آخرین اخبار ایران و جهان
دسته بندی اخبار اجتماعی
خبرگزاری ایسنا
96/10/02 02:30
کد خبر 9544376981
پ پ پ پ

افت تیراندازان المپیکی بدون لازلو


افت تیراندازان المپیکی بدون لازلوتیراندازان المپیکی ایران بعد از رقابت‌های المپیک ریو با افت محسوسی روبه رو شدند که نبود سرمربی خارجی می تواند یکی از دلایل آن باشد.

به گزارش ایسنا، بعد از المپیک ۲۰۱۶ ریو لازلو سوچک سرمربی تیم ملی تفنگ با فدراسیون تیراندازی قطع همکاری کرد و به کشورش بازگشت. تیراندازان المپیکی ایران بعد از رفتن لازلو در رنکینگ فدراسیون جهانی با افت محسوسی رو به رو شدند. آن‌ها حدودا بعد از المپیک ریو در شش رویداد بین‌المللی حاضر شدند ولی تنها چهار مدال برای تیراندازی ایران کسب کردند. این در حالی است که اکثر ملی‌پوشان و مربیان در ماه های اخیر از بهتر شدن شرایط اردوها و برطرف شدن مشکلات فشنگ و ساچمه سخن به میان می‌آورند، اما نتایج آماری تیراندازان المپیکی روند معکوس دارد.

تیم تفنگ ایران در حضور لازلو به افتخارات زیادی از جمله طلای جهان رسید. لازلو در دو المپیک کنار تیم ایران بود. در تاریخ تیراندازی ایران حضور تیراندازان در فینال المپیک بی‌سابقه بود که با حضور لازلو این اتفاق در المپیک لندن و ریو محقق شد. از پنج سهمیه‌ای که ایران در المپیک ریو داشت چهار سهمیه برای تیم تفنگ بود. اما بعد از رفتن لازلو برخی از تیراندازان ایران حتی نتوانستند مجددا رکوردهای خود را تکرار کنند.

اما در این میان  برخی از کارشناسان تیراندازی معتقدند که ملی‌پوشان نیاز به مربی خارجی ندارند. حسن ذوالفقاری کارشناس تیراندازی با بیان اینکه مربی خارجی برای تیم‌های ملی تیراندازی لازم نیست، اظهار کرد: پیش از این هم نیاز به لازلو نداشتیم. تنها تغییری که در زمان لازلو برای تیم‌ ‌ملی اتفاق افتاد افزایش حضور در مسابقات بین‌المللی بود. پیش از این ملی‌پوشان هر سه سال یک بار یک سفر خارجی می‌رفتند، اما در زمان ریاست هاشمی و سرمربیگری لازلو تعداد سفرها زیاد شد و تقریبا ملی‌پوشان به تمام کاپ‌های جهانی و مسابقات بین‌المللی مهم اعزام می‌شدند. حتی اردوهای طولانی مدت خارجی هم داشتیم.

اما فاصله گرفتن رکوردها و سقوط چند پله‌ای ملی‌پوشان المپیکی تفنگ، نشان می‌دهد که نبود مربی خارجی در کنار تیم ملی چندان بی تاثیر هم نیست. تا بازی‌های آسیایی جاکارتا زمان زیادی نمانده و باید فدراسیون تیراندازی برای بهتر شدن عملکرد ورزشکاران، چاره‌ای بیاندیشد تا باز هم تیراندازان ایرانی به روزهای اوج خود بازگردند و بتوانیم در جاکارتا شاهد کسب مدال از سوی تیراندازی باشیم.

در ادامه نگاهی به عملکرد تیراندازان المپیکی ایران بعد از المپیک ریو می اندازیم.

* سقوط هشت پله ای الهه احمدی در سال ۲۰۱۷

الهه احمدی که به فینال دو المپیک ریو و لندن راه یافته بود، در این سال رکوردهای خوبی را به ثبت نرساند. او در اولین رنکینگ جهانی فدراسیون تیراندازی در سال ۲۰۱۷ میلادی در رده هفتم قرار داشت اما در آخرین رده بندی یعنی در ماه دسامبر با ۸ پله سقوط در رده پانزدهم قرار گرفته است.

احمدی در مرحله مقدماتی سلاح های بادی آسیا با ثبت رکورد ۴۱۲.۸ سیزدهم شد و از رسیدن به فینال بازماند. این رکورد کمترین رکورد احمدی در فینال رقابت های سال ۲۰۱۷ بوده است. احمدی در مقدماتی میکس تیمی تفنگ بادی فینال فینالیست های هند رکورد ۴۱۳.۸ را ثبت کرد. او در مقدماتی جام جهانی گابالای آذربایجان نیز امتیاز ۴۱۴.۴ را ثبت کرد و بیست و چهارم شد. احمدی در مقدماتی بازی‌های کشورهای اسلامی باکو نیز رکورد ٤١٥.٨ را به ثبت رساند و با قرار گیری در رده دوم به فینال رسید و به مدال نقره دست یافت. وی در مقدماتی جام جهانی هند نیز با رکورد ۴۱۴.۷ در رده سیزدهم قرار گرفت و به فینال نرسید.

