آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار اجتماعی
خبرگزاری ایسنا
95/12/25 17:11
کد خبر 9541961781
پ پ پ پ

ایفای مسئولیت اجتماعی جهاد دانشگاهی با جدیت بیشتری دنبال شود


ایفای مسئولیت اجتماعی جهاد دانشگاهی با جدیت بیشتری دنبال شود

دیدار سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان با خبرنگاران خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا‏ (منطقه خوزستان) با تقدیر از تلاش‌های یک ‌ساله خبرنگاران و همچنین گرامی‌داشت چند دهه فعالیت فرهنگی محمدرضا روستایی، پیشکسوت فرهنگی این سازمان در این 2 رسانه‏، صبح امروز (چهارشنبه‏، 25 اسفندماه) در دفتر خبرگزاری ایسنای خوزستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، آئین پایان سال خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنای خوزستان امروز چهارشنبه، 25 اسفندماه با حضور سید علی‌رضا علوی، سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی استان، برگزار و از محمدرضا روستایی، معاون اسبق فرهنگی و عضو هیأت ‌علمی جهاد دانشگاهی خوزستان، و نیز از تلاش‌های یک‌ ساله خبرنگاران 2 خبرگزاری ایسنا و ایکنا قدردانی شد.

سید علی‌رضا علوی، سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان‏، در این مراسم با ابراز خرسندی از حضور در جمع نیروهای فرهنگی و خبرنگاران این رسانه‏‌ها اظهار امیدواری کرد: در ایام ولادت حضرت فاطمه (س) به برکت دعای ایشان‏ در مسیر اهداف فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان و بهبود شرایط فرهنگی استان گام برداریم.

وی با بیان اینکه سخن گفتن در جمع خبرنگاران کار ساده‌ای نیست، گفت: گوش شما پر از حرف‌های کلیشه‌ای و جملات امیدوارکننده پوشالی است، بنابراین می‌خواهم واقع‌بینانه و عملیاتی درباره مسایل فرهنگی صحبت کنم.

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان با یادآوری اینکه یک ‌دهه از عمر خود را در این سالن گذرانده است، افزود: بسیاری از روزهای تلخ و شیرین زندگی‌ام چه روزهای موفقیت‌آمیز یا زمان‌های دچار کاستی، در این فضا سپری شد‏، به همین دلیل فارغ از جایگاه سازمانی تعلق خاطر بسیاری به حوزه خبرگزاری‌ها دارم و فضای این رسانه‌ها را با پوست و استخوانم درک کرده‌ام.

علوی تصریح کرد: قطعأ مجموعه فرهنگی جهاد دانشگاهی در سال‌های گذشته فرازونشیب‌هایی داشته است‏، اما بیش از آنکه نگاه من به گذشته باشد، تلاش می‌کنم نگاه به آینده داشته باشم.

وی با اشاره به فعالیت 2 خبرگزاری جهاد دانشگاهی در سطح استان و سه خبرگزاری این سازمان در سطح کشور، گفت: خبرگزاری سیناپرس نیز از سه سال گذشته در زیرمجموعه دانشگاه علم و فرهنگ جهاد دانشگاهی راه‌اندازی شده و در سطح کشور فعالیت می‌کند.

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان درباره برنامه‌ها و سیاست‌های این سازمان در حوزه فرهنگی، خاطرنشان کرد: این موضوع را باید خود نیروهای این بخش تعیین کنند؛ اکنون در جهاد دانشگاهی خوزستان در حال تدوین برنامه توسعه ششم هستیم و در بخش فرهنگی نیز هفت نفر به پیشنهاد معاون فرهنگی سازمان برای تدوین این برنامه منصوب شدند.

علوی در عین حال خواستار استفاده از ظرفیت خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا و نقطه‌نظرات و تجربیات آن‌ها در تدوین این برنامه شد و گفت: بنا داریم از اول تیرماه 96 تمام مبادلات و روندهای اداری در جهاد دانشگاهی خوزستان بر اساس این برنامه سازماندهی شود.

وی همچنین با نقل حدیثی از امام محمدباقر (ع) در بیان ویژگی‌های مؤمن، نسبت به کاربست این معیارها در رفتار و منش کاری تک تک افراد و نیروهای مجموعه تأکید کرد و افزود: اگر می‌خواهیم جهاد دانشگاهی، همچنان جهاد دانشگاهی و رسانه‌های ایسنا و ایکنا وابسته به یک نهاد مولود انقلاب باقی بماند‏، باید این موارد را سرلوحه کار خود قرار دهیم. 

