آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار استان ها
خبرگزاری خبرگزاری فارس
97/04/04 10:11
کد خبر 9544787136
پ پ پ پ

از تابوی هم‌نشینی با فرودستان تا سنت‌شکنی مقامات در مناطق محروم/ یادتان هست دهه 60 را؟


از تابوی هم‌نشینی با فرودستان تا سنت‌شکنی مقامات در مناطق محروم/ یادتان هست دهه 60 را؟

جمعی از مسؤولان ارشد استان چهارمحال و بختیاری در سفری دو روزه به روستاهای صعب‌العبور دهستان محروم دیناران رفتند و لحظاتی را ثبت کردند که مدت‌ها بود شاهد آن نبودیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، ساده‌زیستی و همرنگی مردم و طبقه‌های مختلف اجتماعی بودن یکی از آرمان‌های انقلاب اسلامی بود و امام خمینی (ره) بر این اصل تأکید فراوان داشتند.

البته این تأکیدات مختص امام راحل نبود و مقام معظم رهبری نیز در بیانات مختلف خود در برهه‌های مختلف بر ساده‌زیستی و دوری از اشرافی‌گری به‌ ویژه در بینمسؤولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران بسیار تأکید کرده‌اند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در قسمتی از سخنان خود به روحیه ساده‌زیستیمسؤولان نظام جمهوری اسلامی ایران در دهه شصت می‌پردازند و گویا با طرح این سؤال که «یادتان هست دهه شصت را» قصد دارند مدیران آن دهه را به یادمسؤولان دهه نود بیاورند.

در ذیل بخشی از بیانات مقام معظم رهبری پیرامون لزوم ساده‌زیستی و مردمی بودن مقامات در نظام جمهوری اسلامی ایران آورده شده است:

ساده‌زیستی چیز بسیار با ارزشی است

ایشان در بخشی از سخنان خود می‌فرمایند: ساده‌زیستی چیز بسیار با ارزشی است، ما اگر بخواهیم تجمل، اشرافی‌گری، اسراف و زیاده‌روی را که واقعاً بلای بزرگی است از جامعه‌ ریشه‌کن کنیم، با حرف و گفتن نمی‌شود؛ که از یک‌طرف بگوییم و از طرف دیگر مردم نگاه کنند و ببینند عملمان جور دیگری است، باید عمل کنیم. عمل ما بایستی مؤید، دلیل و شاهد بر حرف‌های ما باشد تا اینکه اثر کند، این خوشبختانه هست، فاصله‌تان را با طبقات ضعیف کم کرده‌اید و کم نگه دارید و هرچه که ممکن است آن را کمتر کنید

یادتان هست دهه ۶۰ را؟

همچنین مقام معظم رهبری در بخش دیگری از بیانات خود می‌افزایند: باری، اشرافی‌گری آفت انقلاب است ومسؤولان هموارهدر خطر مبتلا شدن به این ارتجاع قرار دارند، راه‌ حل فائق آمدن بر آن‌هم یک چیز است؛ بازگشت به روحیه‌مسؤولان دهه‌ شصت،مسؤولانی که بدون توجه به زخارف دنیا، همه‌ هم و غم خود را معطوف به کار انقلاب و گره گشودن از مشکلات مردم می‌کردند. همچنین ایشان در دیدار نوروزی با برخی ازمسؤولان کشوری به این نکته اشاره کرده و فرمودند: «خیلی از شماها از اوایل انقلاب اسلامی در میدان فعالیت‌های انقلابی بوده‌اید، یعنی دهه‌ 60 را به‌ خوبی درک کرده‌اید، آیا یادتان هست احساسات خودتان در آن دهه را؟ یادتان هست رفتار خودتان در آن دهه را؟ یادتان هست بی‌اعتنایی به مال را که در آن دهه داشتید؟ اهتمام به خدمت را که در آن دهه داشتید؟ یادمان می‌رود؛ این اشکال کار است.»

