آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار استان ها
خبرگزاری خبرگزاری فارس
96/03/24 16:50
کد خبر 9542723993
پ پ پ پ

11 هکتار از شبه‎جزیره میانکاله در آتش سوخت/ آتش‎سوزی‌ها ساختگی و شبه‎عمد است


11 هکتار از شبه‎جزیره میانکاله در آتش سوخت/ آتش‎سوزی‌ها ساختگی و شبه‎عمد است

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بهشهر گفت: 11 هکتار از پوشش گیاهی انار و سازیل شبه‎جزیره میانکاله در آتش سوخت و شواهد حاکی از ساختگی و شبه‎عمد بودن این حادثه است.

زمان رضااحمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری فارس در شهرستان ساری درباره آتش‎سوزی‎های اخیر پناهگاه حیات وحش میانکاله اظهار کرد: نخستین آتش‎سوزی از یکشنبه شب هفته جاری در منطقه پروانه بادی شبه‌جزیره میانکاله آغاز شده بود که مأموران و بومیان پناهگاه با تلاش شبانه موفق به مهار کامل آتش شدند.

وی افزود: وسعت این آتش‌سوزی حدود یک هکتار برآورد شده که 80 درصد آن دارای پوشش درختچه‌های انار و 20 درصد آن نیز سازیل بوده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بهشهر گفت: آتش‌سوزی دوم نیز از ساعت 9 صبح روز دوشنبه در منطقه ترشی‌پز کومه میانکاله آغاز شد و منطقه‎ای به مساحت حدود 10 هکتار را در بر گرفت که همانند آتش‎سوزی نخست، بخش مهمی از پوشش گیاهی آن شامل درختچه‎های انار و بخش دیگری نیز پوشیده از سازیل بوده است.

این مسؤول بیان کرد: مهار کامل آتش با تلاش محیط‌بانان میانکاله، نکا و گلوگاه، نیروهای آتش‌نشانی بندرآمیرآباد، کشتی‌سازی ایران صدرا و دهیاری زاغمرز تا ساعت 16 روز دوشنبه به‎طول انجامید.

رضااحمدی ادامه داد: در مجموع در آتش‎سوزی‎های اخیر شبه‌جزیره میانکاله، حدود 11 هکتار از پوشش درختچه‎های انار و سازیل از بین رفت.

وی با بیان اینکه شواهد نشان می‎دهد که این آتش‎سوزی‎ها شبه‌عمد و ساختگی بوده است، گفت: کارشناسان محیط زیست سرگرم بررسی و تحقیقات درباره علت آتش‌سوزی در میانکاله و یافتن فرد و یا افراد مقصر هستند.

به گزارش فارس، شبه جزیره میانکاله دارای 68 هزار و 800 هکتار مساحت است که از سال 1348 ابتدا به منطقه حفاظت شده و سپس به پناهگاه حیات وحش میانکاله تحت مدیریت مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست تبدیل شد و از آن زمان تاکنون به مدیریت اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران اداره می‌شود.

این ذخیره‌گاه زیست‎کره بر اساس آمارهای رسمی محل زمستان‎گذارانی یا تابستان‎گذرانی 230 گونه پرنده مهاجر و پرندگان سازگار با منطقه همچنین رویشگاه 180 گونه گیاه است.

تالاب میانکاله نیز یکی از ذخیرگاه‌های هشت‌گانه بیوسفری است که در 12 کیلومتری ضلع شمالی بهشهر واقع شده و شبه‌جزیره زیبای میانکاله نیز یکی از 600 ذخیره‌گاه زیست‌کره جهان است.

انتهای پیام/چ


اخبار مرتبط