آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار استان ها
خبرگزاری مهر نیوز
96/08/28 14:54
کد خبر 9544099452
پ پ پ پ

یکدلی مذاهب برای نقش‌بستن امید بر دشت غم‌زده ذهاب


کرمانشاه -مردم ایران فارغ از هر دین و مذهبی و با هر مرام و مسلکی این روزها یکدل شده اند برای اینکه دوباره رنگ امید و زندگی بر دشت غم‌زده ذهاب نقش ببندد.
یکدلی مذاهب برای نقش‌بستن امید بر دشت غم‌زده ذهاب

خبرگزاری مهر – گروه استانها: مویه های مادرانه هایشان بر آوار به جا مانده از یک عمر زندگی زخم می زند بر دلهایی که تاب دیدن یک آن ناراحتی مادر را ندارند، درد دارد دیدن ناله ها و فغان پدرانی که فرزندانشان زیر خروارها خاک مدفون شده اند و با چنگ کشیدن روی خاک بی مهر التماس می کنند تا بلکه ردی از آنها پیدا کنند.

این صحنه ها تنها گوشه ای از فاجعه ایست که رنگ غم را بر سرزمین نواهای شاد پاشیده، نواهای شادی که یک هفته ای می شود به مویه و ماتم بدل شده از سوگ داغی که زلزله بر دلهایشان گذاشت.

این روزها همه برای کمک به مردم زلزله زده غرب سر از پا نمی شناسند و در این بحبوحه خبرهای پر از مهری می شنویم از حراج انگشتر اهدایی مقام معظم رهبری و استوک های اسطوره فقید اخلاق و ورزش، از اهدای جهیزیه های نوعروسان و حلقه های ازدواجی که بوی خوشبختی می دهند، از خانواده شهیدی که لوازم خانه وی را برای زلزله زدگان می فرستند تا مددجوی کمیته امدادی که فرش زیر پایش را به آنها اهدا می کند و همه اینها  برای نشاندن لبخند بر لب آسیب‌دیدگان از زلزله است که قطعا بی اجر نخواهد ماند.

یکدلی مذاهب برای نقش‌بستن امید بر دشت غم‌زده ذهاب

بعد از زلزله مرگبار، این بار سیل آمد، اما سیل محبت و عاطفه، سیل کمک هایی که راهی شهرهای زلزله زده شد، سیلی که نشان از زندگی داشت و از امیدی حکایت می کرد که باید به آن چنگ زد و ایستاد مثل روزهای جنگ.

مردم جای جای ایران زلزله را شرمنده محبت های خود کردند و با پشت سر گذاشتن مرزهای مذاهب و ادیان جلوه گر حس پاک هم نوع دوستی شدند، برخلاف تمام تلاش های دشمنان نظام برای تفرقه افکنی، یکدل شدندو وحدت همیشگیشان را به رخ آنهایی کشیدند که چشم دیدن این یکی شدن ملت را ندارند.

در همان روزهای اول این واقعه اسفناک، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان با ارسال دو پیام جداگانه برای ایران و عراق با ملت های این دو کشور و آسیب دیدگان زلزله ابراز تالم و همدردی کرد.

اما گارگین دوم رهبر مذهبی ارامنه جهان نیز در پیامی حادثه جانگداز زلزله غرب کشور را که در آن شماری از هموطنان جان باخته یا مصدوم شدند، تسلیت گفت.

یکدلی مذاهب برای نقش‌بستن امید بر دشت غم‌زده ذهاب

اسقف ارامنه اصفهان و جنوب ایران نیز در پی وقوع زلزله در استان های کرمانشاه و ایلام با ارسال پیامی درگذشت جمعی از هموطنان را تسلیت گفت.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه مسجد مکی و مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان  در خطبه های نماز جمعه این هفته کمک مردم به زلزله‌زدگان غرب کشور را جهاد دانست و اظهار داشت: مردم با کمک های نقدی و غیر نقدی خودشان به یاری بازماندگان زلزله غرب کشور بشتابند.

