسعه است. در حال حاضر شرکت‌های هواپیمایی در حال ورشکستگی هستند و مشکلات زیادی دارند بنابراین با توجه به تاکید مجلس و همچنین در راستای اجرای قانون و مصوبات قانونی، آزادسازی تا نوروز 93 اجرایی می‌شود.

علی‌محمد نوریان تصریح کرد: هنوز کف و سقف قیمت‌ها مشخص نیست و در حال بررسی نرخ‌ها هستیم و باید جوانب مختلف این کار مورد توجه قرار گیرد.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

دبیر وقت انجمن شرکت‌های هواپیمایی بهمن 92 خواستار اجرای آزادسازی قیمت بلیت هواپیما بدون ملاحظات شد:« فکر می‌کنم دولت باید زودتر اقدام می‌کرد و بر اساس قانون از ابتدای قانون باید آزادسازی قیمت‌ها انجام می‌شد. در سال‌های گذشته نیز باید بخشی از این قانون اجرا می‌شد که متاسفانه توجهی به آن نشد. امروز احساس می‌کنیم این قانون یکی از قوانین موثر در صنعت هواپیمایی است و مجلس کاملا با درایت این قانون را تهیه و کارشناسی کرده است و می‌تواند به صنعت کمک کند. معتقدم اجرای این قانون الزام است و قطعا ملاحظاتی همزمان وجود دارد که نباید مانع از اجرای قانون شود.

*شرایط آزادسازی قیمت فراهم نیست

موسوی مدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس با اعلام این‌که شرایط آزادسازی قیمت بلیت هواپیما فراهم نیست گفت:  آزادسازی قیمت بلیت هواپیما چند وجهی است؛ قدرت خرید مردم و پولی که در دست مردم بود به حدود یک سوم کاهش پیدا کرده است.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

پس از انتقاد مدیرعامل هواپیمایی زاگرس، نوریان قائم مقام وقت وزیر راه در امور هوانوردی با اعلام اینکه ادغام ایرلاین‌ها غلط است و آزادسازی بلیت به معنی افزایش نرخ نیست، گفت: در این رابطه با تمام مدیران ایرلاین‌ها جلسات متعددی برگزار شده است.

وی با اشاره به آزادسازی و تنوع‌سازی قیمت بلیط هواپیما اظهار کرد: دولت یارانه پرواز شرکت‌های هواپیمایی به نقاط محروم را پرداخت خواهد کرد تا به این ترتیب ایرلاین‌ها در وضعیت پایداری باقی بمانند.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

*آزادسازی تیغ دولبه

رحمتیان مدیرعامل وقت هواپیمایی آسمان با اشاره به اینکه آزادسازی نرخ بلیت هواپیما با هزینه‌های کنونی و قیمت تمام شده نرخ بلیت مانند یک تیغ دو لبه عمل می‌کند، گفت: آزادسازی باعثایجاد رقابت بین شرکت‌های هواپیمایی برای ارائه بهترین خدمات و کمترین هزینهمی شود.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

*آزادسازی رهاسازی نیست

اوایل دیماه 92 غوابش دبیر سابق انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان این‌که این تفکر که آزادسازی قیمت‌ها منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود متاثر از تفکر سنتی است،گفت:آزادسازی نباید با رهاسازی اشتباه گرفته شود، ضمن آن‌که صنعت هوایی آمادگی عملیاتی شدن این قانون را دارد.

وی با اشاره به این‌که آزادسازی موضوعی است که دولت می‌تواند به سرعت به آن عمل کند، گفت: تصور غالب و نگرانی‌هایی که در این‌باره وجود دارد و بعضی از ایرلاین‌ها نگرانند این است که آزادسازی با رهاسازی صنعت اشتباه گرفته شد.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

وزیر راه و شهرسازی 11 اسفند 92 با اشاره به اینکه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی محوری ترین بخش کارگروه حمل و نقل است از اجرایی شدن متنوع سازی و آزادسازی قیمت بلیت هواپیما از اردیبهشت سال آینده خبر داد.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

اوایل اردیبهشت ماه سال 93 غوابش دبیر سابق انجمن شرکت‌های هواپیمایی با تاکید بر این‌که میزان افزایش قیمت بلیت هواپیما پس آزادسازی مشخص نیست،گفت:آزادسازی منجر به ایجاد رقابت بین ایرلاین‌ها، تنوع وحتی کاهش قیمت می‌شود از این رو نمی‌توان عدد ثابتی برای میزان افزایش اعلام کرد.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری 24 اردیبهشت 93  با اشاره به برنامه آزادسازی نرخ بلیت هواپیما گفت: قطعاً آزاد‌سازی نرخ بلیت هواپیما به معنای افزایش قیمت بلیت نیست و در برخی مسیر‌های پرتردد نیز قیمت بلیت حتی ممکن است کاهش بسزایی داشته باشد.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

