آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار استان ها
خبرگزاری خبرگزاری تسنیم
97/05/08 19:55
کد خبر 9723043282
پ پ پ پ

فرهاد رهبر: 30 ساله دوم فعالیت‌های دانشگاه آزاد‌ به حوزه پژوهش و فن‌آوری اختصاص دارد‌


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سی ساله دوم فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی به حسب نیازهای تاریخی و حیاتی کشور به حوزه پژوهش و فن آوری اختصاص دارد.فرهاد رهبر: 30 ساله دوم فعالیت‌های دانشگاه آزاد‌ به حوزه پژوهش و فن‌آوری اختصاص دارد‌

به گزارشخبرگزاری تسنیم ازسنندج و به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج، فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی امروز در سفر به استان کردستان برای شرکت در بیست و یکمین نشست شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان با محوریت بررسی فعالیت‌های دانش بنیان یک سال اخیر واحدها و مراکز این استان، از نمایشگاه محصولات فناورانه دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی این استان بازدید کرد.

این محصولات شامل 4 مورد تولید نرم‌افزار و 15 اثر تولید شده فیزیکی است که تعدادی از آنها تجاری شده‌اند.

در میان این محصولات، به ویژه ایده‌های عملیاتی شده دارای محصول فیزیکی و اثر تولیدی نظیر طراحی و ساخت بازوی رباتیک تمام صنعتی، قارچ کش طبیعی، سامانه مدیریت خدمات مراکز رشد، دستگاه کلرزن محلولی خودمکش بدون نیاز به برق، خودرو آبی، خاکی و هوایی هیژا و دستگاه نانو گلنتیک با کاربرد تصویربرداری از لایه‌های زمین به‌عنوان برترین آثار محصولات فناورانه دانش بنیان مورد توجه قرار گرفتند.

فرهاد رهبر در بیست و یکمین شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان که در این شهر برگزار شد، با اشاره به بازدید خود از محصولات دانش‌بنیان اظهار داشت: برنامه‌ریزی برای توسعه محصولات دانش‌بنیان و فعالیت‌های پژوهشی از ضرورت‌های ادامه حیات و رسالت دانشگاه است.

وی با اشاره به دلایل واقعی کاهش جمعیت دانشجویی، گفت: با توجه به کاهش جمعیت دانش‌آموزی کشور، طبیعی است تعداد دانشجویان نیز کم شود، اما در سال‌های آتی شاهد افزایش دانشجو خواهیم بود، چراکه خروجی آموزش و پرورش متقاضی تحصیل در دانشگاه‌ها خواهند بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر افزایش منابع مالی غیرشهریه‌ای و کاهش وابستگی به شهریه دانشجویان، تصریح کرد: این امر تنها با انجام فعالیت‌های پژوهشی، کارآفرینی و تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان امکان‌پذیر است.

وی با اعلام رضایت از تولید محصولات دانش‌بنیان واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان، اضافه کرد: فرهنگ پژوهش‌های ثروت‌آفرین تولیدی در روند شکل‌گیری دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم باید با محوریت مسئله‌یابی و حل مساله در تمامی واحدهای دانشگاهی ترویج یابد.

رهبر زمینه پژوهش و کشف منابع درآمدزایی دانش‌بنیان را با توجه به مزیت هم‌جواری استان کردستان با اقلیم کردستان عراق مطلوب دانست و افزود: تحقق این موضوع منوط به نیازسنجی، شناخت فرهنگ منطقه، شناسایی زمینه‌های مورد نیاز مردم و ضرورت‌های توسعه است.

وی اظهار کرد: در بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی محصولات مشابه دانش‌بنیان تولید می‌شود که باید برای تجاری‌سازی و فروش مطلوب محصولات با سازوکاری مشخص تجمیع شوند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تجاری‌سازی محصولات را منوط به معرفی درست محصول به بازار و مصرف کننده دانست و عنوان کرد: کاهش هزینه‌های تولید، تضمین صرفه اقتصادی و افت درصد خطرپذیری از ضرورت‌های تجاری‌سازی محصولات است.

وی برنامه‌ریزی برای شناخت پژوهش‌های ثروت‌آفرین دانش‌بنیان را از استراتژی‌های دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و گفت: فعالیت دانشگاه در سی سال گذشته منحصر به حوزه توسعه آموزش بوده، اما سی ساله دوم فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی به حسب نیازهای تاریخی و حیاتی کشور به حوزه پژوهش و فن آوری اختصاص دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: واحدهای دانشگاهی برای افزایش رشته‌های تحصیلی با توجه به آینده پژوهشی و گسترش علم در حوزه تولید ثروت اقدام کنند.

وی با بیان اینکه باید توسعه رشته‌های بین رشته‌ای در تحصیلات تکمیلی با محوریت حل مسئله و مهارت‌آفرینی باشد، ادامه داد: در حال حاضر حسب رهنمودهای مقام معظم رهبری، رسالت دانشگاه در کمک به تأمین توسعه و استقلال میهن، ضرورت حیاتی جامعه دانشگاهی کشور است.

رهبر تاکید کرد: تشکیل بانک ایده‌ها، تدوین دستورالعمل‌های تشویقی برای دانشجویان نخبه و صاحبان ایده، ارائه الگوی بازاریابی تضمینی و روش‌های صحیح نیازسنجی با هدف تبدیل ایده به محصول از بهترین شیوه‌های دست‌یابی به منابع مالی و درآمدهای غیرشهریه‌ای است.

گفتنی است؛ فرهاد رهبر در این سفر یک روزه خود به استان کردستان، ساختمان آموزشی، مسجد و مجموعه رفاهی دانشجویی مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی بانه را نیز افتتاح کرد.

بیژن رنجبر معاون پژوهش و فناوری، مدیرکل تشریفات و پیگیری‌های ویژه، مدیرکل امور اقتصادی دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاری دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از مدیران دانشگاه،"فرهاد رهبر" را در این سفر همراهی کردند.

انتهای پیام/ش


اخبار مرتبط