آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار اجتماعی
خبرگزاری خبرگزاری تسنیم
97/04/19 12:55
کد خبر 9544901044
پ پ پ پ

تابستان‌ بی‌برنامه؛ معیار برنامه‌های اوقات فراغت ارائه آمار است نه علاقه دانش‌آموز


مسئولان آموزش‌وپرورش معتقدند امکانات سایر نهادها به ویژه شهرداری‌ها و وزارت ورزش و جوانان برای اوقات فراغت در اختیار دانش‌آموزان قرار نمی‌گیرد.تابستان‌ بی‌برنامه؛ معیار برنامه‌های اوقات فراغت ارائه آمار است نه علاقه دانش‌آموز

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم، با پایان 9 ماه درس و مدرسه حالا دانش‌آموزان،  تعطیلات طولانی تابستان را سپری می‌کنند و  پرکردن اوقات فراغت در این روزهای بلند، مهمترین دغدغه آنها و خانواده‌هاست.

آموزش مهارت‌های تاب آوری، کنترل خشم، مهارت‌های زندگی، گفت‌وگو کردن، خلاقیت، مدارا و شاد بودن از جمله مسائلی است که انتظار می‌رود حداقل در فصل تابستان به دانش‌آموزان آموزش داده شود چرا که در 9 ماه سال تحصیلی انواع فرمول‌ها و دروس در ذهن آنها انبار شده است. در گذشته رسم بر آن بود که در فصل تابستان، بچه‌ها به مغازه دوست و آشنا می‌رفتند تا در کنار شاگردی کردن کار و مهارتی را فرابگیرند اما امروز این روش کمرنگ شده است و بیشتر خانواده‌ها بسته به سطح اقتصادیشان از کلاس‌های تابستانه بخش خصوصی یا نهادهای دولتی استفاده می‌کنند.

البته برای اغلب طبقه متوسط و ضعیف جامعه استفاده از کلاس‌های تابستانه بخش خصوصی با توجه به وضعیت اقتصادی خانواده‌ها چندان میسر نیست بر همین اساس برنامه‌های تابستانی نهادهایی همچون شهرداری‌ها یا آموزش‌وپرورش مورد استقبال آنها قرار می‌گیرند.با توجه به ظرفیت‌های در اختیار نهادهای مختلف از جمله سالن‌های ورزشی می‌توان از این امکانات برای استفاده دانش‌آموزان بهره برد اما به دلیل عدم هماهنگی‌ها یا عدم مشارکت بخش‌های مختلف، عمده این ظرفیت‌ به کارکنان آنها اختصاص می‌یابد و بخشی از جمعیت دانش‌آموزان در فصل تابستان فرصت حضور در کلاس‌های مختلف را پیدا نمی‌کنند.

همچنین بخوانید:دغدغه‌های تابستانی دانش‌آموزان؛ اغلب مدارس تعطیل/ نحوه اطلاع از برنامه‌ پایگاه‌‌های تابستانی موجود

همچنین بخوانید:جای خالی اوقات فراغت در مدارس دولتی

در همین رابطه، علی رمضانی مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش‌وپرورش درباره دغدغه خانواده‌ها برای پرکردن اوقات فراغت دانش‌آموزان اظهار کرد:دغدغه مهم ما این است که در تابستان دانش‌آموز به یک مهارت دست یابد و سیطره آموزش که 9 ماه سال تحصیلی حاکم است در فصل تابستان پایان یابد برهمین اساس امسال 32 هزار پایگاه تابستانی را در نظر گرفتیم تا 5 میلیون دانش‌آموز را تحت پوشش ببریم و تلاش این است دانش‌آموزان در محیط بیرون از مدرسه و خارج از کلاس درس و در یک محیط بانشاط به مهارت دست یابند.

وی افزود: برای دانش‌آموزان روستایی نیز برنامه‌ای در نظر داریم تا در مزرعه خود کار کنند و علاوه بر کمک به خانواده یک معلم متخصص به مزرعه آنها مراجعه و در بحث تولید مناسب محصولات زراعی کمکشان خواهد کرد با توجه به اهمیت حمایت از تولید داخلی، تاکید کردیم در کانون های فرهنگی و تربیتی دانش‌آموزان تولیداتی داشته باشند و در شهریور ماه نمایشگاه تولیدات آنها در اردوگاه باهنر برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش‌وپرورش گفت: با توجه به اینکه امکانات آموزش‌وپرورش برای ساماندهی اوقات فراغت محدود است امسال برای نخستین بار با ابلاغ بخشنامه‌ای از کانون‌‌های پرورشی فکری کودکان و نوجوانان، تشکل‌های دانش‌آموزی و مراکز تربیت بدنی خواستیم تمام امکانات خود را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند.