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان در تشریح این حدیث و مفاهیم و نتایج آن، عنوان کرد: در این حدیث پنج ویژگی برای مؤمن بیان شده است که عبارت از فراوانی ذکر خداوند، راستگویی، خضوع و تواضع، رسیدگی به مستمندان و سخن گفتن با زبان نرم و دلنشین است. اگر با یک نگاه اعتقادی در مجموعه کار کنیم، بیش از پیش مراقب رفتار و عملکرد خود خواهیم بود‎ و یکی از رموز موفقیت جهاد دانشگاهی نیز تأسی از همین رویه بوده است.

علوی انعکاس واقعیت‌ها علی‌رغم عدم خوش‌آیند برخی را رویه کاری خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا و از مصادیق عمل به راستگویی در این حدیث دانست و گفت: در حوزه جهاد دانشگاهی نیز اگر یک معاونت گزارش عمکردی با 10 اشتباه ارائه دهد، ارزشمندتر از آن است که کاستی‌ها و نواقص کار مطرح نشوند. 

وی تأکید کرد: از مجموعه می‌خواهم اگر اشتباهی رخ می‌دهد، سرمان را بالا بگیریم و بگوییم این نقص در کار ما وجود دارد. اگر فضای صادقانه و دوستانه بین همه نیروهای مجموعه حاکم باشد، قطعأ می‌توانیم نتایج بهتری نسبت به گذشته حاصل کنیم.

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان با اشاره به ویژگی‌های خضوع و تواضع، گفت: هرقدر اخلاص یک انسان بیشتر باشد، خضوع و تواضع او بیشتر می‌شود و برای افکار دیگران احترام قائل خواهد شد. ما در جهاد دانشگاهی یاد گرفتیم که شورایی عمل کنیم.

علوی با یادآوری فعالیت شورای سردبیری خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا در اوائل دهه 80، خرد جمعی را در موفقیت‌های این مجموعه نتیجه‌بخش و اثرگذار دانست و افزود: اکنون هم در تدوین برنامه توسعه ششم جهاد دانشگاهی، رویکرد مبتنی بر خرد جمعی در پیش گرفته شده است.

وی مورد دیگر که آن را جزو رسالت‌ها و مأموریت‌های جهاد دانشگاهی برشمرد، رسیدگی به حال مستمندان عنوان کرد و گفت: همواره تلاش کرده‌ایم به‌دور از سیاه‌نمایی، واقعیت‌های زندگی مردمی که صدایشان چندان راحت به گوش مسئولان نمی‌رسد، منعکس کنیم که این روند باید در جهاد دانشگاهی و خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا تداوم داشته باشد.

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان با اشاره به اینکه مرکز پزشکی جهاد دانشگاهی در اوائل دهه 60 با عنوان آزمایشگاه و مرکز تشخیص طبی مستضعفان راه‌اندازی شد، تصریح کرد: اکنون نیز در قالب تفاهم‌نامه‌ای با بنیاد برکت از افراد کم‌توان در تأمین هزینه‌های درمانی حمایت مالی می‌شود.

علوی این فعالیت‌ها را در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی جهاد دانشگاهی عنوان و خاطرنشان کرد: در حوزه رسانه‌ای و فرهنگی نیز این رویکرد باید با جدیت بیشتر و پررنگ‌تر دنبال شود.

وی همچنین سخن گفتن با زبان نرم و لین را از دیگر رویه‌ها در جهاد دانشگاهی دانست و افزود: این چیزی است که همه ما از آقای روستایی یاد گرفتیم و امیدوارم این روند نیز همچنان در خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا حفظ شود و تداوم داشته باشد.

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان با ابراز امیدواری از اینکه سال 96 سالی پر از امید باشد‏، گفت: در جهاد دانشگاهی مشکلات بسیار زیاد است اما بیش از مشکلات امید داریم. ابتدای سال آینده نیز شورای سیاست‌گذاری خبرگزاری‌های جهاد دانشگاهی مصوب و احیا می‌شود که سیاست‌های خبری ما در این شورا تعریف شود.

به گزارش ایسنا‎؛ همچنین در این مراسم جلیل بیت‌مشعل معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان با ارائه خلاصه گزارشی از حوزه معاونت فرهنگی به ویژه خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا، از تلاش‌ها و حمایت‌های سرپرست سازمان در مدت کوتاه از تصدی وی قدردانی کرد.

در این مراسم همچنین از محمدرضا روستایی، معاون اسبق فرهنگی و عضو هیأت ‌علمی جهاد دانشگاهی خوزستان که در سال 95 به افتخار بازنشستگی نائل آمد، تجلیل شد.

همچنین در این برنامه از تمامی نیروهای معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان و خبرنگاران ایسنا و ایکنا به پاس تلاش‌ها و زحمات یک ‌ساله با اهدای لوح و هدایا تقدیر شد.


انتهای پیام


اخبار مرتبط