آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار اجتماعی
خبرگزاری ایسنا
97/06/27 06:12
کد خبر 9723263651
پ پ پ پ

سال گذشته 16 هزار و 300 نفر به دلیل سوانح جاده‌ای فوت کردند/5 میلیون بیمار دیابتی در کشور داریم


سال گذشته 16 هزار و 300 نفر به دلیل سوانح جاده‌ای فوت کردند/5 میلیون بیمار دیابتی در کشور داریم‌معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت گفت: سال گذشته 16 هزار و 300 نفر به دلیل سوانح جاده ای در کشور فوت کردند و 336 هزار نفر مصدوم شدند.

‌به گزارش‌ ایسنا‌، سید محمد هادی ایازی شامگاه دوشنبه در نخستین مجمع سلامت استان قم در استانداری عنوان کرد: سلامت مساله ای مهم و فرابخشی است و مدیریت آن به تنهایی از عهده وزارت بهداشت خارج است.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت افزود: مشارکت مردمی می تواند پشتوانه خوبی برای تحقق سلامت باشد. در دین مبین اسلام سلامت و امنیت دو نعمت بزرگ و الهی خوانده شده و اهمیت سلامت را می توان از روایات و آیات بیشماری دریافت.

ایازی بیان کرد: همه کشور در قبال سلامت جامعه دارای وظیفه هستند مساله مهم دیگر آن است که سلامت تنها به سلامت جسمی منحصر نمی شود و سلامت روحی را نیز شامل می شود.

وی خاطرنشان کرد: در جامعه دینی ایران راه برای بهبود شاخص‌های سلامت روانی و روحی بهتر از کشورهای غربی می تواند حاصل شود.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت گفت: یکی از مسائلی که به سلامت روان در جامعه آسیب می‌زند وجود آسیب‌های اجتماعی است که 23 اولویت در آسیب های اجتماعی شناخته شده که در این میان 5 آسیب مساله بحرانی به شمار می رود.

وی تصریح کرد: با منویات رهبری در خصوص مواجهه با آسیب های اجتماعی، شورای اجتماعی در کشور فعال شد و برنامه هایی را پیگیری می کند.

ایازی بیان کرد: سلامت معنوی نیز اهمیت زیادی دارد و دستگاههای فرهنگی و حوزه های علمیه در برابر سلامت معنوی جامعه مسئولیت دارند.

وی عنوان کرد: یکی از آسیب هایی که متاسفانه جان بسیاری از افراد را به مخاطره می اندازد حوادث جاده ای و تصادفات است. سال گذشته 16 هزار و 300 نفر به دلیل سوانح جاده ای در کشور فوت کردند و 336 هزار نفر مصدوم شدند.

وی خاطرنشان کرد: نظام سلامت در جهت تحقق سلامت جامعه تنها 25 درصد سهم دارد و بقیه دستگاهها و نهادها نیز متولی سلامتی هستند.

ایازی بیان کرد: 75 درصد از مرگ و میرها ناشی از بیماری های غیر واگیر است و افزایش آگاهی و مشارکت‌های مردمی می تواند نقش مهمی در مهار بسیاری از مرگ و میرها باشد.

وی عنوان کرد: در کشور 700 سازمان مردم نهاد در حوزه سلامت فعال است و 900 خیریه و 400 موسسه خیریه در بخش سلامت فعال اند که اهمیت مشارکت های مردمی را نشان می دهد.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت افزود: سیاست نظام تحقق سلامت بر اساس اسناد بالادستی و تحقق عدالت در سلامت است.

هر ایرانی 11مرتبه مراجعه به مراکز سلامت دارد

وی تصریح کرد: 90 درصد از سلامت افزاد در 1000 روزه اول زندگی انسان از دوران جنینی به بعد شکل می گیرد اما بسیاری از والدین از اهمیت دوران جنینی فرزندان خود غافل بوده و حاضر نیستند برای این دوران حساس هزینه کنند.

ایازی خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از 846 میلیون مرتبه مردم به مراکز سلامت مراجعه کرده‌اند که به صورت متوسط برای هر ایرانی 11 مرتبه مراجعه به ثبت‌ رسیده است.

تا دو دهه آینده بیش از 20 درصد از جمعیت کشور سالمند می‌شود

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت عنوان کرد: در کشور 5 میلیون دیابتی و 5 میلیون نفر نیز در آستانه دیابتی شدن داریم ضمن اینکه تا دو دهه آینده بیش از 20 درصد از جمعیت کشور را افراد سالمند تشکیل می دهند.

وی بیان کرد:همه ما در قبال سلامت جامعه دارای مسئولیت اجتماعی هستیم تشکیل مجمع سلامت در 31 استان می‌تواند نوید بخش ارتقای سطح آگاهی نسبت به سلامتی باشد.

انتهای پیام


اخبار مرتبط