احمدی در المپیک ریو هم با امتیاز ۴۱۷.۸ به عنوان نفر سوم راهی فینال شده بود و در فینال به عنوان ششمی رسیده بود. او در سال گذشته از حضور در رقابت های سلاح‌های بادی آسیا که به میزبانی ایران برگزار شد انصراف داده بود.

عملکرد الهه احمدی از ریو تاکنون در یک نگاه:

مسابقهامتیازرده (مقدماتی)رده (فینال)
المپیک ریو ۲۰۱۶۴۱۷.۸۳۶
سلاح‌های بادی آسیا تهران ۲۰۱۶---
جام جهانی هند ۲۰۱۷۴۱۴.۷۱۳-
بازی های کشورهای اسلامی باکو۴۱۵.۸۲۲
جام جهانی گابالا آذربایجان۴۱۴.۴۲۴-
فینال فینالیست های هند (میکس)۴۱۳.۸۵۵
سلاح های بادی ژاپن۴۱۲.۸۱۳-

* سقوط دو پله‌ای خدمتی در سال ۲۰۱۷

نجمه خدمتی که در اولین رنکینگ منتشر شده از سوی فدراسیون جهانی در سال ۲۰۱۷ در ماده تفنگ بادی در رده هفدهم جهان قرار داشت اکنون و در آخرین رده بندی با دو پله سقوط در رده نوزدهم قرار دارد. در تفنگ سه وضعیت هم در اولین ماه میلادی در رده سیزدهم و در آخرین ماه میلادی در رده پانزدهم قرار گرفت.

خدمتی در سلاح های بادی آسیا ژاپن با رکورد ۴۱۵.۷ در رده پنجم قرار گرفت و در فینال هم پنجم شد. او در جام جهانی گابالای آذربایجان با رکورد ۴۱۲.۱ در رده سی و هشتم قرار گرفت. وی در بازی‌های کشورهای اسلامی در تفنگ بادی با ثبت امتیاز ۴۱۳.۸ به رده سوم رسید و در فینال چهارم شد و در تفنگ سه وضعیت با امتیاز ۵۲۸.۲۶ در رده دوم و در فینال طلا گرفت. او در جام جهانی هند در تفنگ بادی با رکورد ۴۱۷.۱ ششم شد و در فینال در رده پنجم ایستاد و در تفنگ سه وضعیت با رکورد ۵۸۳.۲۹ هفتم شد و در فینال در رده هشتم قرار گرفت. خدمتی در سلاح‌های بادی آسیا تهران با ثبت رکورد ۴۱۳.۰ در رده هشتم قرار گرفت و در فینال هم هشتم شد.

نجمه خدمتی در المپیک ریو در دو ماده تفنگ بادی و تفنگ سه وضعیت تیر زد و به ترتیب امتیازهای ۴۱۵.۷ و ۵۸۳.۰ را ثبت کرد و به ترتیب یازدهم و هشتم شد.

عملکرد نجمه خدمتی از ریو تاکنون در یک نگاه:

مسابقهامتیاز(تفنگ بادی)رده (مقدماتی)رده(فینال)امتیاز(سه وضعیت)رده (مقدماتی) رده (فینال)
المپیک ریو ۲۰۱۶ ۴۱۵.۷۱۱-۵۸۳.۰۶۸
سلاح‌های بادی آسیا تهران ۲۰۱۶۴۱۳.۰۸۸---
جام جهانی هند ۲۰۱۷ ۴۱۷.۱۶۵۵۸۳.۲۹۷۸
بازی های کشورهای اسلامی باکو۴۱۳.۸۳۴۵۸۲.۲۶۲اول
جام جهانی آذربایجان ۴۱۲.۱۳۸----
سلاح های بادی ژاپن۴۱۵.۷۵۵---

* سقوط ۷۸ پله‌ای مه‌لقا جام‌بزرگ در سال ۲۰۱۷

مه لقا جام بزرگ در اول سال میلادی در رده ۱۶ جدول رده‌بندی فدراسیون جهانی قرار داشت اما در ماه دسامبر در رده ۹۴ قرار گرفت. او در رقابت‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو در ماده تفنگ سه وضعیت با امتیاز ۵۷۴.۰ در رده ۲۷ قرار گرفت.

جام بزرگ در مسابقات سلاح‌های بادی ژاپن در تفنگ ۱۰ متر با امتیاز ۴۱۲.۴ در رده پانزدهم ایستاد. او همچنین در رقابت های کشورهای اسلامی باکو در تفنگ سه وضعیت با امتیاز ۵۸۴.۲۸ در رده نخست قرار گرفت و در فینال به مدال برنز رسید.