چند روز بعد جهانگیریان با اشاره به نیاز 25 میلیارد دلاری کشور برای تامین 500 فروند هواپیما تا 12 سال آینده گفت: کاهش 30 درصدی قیمت بلیت هواپیما پس از 20 سال یکی از اثرات آزادسازی قیمت هاست.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

13 خردادماه سال 93 رئیس سابق سازمان هواپیمایی کشور با اشاره به حذف یک سری اهرم‌های نظارتی این سازمان با آزادسازی قیمت بلیت هواپیما،‌گفت:‌ ممکن است برخی ایرلاین‌ها پس از آزادسازی قیمت بلیت هواپیما برای باقی ماندن در عرصه رقابت از برخی الزامات بکاهند.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

30 خردادماه 93 علی‌محمد نوریان قائم مقام وقت وزیر راه درامور هوانوردی با بیان این‌که متنوع‌سازی قیمت بلیت هواپیما از 28 اردیبهشت آغاز شده است،گفت:‌بر اساس قانون آزادسازی قیمت بلیت نیز آغاز شده که البته فقط سه ایرلاین داخلی نرم‌افزارهای مربوط به این کار را در اختیار دارند.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

 

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

*قیمت بلیت هواپیما به‌زودی آزاد می‌شود

17 مهرماه سال گذشته رییس تازه وارد سازمان هواپیمایی کشوری از رتبه‌بندی شرکت‌های هواپیمایی داخلی خبر داد و گفت: در آینده نزدیک قیمت‌ها آزاد می‌شود، البته این بدان معنا نیست که نرخ‌ها رادیکالی افزایش یابد و سازمان هواپیمایی اجازه نمی‌دهد در این بخش اعمال انحصار روی دهد.

علی عابدزاده افزود: پس از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، ایرلاین‌ها مجبورند برای آن‌که در فضای رقابتی موفق باشند کیفیت خدمات‌دهی را افزایش دهند.  به این دلیل به‌سمتی حرکت می‌کنند تا به‌نحو بهتری سرویس‌دهی داشته باشند، اگر بتوانیم فضا را برای رقابت ایجاد کنیم فکر می‌کنم مسیر ارتقای خدمات‌دهی در حمل‌ونقل هوایی به‌سرعت طی می‌شود.

وی با بیان این‌که رقابت، مباحث مربوط به ارتقای کیفیت را به‌همراه دارد، افزود: بحث رتبه‌بندی ایرلاین‌ها در قالب طرح آزادسازی قیمت‌ها در دستور کار سازمان هواپیمایی کشوری قرار دارد.

عابدزاده با تأکید بر"نرخ بلیت مسیرهایی را آزاد می‌کنیم که رقابت در آن سخت‌تر است" افزود: سازمان هواپیمایی کشوری مراقب مسیرهای غیررقابتی است و اجازه نمی‌دهد که ــ ایرلاین‌ها ــ در آن اعمال انحصار کنند.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

سازمان هواپیمایی کشوری 9 آذرماه سال 94 از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما در170 مسیر داخلی خبر داد.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

اولین پس‌لرزه آزادسازی قیمت بلیت هواپیما بازار حمل ونقل هوایی مسافری را تحت تاثیر شدیدی قرار داد. در یک نمونه قیمت پرواز تهران-مشهد به 400 هزار تومان افزایش یافت، در حالی که تا پیش از اعلام آزادسازی نرخ بلیت این مسیر حدود 95 هزار تومان بود.

*یک آزادسازی بی‌معنی

در بحبوحه شوکی که سازمان هواپیمایی کشوری به مردم وارد کرد، عضو شورای رقابت با تاکید بر این‌که آزادسازی نرخ بلیت هواپیما در فضای اجباری حمل‌ونقل هوایی مسافری کشور بی‌معنی است، گفت:متاسفانه تورم 40 و 50 درصدی به کارمند،‌کشاورز، کارگر و حتی افراد تحت‌پوشش بهزیستی و کمیته امداد تحمیل می‌شود.