* سیطره آموزش در مدارس اجازه نشاط را به  دانش‌آموزان نمی‌دهد

رمضانی در پاسخ به این پرسش که هم‌اکنون تربیت را قربانی آموزش کرده‌ایم و برای رسیدن به اهداف سند تحول بنیادین باید برنامه‌ها را به تدریج طراحی کرد تا خروجی آموزش‌وپرورش آنگونه باشد که مدنظر است اما چرا در فصل تابستان بچه‌ها تمایل ندارند به مدرسه بروند و می‌گویند در این سه ماه به جایی برویم که لذت ببریم؟ گفت: شورای عالی آموزش‌وپرورش مصوبه‌ای را برای حذف آزمون‌ها داشت، چند نفر از آن حمایت کردند تا سیطره آموزش را از دانش‌آموزان بگیریم و اجازه دهیم کودکان، کودکی کنند؟  آنقدر کتاب‌‌های درسی پرحجم است که معلم فرصت تعامل با دانش‌آموز را ندارد و اصلا اجازه نمی‌دهیم معلم با دانش آموز ارتباط برقرار کند.

وی با اشاره به اینکه در اردوهای ملی حدود 2 هزار دانش‌آموز از 13.5 میلیون نفر شرکت می‌کرند که شاخص‌های خوبی نبود، افزود: امسال اردوها را تدبیل به منطقه‌ای و شهرستانی کردیم و 130 هزار دانش‌آموز تحت پوشش قرار گرفته‌اند و دیگر دانش‌آموز از اردبیل به تهران نمی‌آید.

مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش‌وپرورش در پاسخ به این پرسش که آموزش‌وپرورش قوانین مصوبی دارد اما شاهد هستیم وقتی افراد تغییر می‌کنند و فرد جدید می‌آید روش‌ها نیز تغییر می‌کنند، چرا شرایط اینگونه است؟ افزود: ما باید به مطالبات تربیتی پاسخ دهیم و اگر همه چیز را از وزیر و رئیس جمهور بخواهیم صحیح نیست و هر فردی باید در حوزه مسئولیت خود پاسخگو باشد. خانواده‌ها باید از مدیران و معلمان بخواهند که  در طول تابستان فضای آموزشی را نداشته باشند و فضای تربیتی و شاد را برای بچه‌ها فراهم کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا آموزش و پرورش برای رصد مدارس موفق به شاخص‌های تربیتی و شادابی دانش‌آموزان توجه ندارد؟ گفت: این کاستی‌ها را می‌پذیریم، بگذارید مثالی را بزنم،  در مسابقات کتابخوانی شاهد بودیم 70 درصد دانش‌آموزان یک مدرسه شرکت کرده بودند و در بررسی‌ها مشخص شد تمام کادر مدرسه از  معلم و مدیر و اعضای انجمن اولیا و مربیان به این موضوع و تشویق دانش‌آموزان ورود کرده بودند باید توجه داشت آموزش‌وپرورش به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند و خانواده‌‌ها، صدا و سیما و سایر نهادها باید این وزارتخانه را همراهی کنند.

* شهرداری‌ها برای اوقات فراغت دانش‌آموزان امکانات نمی‌دهند

رمضانی ادامه داد: آیا در بحث اوقات فراغت شهرداری‌ها وظیفه ندارند امکانات خود را در اختیار آموزش‌وپرورش قرار دهند؟ هم‌اکنون این اتفاق نمی‌افتد.برای این موضوع آنها را دعوت کردیم اما یک جلسه آمدند و جلسه بعد دیگر نیامدند و جالب است که شهردار تهران در گذشته معاون آموزش‌وپرورش بود.

به گزارش تسنیم، محمد جعفری مدیرکل دفتر تربیت بدنی و فعالیت‌های ورزشی وزارت آموز‌ش وپروش نیز معتقد است که امکانات وزارت ورزش و جوانان در اختیار آموزش‌وپرورش قرار نمی‌گیرد. اخیرا جلسه‌ای را برای ارتقای فعالیت‌های تربیت بدنی دانش‌آموزان دختر داشتیم و یکی از مطالبات آموزش و پرورش این بود که چرا سالن‌های ورزشی وزارت ورزش و جوانان در اختیار دانش‌آموزان قرار نمی‌گیرد، اگر سالن‌های ورزشی نهادهای مختلف را در نظر بگیریم می‌تواند تعداد زیادی از دانش آموزان را تحت پوشش قرار دهد.

همچنین حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در اینباره عنوان کرد:در بحث فعالیت‌های تابستانی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و تشکل‌های دانش‌آموزی زیرمجموعه آموزش‌وپرورش هستند اما شاهد موازی‌کاری‌ها هستیم یعنی سازمان‌ها و نهادهایی را داریم که به نام آموزش‌وپرورش بودجه می‌گیرند اما خود را مستقل می‌دانند.

*‌ جریان تربیت در تابستان تعطیل نیست اما مدارس تعطیلند

وی افزود: آموزش‌وپرورش در برخی موارد امکاناتی دارد که هیچ نهاد دیگری ندارد باید توجه داشت در فصل تابستان جریان تربیت تعطیل نیست اما مدارس با تمام امکانات تعطیل هستند در حالیکه اوقات فراغت تابستان بهترین موقعیت است که مدارس برای آموزش مهارت‌های زندگی و تربیت فعالیت کنند.