عملکرد مه لقا جام بزرگ از ریو تاکنون در یک نگاه:

مسابقهامتیازرده (مقدماتی)رده (فینال)
المپیک ریو ۲۰۱۶ سه‌وضعیت۵۷۴.۰۲۷-
بازی های کشورهای اسلامی باکو سه‌وضعیت۵۸۴.۲۸اول۳
سلاح های بادی ژاپن تفنگ بادی۴۱۲.۴۱۵-

* سقوط ۵۲ پله‌ای پوریا نوروزیان در رنکینگ ۲۰۱۷

پوریا نوروزیان در جام جهانی گابالای آذربایجان در ۱۰ متر با امتیاز ۶۲۱.۶ در رده ۳۳ قرار گرفت. او در بازی‌های کشورهای اسلامی با امتیاز ۶۲۳ در رده سوم و در فینال چهارم شد. نوروزیان در تفنگ بادی در جام جهانی هند با امتیاز ۶۲۱.۰ در رده دوم ایستاد و در فینال هفتم شد. در تفنگ سه وضعیت با امتیاز ۱۱۵۶.۴۰ در رده دهم ایستاد. وی در سلاح‌های بادی آسیا در تهران با امتیاز ۶۱۴.۵ در رده ۲۲ قرار گرفت.

نوروزیان که در المپیک ریو در دو ماده تفنگ در خط آتش قرار گرفت، در ۱۰ متر بادی با امتیاز ۶۲۲.۲ در رده ۲۲ و در تفنگ سه وضعیت با امتیاز ۱۱۶۸.۵۹ در رده ۲۶ قرار گرفت. او در نخستین ماه میلادی ۲۰۱۷ در تفنگ بادی در رده چهلم و در آخرین ماه میلادی در رده ۹۲ ایستاده است.

عملکرد پوریا نوروزیان از ریو تاکنون در یک نگاه:

مسابقهامتیاز(تفنگ بادی)رده (مقدماتی)رده(فینال)امتیاز (سه وضعیت)رده (مقدماتی) رده (فینال)
المپیک ریو ۲۰۱۶ ۶۲۲.۲۲۲-۱۱۶۸.۵۹۲۶-
سلاح‌های بادی آسیا تهران۶۱۴.۵۲۲----
جام جهانی هند ۲۰۱۷ ۶۲۱.۰۲۷۱۱۵۶.۴۰۱۰-
بازی های کشورهای اسلامی باکو۶۲۳.۰۳۴---
جام جهانی آذربایجان ۶۲۱.۶۳۳----

* صعود و سقوط سبقت‌اللهی در سال ۲۰۱۷

گلنوش سبقت‌اللهی در اولین ماه سال میلادی در تپانچه ۱۰ متر در رده ۴۹ و در تپانچه ۲۵ متر در رده ۵۹ قرار گرفته بود. او در آخرین ماه میلادی در تپانچه بادی ۳۷ پله صعود داشت و در رده 12 ایستاد، اما در تپانچه ۲۵ متر با هفت پله سقوط در رده ۶۶ قرار گرفت.

سبقت‌اللهی در تپانچه ۱۰ متر ریو با امتیاز ۳۷۹ در رده ۲۱ و در تپانچه ۲۵ متر با امتیاز ۵۷۲ در رده ۲۸ قرار گرفت. او در سلاح‌های بادی ژاپن در تپانچه بادی با امتیاز ۴۱۲.۴ در رده پانزدهم قرار گرفت که این بهترین رکورد او بعد از المپیک ریو است. وی در فینال فینالیست‌های هند با رکورد ۳۷۷.۸ در رده نهم ایستاد. سبقت‌اللهی در جام جهانی گابالا با امتیاز ۳۸۸.۹ در رده سوم و در فینال در رده پنجم و در بازی‌های کشورهای اسلامی با امتیاز ۳۷۹.۳ در رده سوم ایستاد و در فینال به مدال طلا رسید. او در جام جهانی هند هم در بادی با امتیاز ۳۸۱.۷ در رده دوم و در فینال هشتم شد. در تفنگ سه وضعیت با امتیاز ۵۶۵.۸ در رده ۲۷ قرار گرفت. وی در سلاح‌های بادی آسیا تهران با امتیاز۳۷۸.۹ در رده چهارم قرار گرفت و در فینال هفتم شد.

نگاهی به عملکرد گلنوش سبقت اللهی از ریو تاکنون در یک نگاه:

مسابقهامتیاز(تپانچه بادی)رده (مقدماتی)رده(فینال)امتیاز (تپانچه 25 متر)رده (مقدماتی) رده (فینال)
المپیک ریو ۲۰۱۶ 37921-57228-
سلاح‌های بادی آسیا تهران378.947---
جام جهانی هند ۲۰۱۷ 381.728565.827-
بازی های کشورهای اسلامی باکو379.33اول---
جام جهانی آذربایجان 388.935---
فینال فینالیست های هند377.89----
سلاح‌های بادی ژاپن412.415----

انتهای پیام


اخبار مرتبط