آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار استان ها
خبرگزاری خبرگزاری تسنیم
97/06/30 19:24
کد خبر 9723282517
پ پ پ پ

نماینده مردم سنندج دوباره جاده‌های کردستان را "قتلگاه" نامید


نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس بار دیگر در اظهارات تکراری خود وضعیت جاده‌های استان کردستان را قتلگاه نامید.نماینده مردم سنندج دوباره جاده‌های کردستان را "قتلگاه" نامید

به گزارشخبرگزاری تسنیم ازکامیاران، جلسه ماهیانه شوراها و دهیاری‌های بخش مرکزی شهرستان کامیاران در حالی  در این شهر برگزار شد، که سیدمهدی فرشادان نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس بار دیگر در اظهارات تکراری خود و بدون خروجی برای مردم، باز هم وضعیت جاده‌های استان را قتلگاه مردمی نامید، اینکه جاده‌های کردستان وضعیت مناسبی ندارد، قبول اما سؤال اینجاست که این نماینده در طول دوران نمایندگی چه اقدام مثبتی برای برطرف کردن مشکلات این حوزه انجام داده است و اظهارت تکراری و ترسیم چهره محروم برای کردستان چه دردی را دوا می‌کند!

آنچه که در ادامه می‌خوانید، اظهارات نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس در این جلسه است.

سیدمهدی فرشادان، با تقدیر از فعالیت دهیاران و شوراها در راستای حفظ بافت تاریخی و سنتی در روستاها، اظهار داشت: در سال‌های گذشته دهیاری‌ها فاقد اعتبارات خاص بودند، در حالی که در شرایط کنونی به همت مسئولان ذیربط، می‌توان بر روی کم و کاستی‌های آن بحث کرد.

وی با اشاره به افزایش دوبرابری اعتبارات سال 96 نسبت به سال 95 گفت: امسال با وجود مشکلات اقتصادی که موجب کاهش اعتبارات دولتی شد، نگذاشتیم اعتبارات کردستان نسبت به سال 96 کاهش محسوسی داشته باشد.

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس، به اقدامات خوب و مثبتی که در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی در روستاها صورت گرفته گریزی زد و تصریح کرد: ما باید در راستای حفظ بافت پاک و سالم موجود در روستاها با مقابله جدی با آسیب‌های اجتماعی تلاش مضاعف کنیم.

وی در ادامه با ابزار تأسف از اینکه پس از بازدید کمیسیون برنامه و بودجه، وضعیت نامناسب مکانی، موقعیتی و بافتی بیمارستان کامیاران محرز گردید، گفت: هرچند دستور اکید دولت برای عدم آغاز هرگونه پروژه جدید در کل کشور بود، ساخت بیمارستان 100 تخت خوابی شهرستان کامیاران در دستور کار قرار گرفت و برای آن ردیف بودجه خاصی تعیین شد.

فرشادان با اشاره به وعده وزیر بهداشت برای کمک 30 میلیارد تومانی از محل اعتبارات در اختیار خود، برای ساخت این بیمارستان، خبر داد و افزود: در حال حاضر 7 میلیارد تومان اعتبارات این پروژه موجود بوده و با توجه به تأمین اعتبار زمین این بیمارستان به زودی شاهد کلنگ‌زنی و آغاز فعالیت ساخت و احداث آن خواهیم بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود جاده‌های استان کردستان را قتل‌گاه مردمی دانست و اعلام کرد: وضعیت جاده‌ها و راه‌های استان کردستان بارهای و بارها موضوع گلایه‌های ما از وزیر مربوطه بوده که چرا باید کردستان که در دوران جنگ در خط مقدم قرار داشته است، در توسعه راه روستایی جزو استان‌های آخر کشور باشد؟

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس با ذکر اینکه تسکین زخم‌های هشت سال دفاع مقدس که بر تن کردستان باقی مانده، نیازمند مرحمی در قالب ارائه خدمات شایسته است، خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت راه روستایی کردستان، افزایش اعتبارات این حوزه از 9 به 18 میلیارد و کافی دانستن آن شایسته مردم و استان کردستان نیست.