نادر قاضی‌پور با تاکید بر این‌که زیرساخت‌های آزادسازی نرخ بلیت هواپیما در کشور فراهم نیست، افزود: اگر آزادسازی رقابت در نوع هواپیما، ارتقای امکانات، خدمات‌دهی مناسبت‌تر، پذیرایی با غذای گرم پذیرایی و ... باشد، اقدام خیلی خوب است. این در حالی است که الان تعداد پروازها انحصاری و محدود است و مسافر هیچ حق انتخابی نیست.

وی با بیان این‌‌که همه چیز در حمل‌ونقل هوایی برای مصرف‌کنندگان اجباری است، تصریح کرد: هواپیما همان هواپیمای قبل از آزادسازی است، وقتی ایرلاین‌ها هواپیمای جدیدی را نیاورده‌اند و سطح خدمات پایین بوده و تاخیرات پروازی همچنان افزایش می‌یابد، آزادسازی نرخ‌ها بی‌معنی است. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: بنابراین آزادسازی نرخ‌ها بدون فراهم کردن امکانات، خدمات، هواپیماهای جدید هیچ معنی ندارد.

"آزادسازی" و قیمت‌هایی که پوست‌ کَند

اواسط دیماه امسال یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت فرودگاه‌ها با اعلام این‌که کیفیت خدمات پروازی پس از آزادسازی نرخ‌ها بهتر نشد، گفت: پس از آزادسازی نرخ تعرفه‎ها هنوز برخی شرکت‎های هواپیمایی نه بر کیفیت خدمات خود افزوده‎اند و نه بدهی خود را به شرکت فرودگاه‌ها پرداخته‌اند.

معصومه ابراهیمی با گلایه از این موضوع که پس از آزادسازی نرخ تعرفه‎ها در قانون برنامه پنج‌ساله توسعه هنوز هم برخی شرکت‎های هواپیمایی نه بر کیفیت خدمات خود افزوده‎اند و نه بدهی خود را پرداخت کرده‎اند، افزود:تا پیش از اجرایی شدن آزادسازی نرخ خدمات حمل و نقل هوایی، نرخ این خدمات توسط شورای عالی هواپیمایی کشوری تصویب و ابلاغ می‎شد و به همین دلیل مدیران  شرکت‎های هواپیمایی در جلسات مختلف تأکید می‎کردند که با آزادسازی نرخ تعرفه‎ها، هم خدمات بهتری ارائه می‌دهند و هم بدهی‎های خود را تسویه خواهند کرد. وقتی قیمت‎ها آزاد شد انتظار همه این بود که شاهد افزایش کیفیت خدمات و همچنین پرداخت بدهی‎ها باشیم که متأسفانه برخی شرکت‎ها هیچ اقدام مثبتی در این دو زمینه انجام نداده‎اند.

مصائبی که 30 بهمن امسال بر مسافران پرواز 1034 مشهد-تهران هواپیمایی ماهان نشان داد، شرکت‌های هواپیمایی با وجود کسب سود فراوان همچنان هیچ توجهی به حقوق مسافران و ارتقای خدمات پروازی ندارند. مسافران پرواز معروف 1034 در دو نوبت 17 ساعت را داخل هواپیما محبوس بودند و سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان متولی حمل‌ونقل هوایی هیچ وقعی به این واقعه تلخ ننهاد.

نرخ‌های کنونی پروازهای داخلی به هیچ عنوان با نرخ یک پُرس چلوکباب قابل مقایسه نیست و دست‌اندکاران این بخش حالا قیمت بلیت ها را باید با زعفران و خاویار مقایسه کنند با این تفاوت که وضع خدمات پروازی و احترام به حقوق مسافران همواره بدتر شده است.

*آزادسازی به معنی افزایش قیمت‌ها نیست

مهرماه 92 مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با تاکید براین‌کهآزادسازی به‌معنای افزایش قیمت‌ها نیست، گفته بود: با این کار نرخ برخی مسیرهای پروازی با هزینه سفر جاده و ریل برابر می‌شود.

در پانزده ماهی که از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما می‌گذرد بر خلاف ادعای دست‌اندرکاران این بخش از جمله مدیرعامل هما، آزادسازی دقیقا به معنای افزایش قیمت‌ها بوده که در ادامه به نمونه‌هایی از آن اشاره می‌شود. از سوی دیگر مقایسه قیمت بلیت پروازهای داخلی با قیمت‌ها در حمل‌ونقل ریلی و جاده‌ای گویای این واقعیت است که اظهارات مدیرعامل ایران‌ایر در این رابطه یک ادعا بوده است و بس.