ما در سبک زندگی مشکلاتی داریم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در اولین بیانات خود در سال 97 و در حرم رضوی  مجدداً به آسیب اشرافی‌گری در جامعه اشاره کرده و فرمودند: ما در سبک زندگی مشکلاتی داریم؛ یکی از مشکلات ما اشرافی‌گری است، اشرافی‌گری متأسفانه از طبقات بالا سرریز می‌شود به طبقات پایین.

نهایتاً اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با مدیران و کارکنان وزارت اطلاعات، موضوع ساده‌زیستی را مطرح کرده و سیره‌ امام خمینی (ره) را، پرهیز از اشرافی‌گری و حفظ روحیه‌ ساده‌زیستی عنوان کردند: باید موضوع مبارزه با فساد بسیار جدی گرفته و با شریان‌های اصلی آن مقابله شود؛ فساد در بسیاری از موارد ناشی از روحیه‌ زیاده‌طلبی و اشرافی‌گری و تجمل‌پرستی است.

انقلاب اسلامی ایران برآمده از اسلام و دنبال‌کننده دستاوردهای آن است، اینکه بزرگان انقلاب اسلامی تا این حد بر ساده‌زیستی و دوری از اشرافی‌گری تأکید دارند بی‌شک به مبانی دین اسلام و اعتقادات بزرگان صدر اسلام همچون مولای متقیان حضرت علی (ع)بازمی‌گردد که بدون تردید نمونه‌ای از یک انسان و کارگزار است که در سراسر زندگی خود خاضعانه و ساده زندگی کرده است.

از تابوی هم‌نشینی با فرودستان تا سنت‌شکنی مقامات در مناطق محروم/ یادتان هست دهه 60 را؟

آیا من سیر بخوابم و پیرامونم شکم‌هایی باشد از گرسنگی به پشت دوخته و جگرهایی سوخته؟

حضرت علی (ع) در نهج‌البلاغه پیرامون لزوم ساده‌زیستی می‌فرمایند: اگر می‌خواستم می‌توانستم از عسل خالص، مغز گندم و بافته ابریشم برای خود خوراک و پوشاک تهیه کنم، اما هرگز هوا و هوس بر من چیره نخواهد شد و حرص و طمع مرا به گزیدن خوراک‌ها نخواهد کشید؛ در حالی‌ که ممکن است در سرزمین حجاز یایمامه، کسی باشد که حسرت گرده نانی برد و یا هرگز شکمی سیر نخورد؛ آیا من سیر بخوابم و پیرامونم شکم‌هایی باشد از گرسنگی به پشت دوخته و جگرهایی سوخته؟

از این‌ دست بیانات از بزرگان دینی و همچنینمسؤولان انقلاب بسیار مطرح شده است؛ قطعاً آن‌هایی که روزها و سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به خاطر دارند، رجایی‌ها، بهشتی‌ها، باهنرها و دیگر مقاماتی که در عین سادگی زندگی می‌کردند را نیز به یاد می‌آورند.

اما متأسفانه در سال‌های اخیر شاهد طغیان اشرافی‌گری در بین برخی از مقامات هستیم،مسؤولانی که یا خود یا نزدیکانشان با استفاده از امکاناتی که به‌ واسطه شغل و موقعیتشان به‌ دست آورده‌اند رفتارهایی انجام می‌دهند که دور از همه آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران است و تابوی هم‌نشینی با فرودستان و مستضعفان بیش از هر چیز دیگری در سرلوحه کار آن‌ها قرار گرفت.

به‌هرحال این روزها و بعد از گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی آنچه در چشم مردم زیبا و دل‌نشین است رفتار به‌ دور از اشرافی‌گریمسؤولان نظام چه در سطح کشور و چه در استان‌ها، به‌ ویژه با محرومان است، آنچه خوشبختانه در آخرین سفرمسؤولان چهارمحال و بختیاری  به منطقه محرومدیناران شهرستاناردل شاهد آن هستیم.

استاندار چهارمحال و بختیاری و جمعی ازمسؤولان استانی در سفری دو روزه به روستاهای صعب‌العبور دهستان محرومدیناران رفتند، در این سفر که نماینده ولی‌فقیه در استان و تعدادی از مدیران استانی نیز حضور داشتند لحظاتی ثبت شد که مدت‌ها بود شاهد آن نبودیم.