وی از مردم خواست تا در قبال بلا و مصیبتی که هموطنان در استان کرمانشاه به آن مبتلا شده‌اند بی ‌تفاوت نباشند و به آنان کمک کنند.

ماموستاملامحمدمحمدی امام جمعه اهل سنت کرمانشاه نیز با دلگرمی به زلزله زدگان گفت: ما در کنار مردم زلزله زده هستیم و پیگیر مطالبات آنان خواهیم بود.

یکدلی مذاهب برای نقش‌بستن امید بر دشت غم‌زده ذهاب

کمک های غیرنقدی شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران به زلزله زدگان

به گفته مانیا قوکاسیان، سخنگوی شورای خلیفه‌گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران، شورای خلیفه‌گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران با هماهنگی جمعیت هلال احمر استان اصفهان کمک‌های غیر نقدی رهبر شورای خلیفه‌گری را با ارزش ۱۰ میلیون تومان به مناطق زلزله‌زده غرب کشور ارسال کرد.

سخنگوی شورای خلیفه‌گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران اعلام کرده است که براساس اعلامیه شورای خلیفه‌گری، ارامنه اصفهان نیز می‌توانند کمک‌های نقدی و غیرنقدی که شامل پتو، چادر و مواد غذایی فاسدنشدنی است، را به کلیسای وانک تحویل دهند.

همدلی انجمن خیریه زنان ارامنه اصفهان با ارسال کمک به مناطق زلزله زده

در پی وقوع زمین لرزه در غرب کشور و بی خانمان شدن تعداد زیادی از هموطنان، انجمن خیریه زنان ارامنه اصفهان نیز همچون سایر هم میهنان به ارسال کمک های غیرنقدی برای زلزله زدگان اقدام کرد.

کمک های انجمن زنان ارامنه اصفهان نیز کمک های خود شامل پتو، لباس گرم، انواع خوراکی و لوازم بهداشتی را توسط اداره کل بهزیستی استان اصفهان برای کمک به آسیب دیدگان این فاجعه روانه مناطق زلزله زده کشور کردند.

یکدلی مذاهب برای نقش‌بستن امید بر دشت غم‌زده ذهاب

مسیحیان کاتولیک شهرستان نور نیز به کمک زلزله زدگان شتافتند

هموطنان فهیم مسیحی نیز به یاری زلزله زدگان غرب کشور شتافتند وبا نمایش شعور و حس وطن پرستی خود کمکهای خود شامل  چادر، پوشاک، آب معدنی، مواد غذایی و بهداشتی به ارزش بیش از ۱۵۰ میلیون ریالرا به خلیفه گری ارامنه شهرستان نور تحویل دادند و به این مناطق ارسال گردید.

همدردی ترکمن های اهل سنت مراوه تپه با زلزله زدگان با جمع آوری کمک

ترکمنهای ساکن شهرستان مرزی مراوه تپه در استان گلستان هم ضمن عرض تسلیت به هم وطنانشان در استان کرمانشاه، اقدام به جمع آوری هدایای خود برای ارسال به مناطق زلزله زده کرمانشاه کرده اند و جمع آوری این کمکها در همه مناطق شهری و روستایی این شهرستان آغاز شده و ادامه دارد.

به گزارش مهر، اوج همدلی را این روزها در سیل خوشان محبت ایرانیان می بینیم، محبتی که با گسیل کمک های مردمی به نمایش درآمده، آنچنان که بار ترافیکی جاده های منتهی به مناطق زلزله زده به خاطر محموله های حامل کمک های مردمی به حدی زیاد است که به جرئت می توان گفت هیچ یک از کریدورهای بین شهری جهان حداقل در مورد ارسال کمک در بلایای طبیعی شاهد این ترافیک طولانی تاکنون نبوده است.

این نمایش حس هم نوع دوستی خاص ایرانی آدم را یاد شعر فردوسی حکیم اندازد که «نباشد همی نیک و بد پایدار، همان به نیکی بود یادگار»...


اخبار مرتبط