در جدولی که نرخ‌های قبل از آزادسازی آن از سایت سازمان هواپیمایی کشوری استخراج شده به خوبی دیده می‌شود که قیمت بلیت هواپیما قبل و بعد از آذرماه از زمین تا آسمان تغییر کرده  بی آن‌که در وضعیت خدمات پروازی تغییر مثثبتی صورت گرفته باشد.

افزایش قیمت‌ها از آذرماه سال گذشته تا امروز در برخی موارد رشد 366 درصدی (4 برابری) داشته است که در تضاد کامل با ادعاهای دست‌اندرکاران و مسئولان بخش حمل‌ونقل هوایی کشور است. به عنوان نمونه تا پیش از آزادسازی نرخ‌ها، قیمت بلیت پرواز تهران-عسلویه 162 هزار تومان بود که هم‌اکنون قیمت این مسیر پروازی 450 هزار تومان است، یعنی حدود 177 درصد رشد. یا مسیر پروازی بندرعباس-کرمانشاه هم‌اکنون قیمتی معادل 544 هزار تومان دارد، در حالی که نرخ این مسیر پروازی تا پیش از آزادسازی 144 هزار تومان بود.

اواسط آذرماه سال گذشته رکود افزایش قیمت پروازهای داخلی شکسته شد به طوریکه بلیت پرواز کیش-تهران رکورد  700 هزار تومان را ثبت کرد.

یکی از مصائب مصرف‌کنندگان حمل‌ونقل هوایی مسافری نحوه برخورد متولیان این صنعت است، چه آن‌که رییس سازمان هواپیمایی کشوری در واکنش به افزایش سرسام‌آور قیمت بلیت هواپیما گفته است:«آزادسازی فضایی را فراهم می‌کند تا ایرلاین ها بتوانند با بالانس درآمد- هزینه‌های خود پاسخگوی پرداخت هزینه‌های سوخت و خدمات فرودگاهی، و مسائل مربوط به ایمنی و تامین قطعات مورد نیاز خود باشند مشکلی که در حال حاضر دست به گریبان آن هستند.»

عابدزاده با بیان این‌که در فضای رقابتی باید شرایط را فراهم کنیم تا مسافران به استناد سه فاکتور ایمنی بالا، سرویس‌دهی مناسب و حق انتخاب به آنها ایرلاین های داخلی را توجیه دهند افزود: پس از رفع محدودیت‌ها، دیگر به همین شکل نمی‌شود رقابت کرد، با ایجاد رقابت بین شرکت ها حق انتخاب مردم نمود پیدا می‌کند و ایرلاین ها ناگزیر خواهند بود که هم نرخ پایین و هم سرویس مناسب‌تری برای تکمیل صندلی پرواز موجود ارائه کنند.

وی تصریح کرد: یقین دارم با اجرا شدن این طرح در آینده هم شاهد افزایش ناوگان و برقراری پروازهای برنامه‌ای به نقاط محروم و فرودگاه‌های کم‌پرواز -خواهیم بود- اقشار کم درآمد هم با امکانات و سرویس دهی بیشتر می‌توانند از خدمات بخش هوایی بیش از این استفاده کنند.

به گزارش تسنیم، در حال حاضر مسافران در حمل‌ونقل هوایی نه حق انتخاب دارند نه ایمنی و نه این‌که سرویس مناسبی به آنها ارائه می‌شود. متاسفانه این‌گونه به نظر می‌رسد تمام هم و غم وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری بر خلاف ادعاهای مربوط به حقوق شهروندی، راضی نگاه داشتن ایرلاین‌های داخلی است. تقریبا سه سالی است که مجموعه وزارت راه و سازمان هواپیمای به هر ساز شرکت‌های هواپیمایی می‌رقصند.

                               نرخ مقایسه‌ای بلیت برخی پروازها قبل و بعد از آزادسازی

مبدامقصدنرخ بلیت قبل از آزادسازی (تومان)نرخ بلیت بعد از آزادسازی (تومان)
تهرانمشهد131هزار430 هزار
تهرانکیش170هزار500هزار
تهرانبندرعباس177هزار516 هزار
تهرانشیراز126هزار501هزار
تهرانکرمانشاه96هزار274 هزار
 
تهرانقشم184هزار420هزار
تهرانعسلویه162هزار450هزار
بندرعباسساری144هزار470هزار
ارومیهتهران110هزار350هزار
تهرانچابهار202 هزار540 هزار
اصفهانقشم143هزار390هزار
تهرانخرم‌آباد96هزار280 هزار
بندرعباسکرمانشاه197 هزار544 هزار
زابلتهران173هزار340هزار
ارومیهکیش133هزار620 هزار

انتهای پیام/


اخبار مرتبط