آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار اجتماعی
خبرگزاری خبرگزاری تسنیم
96/06/24 11:39
کد خبر 9543562509
پ پ پ پ

دو دانش‌آموز قطع عضو خبرنگار شدند/چکه کردن سقف کلاس؛ خاطره پدر از شیوا


دو دانش‌آموز قطع عضو خبرنگار شدند/چکه کردن سقف کلاس؛ خاطره پدر از شیوا قائم مقام سازمان دانش‌آموزی با اشاره به عضویت دو دانش‌آموز هرمزگانی دچار قطع عضو در خبرگزاری سازمان دانش‌آموزی گفت: بخشی از دیه جانباختگان وازیر شده است.

محمود علیگو در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم در رابطه با آخرین وضعیت دانش‌آموزان هرمزگانی اظهار کرد: بخشی از دیه معادل 50 میلیون تومان به حساب آنهایی که شکایت نیاز نداشتند واریز شده است و افرادی که به شکایت نیاز دارند باید توسط قوه قضائیه تعیین جراحت شوند و این کار در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه مبلغ کل دیه 300 میلیون تومان است، افزود: بخشی از دیه دانش‌‌آموزان فوت شده واریز شده است و به افراد قطع عضو نیز دیه تعلق می‌گیرد اما قاضی با توجه به نوع و شدت قطع عضو میزان دیه را تعیین می‌کند.

* دانش‌آموز بدون رضایت نامه نداشتیم

قائم مقام سازمان دانش‌آموزی گفت:‌ دو جلسه در کمیسیون‌‌‌های عمران و آموزش مجلس حضور داشتیم که در این جلسات توضیحات خود را ارائه کردیم اما قرار شد تحقیقات بیشتر صورت بگیرد؛ در این جلسات عنوان کردیم که هیچ دانش‌آموزی بدون رضایت‌نامه نبوده است.

* دلایل حرکت اتوبوس در شب

علیگو در پاسخ به این پرسش که چه ضرورتی وجود داشت اتوبوس حامل 40 دانش‌آموز ساعت 11 شب راهی جاده شود؟ گفت: حرکت اردوهای دانش‌آموزی در شب مطابق آئین‌نامه است، اتوبوس‌هایی که از بندرعباس به شیراز می‌روند در ساعات روز حرکت نمی‌کنند؛  دانش‌آموزان از رودان، میناب و جزیره هرمز ساعت 11 صبح حرکت کردند و آخرین گروه حدود ساعت 8.30 شب به بندرعباس رسید که بعد از خوردن شام در ساعت 10.30 شب حرکت کردند اما اتوبوس‌ دانش‌آموزانی که محل سکونتشان نزدیک بندرعباس بود، زودتر حرکت کرده بود.

وی بیان کرد:‌ برای حرکت زودتر اتوبوس حامل دانش‌آموزان باید امکانات نقلیه جزیره هرمز به بندرعباس را در نظر بگیریم. آیا این امکان وجود دارد که برای تمام مسیرهای کشور اتوبوس دائم بگذاریم؟ در چنین شرایطی چگونه می‌‌توانستیم دانش آموزان را به شکل ممتد حرکت دهیم از سوی دیگر نمی‌توان دانش‌آموزان را با اتوبوس‌های دیگر راهی جاده کرد.

* راننده کارت هوشمند داشت و نمی‌دانستیم آهنگر است

قائم مقام سازمان دانش‌آموزی در پاسخ به این پرسش که مسئولان برگزاری اردو چرا دقت نکرده بودند، شغل اصلی راننده، آهنگری است؟ افزود: ما باید از کجا می‌دانستیم راننده آهنگر است،‌ او کارت هوشمند داشت و داشتن این کارت یعنی فعالیت راننده قانونی است. جایی که کارت هوشمند را به راننده ارائه کرده است  آیا نباید بداند به یک آهنگر کارت داده و تعداد این راننده‌ها کم نیست.

* ماجرای نداشتن رضایت نامه توسط برخی دانش‌آموزان

علیگو در پاسخ به این پرسش که برخی دانش‌آموزان برای رفتن به این اردو رضایت‌نامه کتبی نداشتند و مسئولان از طریق تماس تلفنی خانواده‌ها را مطلع و از آنها کسب رضایت کرده‌اند، بیان کرد:‌ مدرسه به هیچ عنوان نمی‌پذیرد که دانش‌آموزی بدون رضایت به اردو برود. سازمان دانش‌آموزی با خانواده‌ها تماس نمی‌گیرد تا بگوید دانش‌آموز به اردو بیاید ما دانش‌آموز را از مدرسه تحویل می‌گیریم و مدیر مدرسه رفتن به اردو را بدون داشتن رضایت‌نامه به هیچ عنوان نمی‌پذیرد.

* مادر شیوا رضایت‌نامه را امضا کرده بود

وی در پاسخ به این پرسش که پدر شیوا مبینی در آخرین دیدار با اعضای شورای شهر نیز اعلام کرده رضایتنامه‌ای را امضا نکرده است؟ ادامه داد:‌ مادر شیوا مبینی رضایت‌نامه را امضا کرده است و پدر هم می‌دانست که دخترش به اردو می‌رود و حتی در جلسه‌ای با ما گفت به دخترم گفتم این تابستان دائم در حال مسافرت هستی.

* ماجرای 8 میلیون تومان برای دریافت امضاء چیست؟

قائم مقام سازمان دانش‌آموزی در پاسخ به این پرسش که پس ماجرای پیشنهاد 8 میلیون تومان برای امضای رضایت نامه چگونه از سوی پدر دانش‌آموز مطرح شده است؟ گفت:‌  این موضوع را بررسی کردیم و حتی کارشناسان تا مدرسه«شیوا» هم رفتند اما به نتیجه‌ای نرسیدیم، پدر نیز می‌گوید من این حرف را نگفته‌ام و سندی را در فرمانداری ارائه کرده است مبنی بر اینکه این حرف را نزده‌ام اما جمع بندی نهایی مهر ماه اعلام می‌شود.

* خواسته پدر«شیوا مبینی» از مسئولان

وی خاطر نشان کرد: در یکی از دیدارها خواسته پدر«شیوا» این بود که من فرزندم را از دست دادم اما موضوعی به شدت در طول تحصیل فرزندم را ناراحت می‌کرد و آن هم چکه کردن باران از سقف کلاس درسش بود.

علیگو در پاسخ به این پرسش برای حمایت از دو دانش‌آموز قطع عضو در این حادثه چه تصمیماتی اتخاذ شده است، گفت:‌ دو دانش آموز قطع عضو، کارمند خبرگزاری پانا شده‌اند. هم‌اکنون در کشور حدود 27 هزار خبرنگار دانش آموز داریم که به صورت افتخاری فعالیت می‌کنند، حدود هزار و اندی از آنها به صورت پاره وقت و بیش از 100 نفر خبرنگار حرفه‌ای هستند،  دو دانش قطع عضو جزو خبرنگاران حرفه‌ای خبرگزاری«پانا» محسوب شده و حقوق دریافت می‌کنند و همین الان یکی از آنها خبری را تهیه و ارسال کرده است.

انتهای پیام/


اخبار مرتبط