آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار استان ها
خبرگزاری خبرگزاری تسنیم
96/08/30 21:24
کد خبر 9544121764
پ پ پ پ

"همدلی ‌و همراهی" مردم ایران نقش به‌سزایی در کاهش نگرانی‌های مردم کرمانشاه داشت


"همدلی ‌و همراهی" مردم ایران نقش به‌سزایی در کاهش نگرانی‌های مردم کرمانشاه داشت رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان گفت: مردم ایران در جریان زلزله کرمانشاه سنگ تمام گذاشتند و همدلی ‌و همراهی آنان نقش به‌سزایی در کاهش درد و رنج مردم زلزله‌دیده داشت.

به گزارشخبرگزاری تسنیم ازسنندج، کیومرث ایراندوست بعدازظهر امروز در سمینار یک روزه«گزارش از زلزله سرپل‌ذهاب و درس‌هایی برای ایمن‌سازی شهرها و روستاهای کردستان» که در سنندج برگزار شد، اظهار داشت: متأسفانه زلزله بیشترین خسارت را به فقرا و حاشیه‌نشین‌ها وارد کرده و اکثر ساختمان‌های مناطق روستایی کرمانشاه ویران شده است.

وی با اشاره به اینکه  زلزله بم 15 سال پیش روی داد، گفت: ما تقریباً هر 10 سال یک زلزله خطرناک داریم اما سوال اینجاست که از زلزله بم تاکنون چه بحران مدیریتی انجام گرفته است؟

رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان تصریح کرد: تیم دانشگاه کردستان در زلزله بم حضور داشت و قطعاً گزارشات زلزله درس بزرگی را به ما خواهد داد تا با مدیریت درست و صحیح تمام کاستی‌ها را از بین ببریم.

وی گفت: ما در زلزله بم آب، مواد غذایی، مسکن، دارو، تهیه کفن، روحیه دادن به بازماندگان و خسارت‌دیدگان را به عنوان اولویت قرار دادیم.

ایراندوست با اشاره به اینکه زلزله برای فقرا و ثروتمندان دو جنبه متفاوت از‌ خود را نشان می‌دهد، افزود: زلزله کرمانشاه برای اغنیا و فقرا دو سطح متفاوت داشت چراکه فقرا ساختمان‌هایی با مصالح بومی، در دسترس‌تر و ارزان‌تر می‌سازند و ثروتمندان ساختمان‌هایی با استحکام بالا را برای خود مهیا می‌کنند.

وی با بیان اینکه در اینگونه حوادث همدلی‌و همراهی مردم نقش به‌سزایی در کاهش درد و رنج مردم زلزله‌دیده دارد، اظهار کرد کرد: مردم ایران در جریان زلزله کرمانشاه سنگ تمام گذاشتند اما باید بدانیم که این نوع کمک‌ها موقتی و کوتاه مدت است و باید برای اینگونه حوادث برنامه‌ریزی دراز مدت داشته باشیم.

بیشترین خسارت‌های مالی و جانی زلزله کرمانشاه ناشی از آسیب‌های معماری بود

عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان نیز در این سمینار اظهار داشت: بیشترین خسارت‌های مالی و جانی زلزله اخیر کرمانشاه ناشی از آسیب‌های معماری بود.

صلاح‌الدین ویسی افزود: طراحی معماری در هنگام وقوع زلزله امری بسیار مهم محسوب می‌شود و می‌تواند جان و مال افراد را نجات دهد.

وی گفت: در معماری ما مشکلاتی از جمله طراحی، آیین‌نامه‌های اصلاحی و اجرایی وجود دارد که باید این‌ها بازبینی شود تا خسارت‌ها در اینگونه مواقع کاهش یابد.

عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان تصریح کرد: ناظرسازه هنگام احداث ساختمان در کارگاه ساختمان‌سازی مقیم بوده در حالیکه ناظر معماری به‌صورت دوره‌ایی در محل حاضر بوده و از آن بازدید می‌کند که باید این رویه تغییر کند.

وی با اشاره به مهم‌ترین خسارت‌ها در ساختمان‌های مناطق زلزله‌خیز، عنوان کرد: شیشه‌ها، قاپ‌ها، پنجره و درها بوده و اینکه عدم درگیر ساختن دیوار و سازه بیشترین خسارت‌ها را به افراد وارد کرده است.

ویسی افزود: نوع معماری و نحوه قرارگیری اتاق‌ها و المان‌ها در هنگام زلزله موجب مسدود شدن راه‌ها می‌شود و این‌موضوع باید در طراحی‌های ما لحاظ شود تا خسارت‌ها به حداقل رسد.

وی اظهار کرد: امیدواریم پس از این زلزله بتوانیم ساختمان‌هایی طراحی و اجرا کنیم که در هنگام زلزله مقاوم بوده و پس از زلزله نیز کم‌ترین آسیب را داشته باشند.

انتهای پیام/


اخبار مرتبط