اگرچه نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری بارها به مناطق صعب‌العبور این استان همچون روستای سرآقاسید، منطقه محرومبازفت و ... سفر کرده و از نزدیک با مشکلات مردم آشنا شده، تا جایی که در برخی نقاط با پای پیاده طی طریق کرده اما آنچه در این سفر به چشم می‌آید حضور استاندار و دیگرمسؤولان استانی در کنار وی است.

در سفر دو روزهمسؤولان چهارمحال و بختیاری به دهستاندیناران شهرستاناردل نماینده ولی‌فقیه، استاندار، فرمانده سپاه شهرستان، نماینده مجلس، مدیران کل و مردم همگی در کنار هم در سطح هم و روی زمین نشسته‌اند، هیچ مسؤولی از مردم نترسیده و هم‌نشین آن‌ها شدند.

گفتنی است، در سفر به منطقه محرومدیناران مصوبات و قول‌هایی از سوی استاندار و برخی مدیران کل چهارمحال و بختیاری نیز داده شد که در ذیل به آن اشاره شده است و هم‌اینک مردم چشم‌انتظار وفای عهدمسؤولانی هستند که روز را در کنار آن‌ها در محرومیت گذراندند.

اصلاح جاده دسترسی بهدیناران و ادامه آن تادهدلی دو اولویت در این منطقه هستند

نماینده ولی‌فقیه در استان چهارمحال و بختیاری در جلسه بررسی مشکلات مردم دهستاندیناران که با حضور استاندار، نماینده مردماردل،فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس، جمعی از مسئولان استان و مردم این منطقه در روستای شترخوس برگزار شد، گفت: مسائل و مشکلات گفته شد، اما دو اولویت وجود دارد، ابتدا اصلاح جاده دسترسی به این دهستان و دیگری ادامه این جاده تادهدلی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی نکونام با اشاره به اینکهدهدلی به‌ نوبه خود و به‌ تنهایی بهشت این استان است، چشمه‌های متعدد در آن وجود دارد و منبع تولید انار، انگور، انجیر، گردو، بادام، برنج، لبنیات و... است، خاطرنشان کرد: جای تعجب دارد که چطور تا الآن این منطقهبا این‌ همه منابع تولیدی، ظرفیت‌های زیبا گردشگری و منابع آبی مورد غفلت قرار گرفته و جاده تا آنجا نرفته است؟ لذا ادامه جاده باید در اولویت اول ما باشد.

وی ادامه داد: به‌ دنبال مناطقی هستیم که مولد باشد و اینجا یک منبع تولیدی بسیار قابل‌توجه است که من از نزدیک دیدم، بنابراین مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری نسبت به حل مشکل زمین برای احداث جاده در منطقهدیناران به‌ عنوان یک اولویت نگاه کند.

تجمیع چند روستا در دهستاندیناران از مسائل خیلی مهم است

نماینده ولی فقیه در استان چهارمحال و بختیاری با تأکید بر اینکه تجمیع چند روستا در دهستاندیناران از مسائل خیلی مهم است که باید روی آن کار کنید، اضافه کرد: روستاهایی که منابع کمتری تجمیع شوند.

استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در خلال این سفر گفت: در حال حاضر روستاهای منطقهدیناران پراکنده و دارای وضعیت بسیار نامناسبی است و خواستار تجمیع روستاهای پراکنده منطقهدیناران شهرستاناردل هستیم.

لزوم انتقال آب رودخانه به زمین‌های کشاورزی برای توسعه اقتصاد منطقه

اقبال عباسی تشریح کرد: برای توسعه بخشدیناران باید آب رودخانه این منطقه به زمین‌های کشاورزی منتقل تا توسعه کشاورزی و رونق اقتصادی منطقه محقق شود.

وی تصریح کرد: با ادامه احداث 8 کیلومتر مسیر روستایی باقی‌مانده از راه منطقهدیناران به خوزستان، زمینه حضور گردشگران به این منطقه و بهره‌مندی از شرایط مطلوب آب و هوایی را فراهم می‌شود.