میرزاده عنوان کرد: در مقوله ساماندهی اوقات فراغت دانش‌آموزان خلأ قانونی نداریم، بلکه موازی‌کاری وجود دارد یعنی سایر دستگاه‌هایی که امکانات دارند اگر با آموزش‌وپرورش همراه شوند می‌توانند برای اوقات فراغت تابستان بچه‌ها برنامه‌های خوبی را ساماندهی کنند.

سخنگوی کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس در پاسخ به این پرسش که در طول سال تحصیلی دانش‌آموز  دائم استرس درس و نمره را دارد چه کار کنیم در تابستان از برنامه‌ها لذت ببرد و با عشق در فعالیت‌های تابستانه حضور یابد، گفت: درباره معلمی بارها شنیدیم که شغل نیست و نیاز به عشق دارد تا زمانی که مربی با عشق کار خود را آغاز نکند و از مسئولیتی که برعهده گرفته لذت نبرد، امکان لذت بردن توسط دانش‌آموزان و رشد خلاقیت و ابتکار آنها وجود ندارد.

* ارائه آمار معیار ارزیابی برنامه‌های تربیتی و اوقات فراغت

وی ادامه داد: سیستمی که الان داریم بدین صورت است که ارزیابی از عملکرد مدارس و کانون‌های فرهنگی براساس تعداد اردو بردن‌ها و درصد دانش‌آموزانی است که تحت پوشش می‌برند یعنی ارزیابی‌ها براساس عملکرد است و تمام مزایا و اعتبار به مدارس و کانون‌هایی که رتبه نخست را در این رابطه کسب کنند، تعلق می‌گیرد بنابراین مدارس تلاش و کانون‌های فرهنگی تلاش می‌کنند برای کسب رضایت مقام بالاتر، فقط آمار ارائه  دهند در حالیکه هیچ عشق و لذتی در برنامه‌ها وجود ندارد تا زمانی که این رویکرد تغییر نکند به اهداف تربیتی نمی‌رسیم.

میرزاده تاکید کرد: هدف از برنامه‌های اوقات فراغت فقط تعداد و کمیت نیست بلکه عشق و لذت دانش‌‌آموزان باید مدنظر باشد متاسفانه فضای کمی نظام آموزشی در مباحث تربیتی و پرورشی نیز وارد شده است و می‌خواهند فعالیت‌های تربیتی را هم با خط‌کش بسنجد، در چنین فضایی دانش آموز از برنامه‌ها لذتی نمی‌برد.

* موسساتی که هر هفته آزمون برگزار می‌کنند اجازه حذف آزمون را ندادند

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: مشکل اصلی آموزش‌وپرورش، مدارس خاص و آزمون‌ها است و مباحث تربیتی و شادابی دانش‌آموزان اولویت نیست، در ملاک‌های تعیین مدرسه برتر، مباحث آموزشی و قبولی در کنکور مدنظر خانواده‌ها است و شاهد بودیم که برای حذف آزمون‌ها با آموزش‌وپرورش همراهی نشد و اگر رئیس‌جمهور مصوبه را امضا و ابلاغ می‌کرد و محکم پای کار می‌ایستاد می‌توانستیم فضای آزمون زده مدارس را کنترل کنیم.

وی با اشاره به اینکه افرادی که منافعشان  در خطر بود از این فضا استفاده کردند، گفت: موسساتی که هر پنجشنبه و جمعه در مدارس آزمون‌ برگزار می‌کنند و پول‌های کلانی به دست می‌آورند، اجازه ندادند این مصوبه اجرا شود و آموزش‌وپرورش نیز عقب‌نشینی کرد و نتوانست هیئت دولت را توجیه کند که این کار برای اجرای سند تحول بنیادین است و این مسائل باعث شد فضای کلاس کنکور و تیزهوشان همچنان باقی بماند.

میرزاده بیان کرد: تا کنکور برچیده نشود، آزمون‌های مدارس را خواهیم داشت و در این فضا تربیت معنایی ندارد. در صدا و سیما هم دائم شاهد تبلیغات موسسات کنکور هستیم که برخلاف سند تحول بنیادین است و به فضای کنکور زده جامعه کمک می‌کند در حالیکه روش صحیح مدارس باید تربیت، اردو و ایجاد فضای بانشاط و آموزش مهارت‌های زندگی باشد و برای نمره آینده بچه‌ها را تباه نکنیم بلکه اجازه دهیم زندگی کنند و استعداد آنها در اردوها و فعالیت‌های تربیتی مختلف شناسایی شود البته بخشی از تقصیرها نیز به دلیل کمبود معلم است که باعث می‌شود آموزش‌وپرورش برای شناسایی استعدادهای مختلف دانش‌آموزان نیروی انسانی لازم را نداشته باشد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان کرد: آموزش‌‌وپرورش باید گام اول را بردارد، در داخل وزارتخانه موازی‌کاری‌ها زیاد است و اگر امکانات به خوبی مدیریت شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد اما وزارت ورزش و جوانان، مراکز فرهنگی شهرداری‌ها و نهادهای مختلف در بحث اوقات فراغت موازی کاری می‌کنند و اعتبارات و امکانات را هدر می‌دهند.

انتهای پیام/


اخبار مرتبط