وی با ابزار تأسف از کم و کاستی‌های وزارت راه و شهرسازی در استان کردستان، یادآور شد: امروز شاهد مشکلات عدیده در حوزه مسکن مهر، بافت فرسوده شهری و روستای و هم‌چنین در حوزه ریل‌گذاری که از سال 1382 شروع شده و طی 6 سال گذشته شاهد هیچ اتفاق خاصی نبوده‌ایم، در کردستان هستیم.

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه پروژه کریدر شمال به جنوب از مهم‌ترین پروژه‌های جاده‌ای استان کردستان است، گفت: اگرچه اقداماتی در این حوزه صورت گرفته، اما آنچه مدنظر مردم این استان و شایسته آنها است، انجام نشده است.

وی پیشروی فعالیت عمرانی به‌ویژه در حوزه راه را نیازمند تخصیص اعتبارات خاص دانست و ادامه داد: این مهم با اوراق خزانه پیش نخواهد رفت.

فرشادان با تأکید بر اینکه رئیس جمهور در دوره دوم انتخابات ریاست جمهوری در میان مردمان استان کردستان رأی اول را کسب کرد، افزود: نیاز جدی شرایط کنونی استان کردستان لحاظ نمودن تبعیض مثبت در راستای توسعه و پیشرفت این استان است.

وی در خصوص دیدگاه نمایندگان در پرداختن به وضعیت تخصیص آب، اظهار کرد: ما هم مانند مردم همیشه از وضعیت آب استان کردستان شاکی و به آن معترض بوده‌ایم.

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس عنوان کرد: 90 درصد کشاورزی مردم کردستان در حالی دیمی است که بارندگی سالانه ما دوبرابر میانگین کشوری بوده و این در حالی است که 13 میلیارد مترمکعب آب روان با ذخیره 6 میلیارد در پشت 33 سدآبی را در پرونده پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های خود داریم.

وی استان کردستان را در حوزه کشاورزی دارای جایگاه بالایی در سطح کشور دانست و تصریح کرد: امروز میانگین زمین‌های کشاورزی آبی در سطح کشور 47 درصد و در استان کردستان با تمامی پتانسیل‌های اشاره شده تنها 10 درصد است که این میزان شایسته و زیبنده مردم این دیار نیست.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس، به نوشته شدن سند توسعه استان کردستان طی فشارها و تأکیدات وارده اشاره کرد و گفت: زمین‌های کشاورزی در استان کردستان باید به 300 هزار هکتار برسد که این مهم موجب افزایش میانگین زمین کشاورزی استان به سطح میانگین کشور می‌شود.

فرشادان در بخش پایانی سخنان خود با اعلام اینکه یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها برداشت شده است، اظهار کرد: این مبلغ می‌تواند نویدبخش حرکت‌های خوب و تأثیرگذار در راستای توسعه اشتغال روستائیان باشد.

وی افزود: متأسفانه به خاطر کوته‌فکری‌ها و برخورد سلیقه‌ای مدیران در سطح استان به‌ویژه در حوزه بانکی، بسیاری از افرادی که مشمول دریافت این فرصت خوب شغلی بوده به خاطرات مشکلات پیش رو عطایش را به لقایش بخشیدند.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس به تصویب مصوبه قبول سندهای روستایی از سوی بانک‌ها اشاره و تصریح کرد: با توجه به حل برخی از مشکلات، مسئولان استانی مکلف به تسهیل روند ارائه این تسهیلات بوده و در صورت تخطی از این امر ملزم به پاسخ‌گویی به مدیران ارشد هستند.

وی با تأکید بر اینکه در خصوص مسائل معیشتی مطرح شده،«تحریم دارو و جلوگیری از معاملات مالی مردمی»، خلاف قوانین حقوق بشری است، گفت: بسیاری از مشکلات کشور ربطی به دولت ندارد، چراکه مشمول تحریم‌ها و خلف وعده‌هایی از سوی کشورهایی شده که داعیه دفاع از حقوق بشر را دارند.

فرشادان در پایان وضعیت اقتصادی موجود کشور را بهترین شرایط برای رونق صادرات دانست و تاکید کرد: ما باید در این حوزه بسیار فعال بوده تا بتوانیم منابع ارزی وارد کشور کرده و با آن وضعیت اقتصاد داخلی را رونق و بهبود بخشیم.

انتهای پیام/


اخبار مرتبط