استاندار چهارمحال و بختیاری یادآور شد: آموزش و ترویج کشاورزی، انتقال آب و اصلاح بذر و نژاد محصولات کشاورزی باید هر چه سریع‌تر در منطقهدیناران انجام شود.

ارائه خدمات بهداشتی درمانی، استقرار اورژانس جاده‌ای، در اولویت قرار گیرد

عباسی عنوان کرد: ارائه خدمات بهداشتی درمانی، استقرار اورژانس جاده‌ای و آتش‌نشانی باید در اولویت برنامه‌هایمسؤولان قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: مطالعه، طراحی و اجرای علمی زیرساخت‌ها برای جلوگیری از بروز خسارت‌های احتمالی ناشی از بی‌توجهی به مسائل کارشناسی بایستی مورد توجه طراحان، برنامه‌ریزان و تصمیم‌گیران باشد.

استاندار چهارمحال و بختیاری تأکید کرد: بکر بودن منطقهدیناران فرصت بسیار مطلوبی برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری این منطقه محسوب می‌شود.

عباسی متذکر شد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری برای تجمیع روستاهای منطقهدیناران شهرستاناردل باید مطالعات دقیق و جامعی انجام دهد.

آمادگی اداره‌کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری جهت بهبود محور مواصلاتی دهستاندیناران

همچنین مدیرکل راه و شهرسازی استان چهارمحال و بختیاری نیز در این خصوص گفت: در صورت ادامه مسیر مواصلاتی این روستاها، فاصله این روستاها تا اولین جاده آسفالت خوزستان به کمتر از 8 کیلومتر می‌رسد.

داریوش حسینی از آمادگی این اداره‌کل جهت بهبود و اصلاح محور مواصلاتی روستاهای این دهستان تا بخش مرکزی شهرستاناردل خبر داد.

 به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، دهستاندیناران جزء بخش مرکزی شهرستاناردل و دارای 27 روستا است، از مجموع این تعداد روستا، هفت روستای آن که شاملبادره،سرقلعه،دهدلی،دماب،سرتنگلیمه و زردهلیمه ازجمله مناطق صعب‌العبور این دهستان هستند.

110 خانوار ساکن در این 7 روستای صعب‌العبور هستند که در صورت ساخت شهرک در این ناحیه و یکپارچه‌سازی روستاها جمعیت تا 250 خانوار افزایش می‌یابد.

همچنین منطقهدیناران از توابع شهرستاناردل جزو مناطق گردشگری چهارمحال و بختیاری و دارای ظرفیت کشاورزی و دام‌پروری است.

از تابوی هم‌نشینی با فرودستان تا سنت‌شکنی مقامات در مناطق محروم/ یادتان هست دهه 60 را؟

از تابوی هم‌نشینی با فرودستان تا سنت‌شکنی مقامات در مناطق محروم/ یادتان هست دهه 60 را؟

از تابوی هم‌نشینی با فرودستان تا سنت‌شکنی مقامات در مناطق محروم/ یادتان هست دهه 60 را؟

از تابوی هم‌نشینی با فرودستان تا سنت‌شکنی مقامات در مناطق محروم/ یادتان هست دهه 60 را؟

از تابوی هم‌نشینی با فرودستان تا سنت‌شکنی مقامات در مناطق محروم/ یادتان هست دهه 60 را؟

از تابوی هم‌نشینی با فرودستان تا سنت‌شکنی مقامات در مناطق محروم/ یادتان هست دهه 60 را؟

از تابوی هم‌نشینی با فرودستان تا سنت‌شکنی مقامات در مناطق محروم/ یادتان هست دهه 60 را؟

از تابوی هم‌نشینی با فرودستان تا سنت‌شکنی مقامات در مناطق محروم/ یادتان هست دهه 60 را؟

از تابوی هم‌نشینی با فرودستان تا سنت‌شکنی مقامات در مناطق محروم/ یادتان هست دهه 60 را؟

///////////////////////////

گزارش از سمیه نظری‌زاده

////////////////////////////

انتهای پیام/ذ


اخبار مرتبط